Ανόρθωση-Άρης 1-1: Πρόβα που χρίζει διαχείρισης

Προβλημάτισε με την εικόνα της μια εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος η «Μεγάλη Κυρία»

Χωρίς νικητή ήταν η πρόβα τζενεράλε Ανόρθωσης και Άρη, μια περίπου εβδομάδα πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων. Η «ελαφρά ταξιαρχία» έδειξε ουσιαστικότητα παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με την «Μεγάλη Κυρία» να φτάνει με άνεση έξω από τα τετράγωνα του Νουρεντινόφσκι αλλά να υστερεί στην τελική προσπάθεια.

Ο Ρόνι Λέβι επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού στον Ράγιος ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην πρεμιέρα απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα και μάλιστα σε ρόλο ακραίου επιθετικού, γεγονός που ξένισε εις διπλούν. Στα θετικά για τους κυανόλευκους καταγράφεται το ανεπίσημο ντεμπούτο του Αράζ Αμπντουλάγιεφ ο οποίος μάλιστα ήταν ο ποδοσφαιριστής που έφερε στο παιχνίδι στα ίσα.

Τρίτο χαμένο πέναλτι κατέγραψαν οι ποδοσφαιριστές του Ρόνι Λέβι σε φιλικό προετοιμασίας ενώ προβληματισμό προκάλεσε η αναγκαστική αποχώρηση του Καλό λόγω τραυματισμού.

Πρώτο ημίχρονο

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για την «ελαφρά ταξιαρχία» μιας και μόλις στο 5ο λεπτό ο Μαραγκουδάκης έγινε αποδέκτης κάθετης μεταβίβασης και με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση προσπάθησε να απειλήσει με μια συρτή μπαλιά του Ράγιος από δεξιά η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Νουρεντινόφσκι, ενώ στο 13ο λεπτό ο Ντουγκλάο τοποθετημένος στο δεύτερο δοκάρι, δεν κατάφερε να σκοράρει εξ επαφής.

Στο 22ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Άρη δήλωσε ξανά παρών σε σουτ του Ράγιος από το ύψος της μεγάλης περιοχής,ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Λεονάρντο έβαλε την προβολή σε προσπάθεια του Καμαρά από πλεονεκτική θέση. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ράγιος δοκίμασε για άλλη μια φορά τα αντανακλαστικά του Νουρεντινόφσκι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μαραγκουδάκης έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ όταν είδε την αφύλακτη κεφαλιά του μέσα από την περιοχή, να περνά μόλις έξω.

Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράγιος στο 37ο λεπτό σταμάτησε στο ανθρώπινο τείχος, ενώ αμέσως μετά ο Σιβού με δυνατό σουτ υποχρέωσε τον Νουρεντινόφσκι σε εκτίναξη για να παραχωρήσει κόρνερ. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Πράνιτς προσπάθησε ανεπιτυχώς να αιφνιδιάσει με σουτ από τα 25 μέτρα, με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο

Ένα γυριστό σουτ του Εβαρίστε το 48ο λεπτό ήταν η πρώτη υποψία φάσης στην επανάληψη, με την Ανόρθωση να ψάχνει την ισοφάριση αμέσως μετά όταν ο Νικολίτα έβαλε σωτήρια την προβολή προ του Ντουγκλάο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πράνιτς. Στο 52ο λεπτό ο Χριστοφόρου ανέκοψε κάθετη πάσα του Γκάντσεφ προς τον Καμαρά, με τον Βούλγαρο μέσο να δίνει τη θέση του στον Αμπντουλάγιεφ έντεκα λεπτά αργότερα. Δύο προσπάθειες του Αζέρου μετά το 66ο λεπτό δεν είχαν αποδέκτη στην περιοχή το Άρη, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Ντουγκλάο με εξ επαφής κεφαλιά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Η είσοδος του Αμπντουλάγιεφ είχε και ουσιαστικό αντίκτυπο μιας και στο 83ο λεπτό ο νεαποκτηθέντας ακραίος επιθετικός κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα ο Παλάνκα κέρδισε πέναλτι ωστόσο ο Ράγιος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Νουρεντινόφσκι από τα έντεκα βήματα.

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Σιβού, Βίκτορ (80' Άλβες), Γκάντσεφ (63’ Αμπντουλάγιεφ), Ράγιος, Καλό (58’ Παλάνκα), Καμαρά

Άρης (Ν. Μαρτίδης): Νουρεντινόφσκι, Χριστοφόρου, Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Ντρομπάροφ, Λεονάρντο, Πόλιανετς, Παναγή, Εβαρίστε, Γιούσεφ, Ράντου

Διαιτητής: Δημήτρης Μασιάς