Ανόρθωση-Ερμής 4-0: Πάει φορτσάτη στα ντέρμπι!

Επιβλητική η ομάδα του Λέβι κόντρα στον Ερμή

Μια απλή και ουσιαστική Ανόρθωση κέρδισε πολύ εύκολα την ομάδα του Ερμή με 4-0 για την 25ηαγωνιστική του πρωταθλήματος μας και πάει φορτσάτη στα συνεχόμενα ντέρμπι που ακολουθούν. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Ράγιος και Ντούρις ένα σε κάθε ημίχρονο. Στους 56 βαθμούς πάει η Ανόρθωση και στους 27 ο Ερμής.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, έχοντας την κατοχή από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να σκοράρει στο 19’ με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Ράγιος. Στη συνέχεια, ο Ερμής αντέδρασε, ισορρόπησε, είχε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Αρτάμπε στο 21’ και ανάγκασε την ομάδα της Αμμοχώστου να έχει απλά την φλύαρη υπεροχή. Η Ανόρθωση προς το τέλος του ημιχρόνου, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας του Ερμή και πέτυχε δεύτερο γκολ με πλασέ του Μιχάλ Ντούρις από πλάγια σε κενή εστία, αφού ο Σλοβάκος απέφυγε και τον Αραμπατζή. Έτσι, η ομάδα της Αμμοχώστου πήγε στα αποδυτήρια με μεγάλο και ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Στο 49’, ο Ράγιος έδωσε την κάθετη στον Καλό, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ο Αραμπατζής απέκρουσε σωτήρια. Στο 56’, ο Πράνιτς έδωσε στον Ράγιος, ο οποίος με πλασέ ανάγκασε τον Αραμπατζή σε πολύ δύσκολη απόκρουση. Τελικά, στο 58’ έγινε το 3-0. Ο Ράγιος έδωσε μια καταπληκτική κάθετη πάσα στον Αράζ Αμπντουλάγιεφ, αυτός έκανε το πλασέ που κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντούρις πέτυχε το 3-0 σε κενή εστία. Στο 67’ ο Ντούρις βγήκε μόνος, αλλά πλάσαρε μόλις άουτ. Το κρεσέντο των Αμμοχωστιανών δεν σταμάτησε εδώ, καθώς στο 70’ πέτυχαν και τέταρτο γκολ. Ο Πράνιτς έδωσε ωραία πάσα στον Ντούρις, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Ράγιος για το 4-0 μέσα σε αποθέωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να έχει την υπεροχή και έχασε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του αγώνα για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ, χωρίς αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Χάρους, Στρούνα, Πράνιτς (73' Καμαρά), Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Καλό (64' Κοφί), Σισέ (56' Αράζ), Ντούρις

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης, Μπάουμαν (62' Ππούνας), Νταμσέφσκι, Κυπριανού (46' Τσούμου), Ιμερέκοφ (66' Λίλλης), Ταραλίδης, Αρτάμπε, Κωνσταντίνου, Μοντέιρο, Εμεγκάρα