Ανόρθωση-Εθνικός 3-1: Με αχ και βαχ...

Πρόσωπο και σκόρερ του αγώνα ο Αμπντουλάχι Σιεχού που δάκρυσε στο τέλος

Με αρκετή δυσκολία, η Ανόρθωση κέρδισε τον Εθνικό με 3-1 για την 21ηαγωνιστική του πρωταθλήματος. Ντουγκλάο, Σιεχού και Καμαρά τα γκολ της ομάδας του Ρόνι Λέβι. Ο Ανδρέας Ηλία μείωσε με ωραία κεφαλιά για τον Εθνικό. Πρόσωπο του αγώνα, ο Σιεχού, που σκόραρε, αποθεώθηκε και δάκρυσε στο «αντίο» του.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα στη Λάρνακα. Ο Εθνικός, από την άλλη, ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και ήταν παραταγμένος πολύ καλά μεσοαμυντικά. Η ομάδα της Άχνας είχε καλή ευκαιρία στο 10’. Ο Σίλντενφελντ πάσαρε προς τα πίσω στον Αρούς, αυτός έκανε λάθος, αλλά πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα προ του Ηλία που παραμόνευε. Η Ανόρθωση ανέλαβε σιγά σιγά τα ηνία του αγώνα και έχασε σημαντικές ευκαιρίες στα επόμενα λεπτά. Στο 19’, ο Σιεχού έστρωσε στον Βίκτορ που έκανε το σουτ άουτ, στο 21’, ο Πηλέας την σέντρα και ο Καμαρά έκανε την κεφαλιά που απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ σε κόρνερ, στο 28’, ο Αράζ εκτέλεσε το φάουλ που έδιωξε ο Μπογκατίνοφ με γροθιές, ενώ στο 31’ ακυρώθηκε γκολ του Καμαρά ως οφσάιντ που ήταν οριακό. Η Ανόρθωση συνέχιζε να πιέζει και στο 43’ έχασε ξεκάθαρη ευκαιρία. Ο Αμπντουλάγιεφ έκανε την σέντρα και ο Άλβες ολομόναχος στην περιοχή, έκανε το πλασέ στο δοκάρι, χάνοντας απίστευτη ευκαιρία. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Στο 49’, η Ανόρθωση προηγήθηκε με προβολή του Ντουγκλάο μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού. Στο 59’ η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Καμαρά στην περιοχή από τον Ρόγκατς. Ο Σιεχού ευστόχησε στο πέναλτι, γράφοντας το 2-0 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο. Ο μαχητικός Εθνικός μείωσε στο σκορ στο 62’ με ωραία κεφαλιά του Ανδρέα Ηλία από εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου. Η Ανόρθωση, στη συνέχεια, προσπάθησε να πετύχει και τρίτο γκολ, ενώ από την άλλη ο Εθνικός ήταν αρκετά μαχητικός και οι νεαροί του ποδοσφαιριστές προσπάθησαν πάρα πολύ για την ισοφάριση. Τελικά, η Ανόρθωση διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89’ με ωραία προσπάθεια και σουτ του Καμαρά.

Ανόρθωση: Αρούς, Σιεχού, Πηλέας, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ (56' Χατζηπασχάλης), Σισέ (86' Ιωάννου), Αμπντουλάγιεφ, Καμαρά, Άλβες (69' Ματθαίου)

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ρόγκατς, Κκονέ, Ηλία (71' Χαραλάμπους), Κυπριανού, Κουσιάππα, Α. Ηλία, Παπαγεωργίου, Μουλαζίμης, Αρέστη, Μελάς