Ανόρθωση: Μόνο ο Βίκτορ θυμάται

Ο Βραζιλιάνος μέσος σκόραρε στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα απέναντι στην Ομόνοια

Ο συνδυασμός Ομόνοιας και «Αντώνης Παπαδόπουλος» δεν ξυπνά και τις καλύτερες αναμνήσεις στο στρατόπεδο της Ανόρθωσης μιας και το τριφύλλι έχει εξελιχθεί σε έναν δυσκολοκατάβλητο αντίπαλο ο οποίος έχει βρει τον τρόπο να αποφεύγει τουλάχιστον την ήττα στις επισκέψεις της, στη Λάρνακα. Ωστόσο η περσινή χρονιά αποτέλεσε εξαίρεση μιας και απέναντι στην ομάδα της Λευκωσίας, η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε μια νίκη, ενώ έφερε και μια ισοπαλία.

Κατά τη διάρκεια της δεύτερης φάσης του περσινού πρωταθλήματος, η Ανόρθωση υποδέχθηκε την Ομόνοια σε έναν διαδικαστικό αγώνα την 29η Απριλίου 2017, με την τότε ομάδα του Ρόνι Λέβι να μην έχει χειροπιαστό κίνητρο, μετά και τον αποκλεισμό από την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Με τρεις Ισπανούς στην εντεκάδα, η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να επικρατήσει του αντίπαλού της με αγγλικό σκορ και συγκεκριμένα με 4-3, καταφέρνοντας να φέρει δύο φορές τα πάνω-κάτω αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 και 1-2.

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα με τέσσερις διαφορετικούς ποδοσφαιριστές να βρίσκουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα, ωστόσο μόνο ένας εξ αυτών εξακολουθεί να βρίσκεται στο ρόστερ. Πέραν του Ζοάο Βίκτορ, στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων είχαν περάσει οι Φελίπε Ολιβέιρα και Νίκολα Μίτροβιτς οι οποίοι αποχώρησαν το καλοκαίρι, αλλά και ο Άντρε Άλβες ο οποίος αποχώρησε κατά την χειμερινή μεταγραφική περίοδο.

Ο αρχηγός της Ανόρθωσης είχε σκοράρει επίσης στον αγώνα της 21ης Ιανουαρίου 2017 όταν η ομάδα του είχε υποδεχθεί την Ομόνοια για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος και με το 0-2 του 65ου λεπτού να μετατρέπεται σε 2-2.