Ανόρθωση-Νέα Σαλαμίνα 1-0: Κέρδισε στα...λεπτά της!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Με το αγαπημένο της φετινό σκορ, η Ανόρθωση επικράτησε πολύ δύσκολα της Νέας Σαλαμίνας με 1-0. Ο Ζοάο Βίκτορ με πέναλτι στο 90' το "χρυσό" γκολ για την Ανόρθωση. η οποία "πάτησε" προσωρινά κορυφή με 30 βαθμούς. Πάλεψε πολύ η Νέα Σαλαμίνα, αλλά"λύγισε" στο τέλος και παρέμεινε στους 8 βαθμούς.

Το βαρωσιώτικο ντέρμπι άρχισε με την Ανόρθωση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνει καλές ευκαιρίες με κεφαλιά του Άλβες στο 4’, με σουτ του Παλάνκα εντός περιοχής στο 7’ και με μακρινό σουτ του Βίκτορ στο 11’ που απέκρουσε ο Βεσελόφσκι σε κόρνερ. Στο 13’, ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ αντικατέστησε τον τραυματία Παλάνκα, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα σε μια προσπάθεια του για σουτ. Στο 29’, ο Ντουγκλάο πάσαρε στον Άλβες, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ο Γκράσι έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκάντσεφ και ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η ομάδα του Ρόνι Λέβι συνέχισε να πιέζει, ενώ από την άλλη αυτή του Πουρσαϊτίδη βρισκόταν μόνιμα σχεδόν σε θέση άμυνας. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Γκάντσεφ κέρδισε τις κόντρες, η μπάλα έφθασε στον Καλό, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο «στείρο» 0-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να έχει ένα πολύ καλό σουτ του Αμπντουλάγιεφ στο 47’ που πέρασε λίγο άουτ. Στο 54’, το γύρισμα του Σιβού στην περιοχή βρήκε τον Άλβες, ο οποίος έπιασε το σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αράζ έκανε το γύρισμα στη περιοχή και ο επερχόμενος Σισέ με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 63’, ο Ράγιος έκανε τη σέντρα και ο Σισέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Η Ανόρθωση ενέτεινε την πίεση της, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ήταν σε παθητικό ρόλο. Στο 86’, ο Μιντίκκης έκανε το γύρισμα και ο Κυπριανού με προβολή έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βεσελόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Άλβες. Η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι στο 90’ σε χέρι του Καρώ μέσα στη περιοχή. Ο Ζοάο Βίκτορ εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 μέσα σε αποθέωση. Μετά το γκολ, υπήρχε πολλή ένταση στον αγώνα με πολλές κάρτες εκατέρωθεν.

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Σιβού, Ζοάο Βίκτορ, Γκάντσεφ (88' Ματθαίου), Ράγιος, Παλάνγκα (12' Αμπντουλάγιεφ), Καλό (56' Σισέ) , Άλβες

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Κορέια, Γκράσι, Καρώ, Κούσουλος, Ρέινολτς, Παπαδόπουλος ( 76' Λεμέσιος), Μπριτζίντο (85' Σανγκόι), Κάκκο (67' Κυπριανού), Πόλιανετς