Ανόρθωση-Νέα Σαλαμίνα 1-0: Ο Βίκτορ το έκανε ξανά!

Πρώτη εντός έδρας νίκη για την Ανόρθωση την φετινή χρονιά

Με τέρμα του Ζοάο Βίκτορ στο 90', η Ανόρθωση κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα με 1-0 και πέτυχε την πρώτη της εντός έδρας νίκη την φετινή χρονιά. Στους 12 βαθμούς η Ανόρθωση, η οποία μπήκε στην εξάδα.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η Ανόρθωση μπήκε με διάθεση και έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 6’, όταν το σουτ του Πράνιτς από μακριά κατέληξε λίγο άουτ. Η ομάδα του Στρέπελ ήταν κατά πολύ ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την συντριπτική κατοχή της μπάλας και δοκιμάζοντας να παίξουν ορθόδοξο ποδόσφαιρο. Την μεγαλύτερη της ευκαιρία την έχασε στο 29’. Ο Λαβόρδε έκανε την σέντρα, ο Ντούρις έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Κατσιαράβα έπιασε την δεύτερη, όμως η μπάλα κατέληξε στον Βεσελόφσκι. Οι «ερυθρόλευκοι» του Πουρσαϊτίδη, από την άλλη, δεν έκαναν υποψία ευκαιρίας προς την εστία του Δημήτρη Δημητρίου. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 0-0. Το στοιχείο που ξεχώρισε από τα πρώτα 45 λεπτά ήταν τα 11 κόρνερ της Ανόρθωσης!

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ντούρις βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βεσελόφσκι, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο 51’, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την πρώτη τους ξεκάθαρη ευκαιρία στο ματς. Ο Νουρ μ’ ένα πολύ ωραίο σουτ ανάγκασε τον Δημητρίου σε τεράστια επέμβαση σε κόρνερ. Στο 59’ η Ανόρθωση διεκδίκησε πέναλτι σε πτώση του Λαβόρδε στην περιοχή. Από την επαναληπτική προβολή της φάσης, φάνηκε ότι υπάρχει επαφή του Κορέια με τον Κολομβιανό και έπρεπε να δοθεί πέναλτι. Εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, ο αρχηγός της Ανόρθωσης Ζοάο Βίκτορ είπε την τελευταία λέξη στο παιχνίδι. Ο Κοφί έκανε την σέντρα και ο αρχηγός της «Μεγάλης Κυρίας» με κεφαλιά έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, παρά την πίεση της Νέας Σαλαμίνας. Η Ανόρθωση πέτυχε για πρώτη φορά φέτος δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ο Ζοάο Βίκτορ ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα με το «χρυσό» γκολ που έδωσε τη νίκη. Πολύ καλός ο Αρτυματάς στην πρώτη του συμμετοχή στην 11αδα. Από την Νέα Σαλαμίνα, πολλά τρεξίματα οι Νουρ και Μαργκάσα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Ανόρθωση, ο Κατσιαράβα θα μπορούσε να προσφέρει περισσότερα. Από την Νέα Σαλαμίνα, ο Ονουέγκμπου ήταν απλή αναφορά στο φύλλο αγώνος.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

O τεχνικός της Ανόρθωσης Γιούργκεν Στρέπελ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Αρτυματά και Κάτσαρ στο κέντρο της άμυνας προς αντικατάσταση των τιμωρημένων Σίλντενφελντ και Ντουγκλάο. Την θέση του τραυματία Ιγκιεμπόρ πήρε ο Πράνιτς. Οι αλλαγές του κάπου «χάλασαν» τον ρυθμό της ομάδας του, όμως ο Βίκτορ έδωσε την λύση στο τέλος.

Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης τελικά έβαλε τον Ονουέγκμπου στην κορυφή της επίθεσης, παρά τα προβλήματα τραυματισμού του. Ο Αζίζ πήρε την θέση του τραυματία Ελουντού και ο Μιντίκκης του άτυχου Παύλου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και ένα αρκετά καλό δεύτερο ημίχρονο και η ήττα ήρθε στο τέλος, παρά την πολύ καλή της προσπάθεια.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Η Ανόρθωση δικαιούταν πέναλτι στο 59' σε πτώση του Λαβόρδε στην περιοχή. Η Νέα Σαλαμίνα είχε ένα οφσάιντ στο 86' του Κϊνγκσλεϊ, ο οποίος βρισκόταν σε κανονική θέση. Σωστές οι κάρτες που έδειξε ο Τιμόθεος Χριστοφή.

Ανόρθωση: Δημητρίου, Στρούνα, Μπεσάτ, Αρτυματάς, Κάτσαρ (70' Κοφί), Βίκτορ, Πράνιτς, Ράγιος, Λαβόρδε (61' Σισέ), Ντούρις, Κατσιαράβα (61' Μικελτάντζε)

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Μιντίκκης, Κορέια, Νουρ, Μαργκάσα, Τιάγκο (89' Σικόρσκι), Αζίζ (62' Κωστή), Κίνγκσλεϊ

Σκόρερς:90' Βίκτορ/-

Κίτρινες: Κατσιαράβα/ Τιάγκο, Γκολομπάρτ, Νουρ, Κωστή