Ανόρθωση: Ο Ντούρις, ο Πράνιτς και άλλοι δώδεκα

Σλοβάκος και Κροάτης πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ με τη φανέλα της Ανόρθωσης απέναντι στον Ολυμπιακό

Προκειμένου η Ανόρθωση να φύγει με το διπλό από το Μακάρειο στον αγώνα της 24ης αγωνιστικής, χρειάστηκε η συνδρομή δύο ποδοσφαιριστών στο εκτελεστικό κομμάτι. Ο Μίχαλ Ντούρις σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο και ο Ντάνιελ Πράνιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, επιτρέποντας στη «Μεγάλη Κυρία» να πετύχει την πιο ευρεία φετινή της νίκη μακριά από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με σκορ 0-3.

Το κοινό στοιχείο του Σλοβάκου επιθετικού και του Κροάτη πολυθεσίτη είναι το γεγονός ότι πέτυχαν τα πρώτ τους γκολ με τη φανέλα της Ανόρθωσης, τα οποία και πανηγύρισαν δεόντως. Ντούρις και Πράνιτς, ανέβασαν έτσι τον αριθμό των ποδοσφαιριστών της «Μεγάλης Κυρίας» που σκόραραν σε αγώνες πρωταθλήματος, στους δεκατέσσερις και σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται οι Άντρε Άλβες και Αμπντουλάχι Σιβού οι οποίοι αποχώρησαν κατά την χειμερινή μεταγραφική περίοδο.

Πιο παραγωγικές μονάδες της φετινής πορείας της Ανόρθωσης είναι ο Ζοάο Βίκτορ και ο Αμπουμπακάρ Καμαρά, οι οποίοι σκόραραν έξι γκολ ο καθένας. Η συνεισφορά από την αμυντική γραμμή είναι σημαντική με τον Βραζιλιάνο Ντουγκλάο να έχει ήδη τέσσσερα γκολ στον απολογισμό του, ενώ άλλα δύο πρόσθεσε ο παρτενέρ του στο κέντρο άμυνας των κυανολεύκων της Αμμοχώστου, Γκόρντον Σίλντενφελντ.

Βλαντιμίρ Γκάντσεφ και Ρούμπεν Ράγιο έβαλαν και αυτοί το λιθαράκι τους αγωνιζόμενοι στη μεσαία γραμμή, ενώ ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα επεκτείνεται βεβαίως και στη γραμή κρούσης. Παλάνκα, Σισέ, Αμπντουλάγιεφ και Καλό βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα με την Ανόρθωση να έχει την πέμπτη καλύτερη επιθετική γραμμή του πρωταθλήματος με 36 γκολ και μέσο όρο, ενάμιση γκολ ανά αγώνα.

Ανόρθωση: Τελευταία Ενημέρωση