Ανόρθωση-Πάφος 2-2: Η μπίλια «έκατσε» στο Χ!

Εντυπωσιακό παιχνίδι και ισοπαλία στη Λάρνακα

Ανόρθωση και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες με 2-2 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" μετά από ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι. Στους 20 βαθμούς η Ανόρθωση και στους 12 η Πάφος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα σημειώθηκε μόλις στο 4’. Ο Άνταμ Νέμετς έπιασε το ξαφνικό σουτ, αλλά ο Δημήτρης Δημητρίου απέκρουσε με διπλή προσπάθεια. Στο 13’, η Παφιακή ομάδα προηγήθηκε στο σκορ. Ο Σίροκ έκανε μια επικίνδυνη μπαλιά από δεξιά και ο Γκόρντον Σίλντενφελντ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Η αντίδραση της ομάδας της Αμμοχώστου ήταν άμεση. Ο Κατσιαράβα στο 18’ είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με το πλασέ του να περνά άουτ, αλλά πέντε λεπτά αργότερα δεν «λάθεψε» και ισοφάρισε με κοντινό πλασέ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή. Η Πάφος στεκόταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η Ανόρθωση έχασε τις ξεκάθαρες ευκαιρίες. Στο 39’ ο Ντούρις και στο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νίκα Κατσιαράβα «σπατάλησαν» τις ευκαιρίες για να βάλουν μπροστά την ομάδα τους πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για την Ανόρθωση. Στο 52’, ο Κοφί εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντόβμπνια με κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπεσάτ με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Μολ. Η ομάδα της Πάφου αντεπιτέθηκε στη συνέχεια και ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά του Νέμετς από σέντρα του Ανγκούλο και άστοχη έξοδο του Δημητρίου. Η Ανόρθωση έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 71’, όταν το σουτ του Βίκτορ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μολ. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, βρισκόταν στην «κόψη του ξυραφιού» με πολύ δυνατά μαρκαρίσματα και πολλές κίτρινες κάρτες προς το τέλος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Στο 85’, 86’ και 89’ ο Κατσιαράβα απώλεσε τρεις τεράστιες ευκαιρίες, ενώ ο Ανγκούλο «σπατάλησε» τεράστια ευκαιρία στο 90’ για την Πάφο, όταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ άουτ σε αντεπίθεση.

Τα τελευταία λεπτά έγιναν «ομηρικές» μάχες, όμως τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ανόρθωση (Στρέπελ): Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές να μπουν δυνατά και να πιέσουν ψηλά. Είχε την ατυχία να δει τον Σίφο να σημειώνει αυτογκολ και όλα έγιναν πιο δύσκολα. Με τις οδηγίες του οδήγησε τους ποδοσφαιριστές του στην ισοφάριση. Έχασαν μάλιστα και άλλες ευκαιρίες για το 2-1 πριν το τέλους του ημιχρόνου, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε και το τέρμα που έδωσε προβάδισμα και όλα ήταν θέμα διαχείρισης. Δεν τα κατάφερε και δέχθηκε τέρμα. Και έτσι ο αγώνας εξελίχθηκε σε ροντέο.

Πάφος (Μπάσιτς): Ζήτησε πίεση ψηλά απ’ την αρχή του αγώνα, κάτι που είχε αποτέλεσμα μιας και η Ανόρθωση έκανε πολλά λάθη, ενώ ήρθε και το τέρμα της Πάφου. Στη συνέχεια η ομάδα της Πάφου δεν κράτησε το τέμπο της και μοιραία δέχθηκε τέρμα απ’ την Ανόρθωση πριν το τέλος του ημιχρόνου. Θα μπορούσε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο πρώτα 45 λεπτά όμως η αυτοθυσία των παικτών κράτησαν το 1-1 στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση έφθασε και σε δεύτερο τέρμα, με αποτέλεσμα η Πάφος να είναι αναγκασμένη να βγει μπροστά. Βρήκε την ισοφάριση, όμως ήθελε τη νίκη έτσι πίεσε και άλλο με αποτέλεσμα όμως να αφήνει και χώρους ανοικτούς.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ανόρθωση: Κλήθηκε την τελευταία στιγμή να αγωνιστεί και τα πήγε πολύ καλά. Ο Αρτυματάς έχει μια θέση στους διακριθέντες

Πάφος: Εξαιρετικό παιχνίδι απ’ τον Μολ. Ο πορτιέρο της Πάφου έχει μεγάλο μερίδιο αυτής της επιτυχίας.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ανόρθωση: Ο Σίφο δεν μας συνήθισε σε αυτογκολ και στο τέλος το πλήρωσε η ομάδα του. Συμβαίνουν αυτά όμως και ήταν η κακιά στιγμή. Φλύαρος ο Ντούρις ο οποίος δεν παρουσίασε τον καλό του εαυτό.

Πάφος: Ο Ανγκούλο αν και είχε κατά γενική ομολογία καλή εμφάνιση, δεν σκόραρε σε μια πολύ ξεκάθαρη ευκαιρία.