Ανόρθωση: Περιμένοντας την... ενίσχυση

Οι δύο αναγκαστικές και η μια υποχρεωτική αλλαγή ανέδειξαν την έλλειψη έτοιμων λύσεων τη δεδομένη στιγμή

Ούτε και ο πιο απαισιόδοξος φίλος της Ανόρθωσης δεν θα περίμενε ότι η ομάδα του θα έφυγε με άδεια χέρια από το ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής και ιδιαίτερα από τη στιγμή που βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 85ο λεπτό. Ευκαιρίες για δεύτερο γκολ σαφώς και υπήρξαν με πιο κραυγαλέα αυτή του Καμαρά ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι η μπάλα να καταλήγει στο πλεκτό και όχι εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο πρώτο ημίχρονο όπου έδειξε να έχει το πάνω χέρι, η Ανόρθωση δεν κατάφερε να σκοράρει έχοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες  με την εκτέλεση φάουλ του Ράγιο και το τετ-α-τετ του Ντούρις. Στην επανάληψη και εκεί που η Ομόνοια έδειξε να παίρνει τα πάνω της, ήρθε η κάθετη πάσα του Ιγκιεμπόρ και η βολίδα του Σισέ για να κάνουν το 1-0, με την ψυχολογία να μεταφέρεται στο κυανόλευκο στρατόπεδο.

Κάπου εκεί ο Ρόνι Λέβι έχασε τον σκόρερ αλλά και τον Καλό με τραυματισμό, με αποτέλεσμα να επιστρατεύσει τον Παλάνκα ο οποίος προερχόταν από διακοπή αλλά και τον ποδοσφαιριστή που έχει συγκεντρώσει την περισσότερη συζήτηση φέτος, Καμαρά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ισραηλινός είχε την ευχέρεια να αποσύρει άλλον έναν ποδοσφαιριστή βλέποντας τους Πράνιτς, Ράγιο, Ιγιεμπόρ και Ντούρις να είναι καταπονημένοι.

Εν τέλει η επιλογή απόσυρσης του Ισπανού δεν τον δικαίωσε αφού χάθηκε ο ποδοσφαιριστής που θα μπορούσε να κρατήσει μπάλα αλλά και να απειλήσει από στημένα. Με άλλα λόγια, η απουσία φρεσκάδας και μέγιστης αγωνιστικής ετοιμότητας των νεαποκτηθέντων σε συνδυασμό ότι οι τρεις αλλαγές δεν έφεραν την ανανέωση, συνέθεσαν ένα σκηνικό κατά το οποίο οι ισορροπίες χάθηκαν και ιδιαίτερα στο αριστερό άκρο απ' όπου ήρθαν τα δύο γκολ της Ομόνοιας.