Ανόρθωση: Το διπλό προ τριετίας και οι αναμνήσεις από Πάους

Η «Μεγάλη Κυρία» πάει στο «Τάσος Μάρκου» μετά τον Δεκέμβριο του 2015

Η 13η αγωνιστική της διετίας 2015-2016, έφερε και την τελευταία επίσκεψη της Ανόρθωσης στο «Τάσος Μάρκου» την τελευταία τριετία όταν τότε στον πάγκο της ομάδας βρισκόταν ο άνθρωπος που θα είναι αντίπαλος το απόγευμα της 20ης Οκτωβρίου.

Ο Άντρε Πάους ήταν ο τελευταίος προπονητής ο οποίος καθοδήγησε τη «Μεγάλη Κυρία» σε διπλό στο Παραλίμνι, πραγματοποιώντας τη συγκεκριμένη σεζόν μιαν εξαιρετική πορεία η οποία όμως έμεινε από καύσιμα περί τα μέσα του μαραθωνίου.

Στις 5 Δεκεμβρίου 2015 η Ανόρθωση είχε ταξιδέψει στο «Τάσος Μάρκου» με στόχο να παρατείνει την πορεία πρωταθλητισμού την οποίαν χάραξε ο Ολλανδός τεχνικός, έχοντας στις τάξεις του ένα ποιοτικό ρόστερ το οποίο είχε εμπλουτιστεί σε σχέση με τις βάσεις που τέθηκαν τη διετία 2014-2015.

Το τρίποντο στο Παραλίμνι ήρθε με αγχωτικό τρόπο και στα τελευταία στάδια του αγώνα με τον Ντίνο Εντλοβού να λύνει τον γόρδιο δεσμό στο 76ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Νοτιαφρικανός είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή στο 65ο λεπτό του αγώνα, αντί του Ευθύμη Κουλούρη, ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε άλλος ένας ποδοσφαιριστής ο οποίος επιστρατεύτηκε από τον πάγκο.

Ο Νίκολα Μαρτίνες με σουτ από τη μεσαία γραμμή και ενώ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είχε προωθεί σε εκτέλεση κόρνερ, αφαίρεσε το άγχος που είχε μαζευτεί στους κυανόλευκους της Αμμοχώστου στο 92ο λεπτό.

Ο Άντρε Πάους είχε δώσει φανέλα βασικού στους Κόπριβετς, Χόλγκερσον, Λαϊφη, Γκάμπριελ, Νούχου, Βίκτορ, Κάλβο, Μαϊσουράτζε, Αμπουρτζάνια, Κουλούρη και Μαρκή, ενώ από τον πάγκο ήρθε, πλην των δύο σκόρερς, ο Πελέ.