Ανόρθωση – ΑΕΛ 0-0: Μετά από 5 χρόνια και πάλι στην Ευρώπη!

Και μαθηματικά στην Ευρώπη η Ανόρθωση

Σ’ ένα ανοικτό αγώνα με καλές στιγμές και γρήγορο ρυθμό, Ανόρθωση και ΑΕΛ έμεινα στον 0-0. Αυτό σημαίνει και μαθηματικά πως η Ανόρθωση είναι στην Ευρώπη. Μια εξέλιξη που σαφώς αφήνει ικανοποιημένη την Ανόρθωση ο στόχος της Ευρώπης επιτευχθεί και μαθηματικά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πιο δυνατά μπήκε η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 3’ ο Ρομάν βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, δοκίμασε το πόδι του όμως ο Σίφο ήταν εκεί ώστε να βάλει κόντρα και να διώξει σε κόρνερ. Στο 11’ ο Σοάρες εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ από αρκετή απόσταση με τον Αρούς να μπλοκάρει σταθερά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τόρες βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, όμως του σουτ ήταν απελπιστικά άστοχο. Η Ανόρθωση άργησε να βρει την πρώτη της επίθεση καθώς στο 33’ μια κεφαλιά του Ντούρις πέρασε έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Ράγιο έφυγε σε τετ α τετ, έκανε τη λόμπα, νίκησε τον Βοζίνια, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε έξω. Τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 44’ όταν ο Σοάρες δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά. Μόλις στο 49’ ο Ντούρις έχασε καλή ευκαιρία, όταν με το κεφάλι δεν κατάφερε να βρει την εστία. Τρία λεπτά αργότερα ο Βοζίνια έκανε λάθος πάσα στον Ντούρις, αυτός όπλισε για το σουτ, όμως ο Λαφράνς τελευταία στιγμή τον πρόλαβε. Στο 68’ ο Στρούνα έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Βοζίνια έπεσε σωστά στη γωνιά του και μάζεψε. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε, χωρίς όμως να υπάρχουν οι πολλές τελικές. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 82’ όταν ο Αμπντουλάγιεφ έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα όμως να φεύγει λίγο έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Τόρες έδωσε έξυπνα στον Τεξέιρα που ήταν στην περιοχή με τον Αρούς όμως να κάνει σωστή έξοδο. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ πίεζε ψηλά γιατί ήθελε το τέρμα. Τελικά αυτό δεν ήρθε και η Ανόρθωση είναι και μαθηματικά στην Ευρώπη.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ανόρθωση (Λέβι): Ζήτησε απ’ τους παίκτες του γρήγορες κινήσεις και εναλλαγή της μπάλας κάτι που δεν έγινε απ’ την αρχή του αγώνα. Αυτό εκνεύρισε τον Λέβι που συνεχώς έδινε οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του. Απ’ το 30’ και έπειτα η Ανόρθωση ήταν πολύ πιο επικίνδυνη απ’ την ΑΕΛ.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Ψηλή πίεση και γρήγορη αλλαγή παιχνιδιού ζήτησε ο Κέρκεζ. Αυτό και έπραξαν οι ποδοσφαιριστές στην αρχή του αγώνα και γι’ αυτό και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες. Στην πορεία η Ανόρθωση ισορρόπησε το παιχνίδι, και έγινε και πιο απειλητική. Έτσι ο Κέρκεζ έδινε συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του ιδίως για το πως θα βγαίνουν μπροστά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ανόρθωση: Ο Ιγκιεμπόρ και ο Βίκτορ έκαναν ένα πολύ μυαλωμένο παιχνίδι. Είχαν θετική παρουσία, όπως και ο Στρούνα απ’ την ώρα που πέρασε στο παιχνίδι.

ΑΕΛ: Ο Λαφράνς είχε μερικές πολύ σημαντικές άμυνες και σταμάτησε αρκετές φορές του παίκτες της Ανόρθωσης. Θετικός ήταν και ο Γκαμπιονέτα ο οποίος είναι με διαφορά ο πιο ποιοτικός ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ. Απ’ τη σ

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ανόρθωση: Ο Ντούρις έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αν και όλες ήταν δύσκολες, ενώ την πιο ξεκάθαρη ευκαιρία την έχασε ο Ράγιο που θα έπρεπε να σκοράρει.

ΑΕΛ: Ο Τόρες δεν έκανε το καλύτερο του παιχνίδι αν και ήταν στις φάσεις και πάλεψε. Η ποιότητα του είναι τέτοια που με τη σημερινή εμφάνιση δεν την έδειξε στο γήπεδο και αυτό ήταν πρόβλημα

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Θετικός ο διαιτητής καθώς έπαιξε δεν έκρινε σε καμιά περίπτωση το αποτέλεσμα και η μεγάλη πλειονότητα των αποφάσεων του ήταν σωστές. Κάποια μικρά λαθάκια δεν έλειψαν όμως σε καμιά περίπτωση μπορεί να κριθεί αρνητικά η σημερινή διαιτησία.

Ανόρθωση (Λέβι): Χάρους, Κοφί, Πράνιτς (53' Στρούνα), Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Ιγκιεμπόρ, Βίκτορ, Ράγιος, Παλάνγκα (62' Αμπντουλάγιεφ), Σισέ (82' Γκάντσεφ), Ντούρις

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Τειξέιρα, Αβραάμ, Γκαμπιονέτα (80' Σίλβα), Λαφράνς, Τόρες, Ρομάν (62' Τεξέιρα), Ηλία (69' Σασί), Κυριάκου, Σοάρες, Ζντραβκόφσκι

Σκόρερς: - / -

Κίτρινες Κάρτες: Παλάνκα, Ράγιο, Ιγκιεμπόρ (3η) / Ζντραβκόφσκι, Τόρες

Κόκκινες Κάρτες: - / -