Απόλλωνας-Ανόρθωση 1-1: Ως συνήθως συμβιβάστηκαν!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι, Απόλλων και Ανόρθωση συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ντουγκλάο έβαλε μπροστά στο σκορ την Ανόρθωση στο 12' και ο Παπουλής στο 60' ισοφάρισε. Στους 41 βαθμούς η ομάδα της Αμμοχώστου και στους 40 η ομάδα της Λεμεσού.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στην Λεμεσό με τον Απόλλωνα να μπαίνει καλύτερα στον αγώνα και να χάνει καλή ευκαιρία στο 10’ με κεφαλιά του Ζελάγια από μπαλιά του Γιάκολις που πέρασε λίγο άουτ. Παρά το καλό ξεκίνημα της λεμεσιανής ομάδας, η Ανόρθωση ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ. Το κόρνερ του Ράγιος στο 12’ βρήκε τον Ντουγκλάο αμαρκάριστο στην περιοχή, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Λίγο αργότερα, ο Σίλντενφελντ με τον ίδιο τρόπο, λίγο έλειψε να πετύχει το 0-2. Ο Απόλλωνας μετά την ψυχρολουσία, αντεπιτέθηκε και ανέβασε ρυθμό στα επόμενα λεπτά. Στο 30’, ο Ντουγκλάο έβαλε το πόδι του τελευταία στιγμή και έσωσε το πλασέ του Παπουλή που πήγαινε προς την εστία. Στο 34’, ο Αρούς έσωσε σωτήρια το πλασέ του Γιάκολις σε ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Απόλλωνας συνέχιζε να πιέζει και να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 43’, ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε παράβαση του Βίκτορ στον Ζελάγια, όμως ο Τράττος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στην επαναληπτική προβολή, φάνηκε ότι υπήρχε παράβαση. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε με προβάδισμα της Ανόρθωσης.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ένα πολύ καλό σουτ του Καλό που κατέληξε μόλις άουτ από το ύψος της περιοχής. Η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 59’. Ο Καλό έκανε το γύρισμα στον Βίκτορ, του οποίου το πλασέ έδιωξε ο Άλεφ προ της γραμμής. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καλό έκανε άστοχο σουτ από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής. Ο Απόλλωνας ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 60’. Ο Πέδρο πάσαρε στον Παπουλή, ο οποίος με δυνατό βολέ εντός περιοχής σημείωσε το 1-1. Ο Απόλλων συνέχισε να υπερέχει και να ψάχνει το δεύτερο γκολ. Στο 72’, ο Αρούς έσωσε σωτήρια το πλασέ του Μάγκλιτσα σε τεράστια επέμβαση, ενώ στο 76’ το γύρισμα του Γιάκολις βρήκε τον Ζελάγια σε θέση βολής, ο οποίος από κοντά αστόχησε. Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πιέζει και στο 86’ ο Σκέμπρι έκανε το σουτ, που απέκρουσε προ της γραμμής ο Πράνιτς. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, παρά την πίεση του Απόλλωνα.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Βασιλείου (52' Ζάντερ), Ρομπέρζ, Γιούστε, Άλαν, Άλεφ, Μαρτίνες (59' Μάγκλιτσα), Γιάκολις , Παπουλής (78' Σκέμπρι), Ζελάγια

Ανόρθωση: Αρούς, Σιεχού, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Οικονομίδης, Ράγιος (65' Ματθαίου), Αμπντουλάγιεφ (89' Αρτυματάς), Καλό (83' Πηλέας), Καμαρά