Απόλλωνας-Ανόρθωση 1-2: Η «Κυρία» είναι εδώ!

Τεράστια νίκη για την Ανόρθωση στη Λεμεσό!

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στη Λεμεσό επί του Απόλλωνα με 1-2. Ο Μίχαλ Ντούρις με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Μάγκλιτσα μείωσε για την ομάδα της Λεμεσού στο 48'. Πρώτη ήττα για Απόλλων στο πρωτάθλημα. Στους 9 βαθμούς η Ανόρθωση, στους 16 έμεινε ο Απόλλων που έχασε πολύτιμο έδαφος.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ. Στο 2’, ο Ντούρις σκόραρε με κοντινό πλασέ από πλάγια. Προηγήθηκε το σουτ του Ράγιος, το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο Βάλε. Ο Απόλλωνας αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ και δεν μπόρεσε να φανεί επιθετικός στη συνέχεια. Στο 16’, ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζελάγια πήρε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ. Στο 21’, ο Περέιρα είχε κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά, ο ίδιος παίκτης έκανε το γύρισμα που κατέληξε παράλληλα με την εστία. Στο 34’, όμως, η ομάδα της Αμμοχώστου «χτύπησε» ξανά! Ο Εγγλέζου έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ντούρις ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με ψύχραιμο πλασέ «νίκησε» τον Βάλε για το 0-2. Ο Απόλλωνας στη συνέχεια, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, αλλά η Ανόρθωση πήγε στα αποδυτήρια με το ισχυρό προβάδισμα στο σκορ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ. Ο Μάγκλιτσα με κοντινή κεφαλιά στο 48' σκόραρε για το 1-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 50’ ο Μάρκοβιτς με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Στο 66’, ο Πέδρο έκανε το γύρισμα προς τον Παπουλή, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Η ομάδα της Λεμεσού ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Ανόρθωση βρισκόταν διαρκώς σε παθητικό ρόλο. Στο 76’, μάλιστα, ο Ράγιος είχε τεράστια ευκαιρία για το 1-3, όμως ο Βάλε απέκρουσε το πλασέ του με σωτήριο τρόπο.

Μέχρι το τέλος, το σκηνικό δεν άλλαξε και έτσι, η Ανόρθωση πήρε μια τεράστια νίκη από όλες τις απόψεις μέσα στη Λεμεσό.

Διακριθέντες

Από τους γηπεδούχους, δραστήριος ήταν ο Μάρκοβιτς, πολλά ανεβάσματα από Πέδρο. Από πλευράς νικητών, οι Δημητρίου, Ντούρις, Σίλντενφελντ και Ντουγκλάο ήταν οι κορυφαίοι.

Απογοήτευσαν

Ο Μπρούνο Βάλε έκανε τεράστιο λάθος στο πρώτο γκολ της Ανόρθωσης. Ο Ζελάγια δεν φάνηκε, ενώ και ο Παπουλής υστέρησε σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις. Από την Ανόρθωση δεν υστέρησε κάποιος ιδιαίτερα.

Κοουτσάρισμα

Ο Σωφρόνης Αυγουστή είχε να αντιμετωπίσει πάρα πολλές απουσίες και επέλεξε να βάλει τον Ζοάο Πέδρο στα χαφ. Αυτό το εγχείρημα δεν πέτυχε και αναγκάστηκε να αλλάξει πράγματα πολύ γρήγορα. Η ομάδα της Λεμεσού πίεσε πάρα πολύ σε όλο τον αγώνα, όμως δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό.

Ο Στρέπελ, από την άλλη, είδε γρήγορα Λαβόρδε και Ντούρις να τραυματίζονται και αναπροσάρμοσε τα πλάνα του. Στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλε στο παιχνίδι Κοφί και Σισέ θέλοντας να γίνει πολύ γρήγορος μπροστά, όμως η Ανόρθωση απείλησε ελάχιστα στην επανάληψη και οπισθοχώρησε αρκετά.

Διαιτησία

Ο Λούκας Σωτηρίου τα πήγε περίφημα στον αγώνα. Σωστές οι κίτρινες κάρτες που έδωσε.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Στυλιανού (40' Μάγκλιτσα), Χάμπος, Μάρκοβιτς, Περέιρα, Σαρντινέρο (66' Σκέμπρι), Παπουλής, Ζελάγια

Ανόρθωση: Δημητρίου, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Κατσαράβα (81' Σισέ), Ράγιο, Μπεσάτ, Ντούρις (49' Κοφί), Βίκτορ, Λαβόρδε (27' Εγγλέζου), Ιγκιεμπόρ, Ντουγκλάο

Διαιτησία: Λούκας Σωτηρίου (Χαράλαμπος Γεωργίου, Νίκος Εγγλέζου)

Σκόρερς: 48' Μάγκλιτσα/ 2' Ντούρις, 33' Ντούρις

Κίτρινες: Ρομπέρζ/ Στρούνα, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ