Βαρωσιώτικο πάρτι στην Περιστερώνα!

Η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες με εμφαντική πεντάρα

«Σκούπισε» τη Δόξα... η Ανόρθωση που επικράτησε με 5-0 μέσα στην Περιστερώνα! Η Βαρωσιώτικη ομάδα είχε την καθολική υπεροχή σε όλα τα σημεία της αναμέτρησης και έφθασε σε μια ευρεία νίκη. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σάμπο 19’, Παρούτης 21’, Γκερέρο 34’, 58’ και Μραζ 72’.

Α’ ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της.

Η πρώτη καλή φάση μετουσιώθηκε και σε γκολ για την «Κυρία» στο 19ο λεπτό. Ο Σαμπό επιχείρησε το μακρινό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Αντενόν, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στο παραθυράκι του Σισκόφσκι!

Δύο λεπτά μετά η Βαρωσιώτικη ομάδα διπλασίασε το προβάδισμα της με τον Παρούτη! Μετά από μια εξαιρετική συνεργασία με τον Αρτυματά, ο πρώτος βγήκε φάτσα με τον πορτιέρο της Δόξας και εύκολα πλάσαρε για το 2-0.

Η Δόξα δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και η ομάδα του Βέσκο Μιχαιλοβιτς έκανε τρία τα τέρματα της στο 34’. Ο Γκερέρο με μια ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι του Σισκόφσκι για να καταλήξει στην συνέχεια στο πλεχτό.

Η Ανόρθωση συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 3-0.

Με την «Κυρία» να έχει ένα ισχυρό προβάδισμα και τη Δόξα να είναι με την πλάτη στον τοίχο, ξεκίνησε το Β’ μέρος.

Μόλις στην πρώτη της επίσκεψης την περιοχή του Σισκόφσκι στο 57’, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Ερέρα στον Φερέιρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο ο οποιος ήταν εύστοχος σημειώνοντας το τέταρτο γκολ της ομάδας του και δεύτερο προσωπικό.

Δέκα λεπτά μετά η ομάδα του Βέσκο Μιχαιλοβιτς έχασε μεγάλη φάση για να κάνει πέντε τα τέρματα της! Ο Παρούτης μόνος από το σημείο του πέναλτι έκανε το πλασέ με τον πορτιέρο της Δόξας να αποκρούει σε κόρνερ .

Στο 73’ η «Κυρία» βρήκε τελικά το πέμπτο γκολ που έψαχνε με τον νεαρό τον Τζούλιου να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μέσκα, να δίνει έτοιμο γκολ στον Μραζ ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το 5-0.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, η Δόξα προσπάθησε για το γκολ της τιμής και έχασε τεράστια φάση στο 88’ με την κεφαλιά του Αντενόν την οποία απέκρουσε εξαιρετικά ο Κεραυνός.

Έτσι η «Κυρία» έφθασε σε μια μεγάλη νίκη «σκαρφαλώνοντας» στην κορφή του Β’ γκρουπ.

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ερέρα, Καραμανώλης, Ασαμόα (38' Μπένι), Αμπντουλαχί (38' Τιτζιανί), Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ (74' Παυλίδης), Τρούγιτς, Ασάντε

Ανόρθωση (Βέσκο): Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς (76' Κωνσταντίνου), Γκερέρο (64' Τζούλιου), Φερέιρα (74' Αργυρού), Παρούτης (74' Εμπραλίτσε), Γουαρίς (64' Μραζ), Κίκο, Σάμπο, Κορρέα, Ιωάννου.