ΕΝΠ - Ανόρθωση 1-1: Νέος προπονητής, ίδια εικόνα! (vid)

Μόλις τρεις τελικές είχε η «Κυρία» στο παιχνίδι

Σε ένα αγώνα χωρίς πολλές φάσεις, και χωρίς μπόλικο θέαμα η ΕΝΠ και η Ανόρθωση έμειναν στο 1-1. Η ομάδα του Παραλιμνίου σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο απάντησε η Ανόρθωση η οποία είχε συνολικά 3 τελικές ευκαιρίες. Μάλιστα το τέρμα της Ανόρθωσης θα συζητηθεί καθώς προήλθε από φάση στην οποία οι ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» δεν τήρησαν το Fair Play.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χωρίς καλό ρυθμός ξεκίνησαν τον αγώνα οι δυο ομάδες. Δυνατές μονομαχίες κυρίως στο χώρο του κέντρου χωρίς να υπάρξουν οι μεγάλες φάσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη καλή στιγμή που σημειώθηκε στο παιχνίδι ήρθε στο 9’ του αγώνα, όταν ο Μαϊσουράτζε δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά με τον Βάργκιτς να διώχνει δύσκολα. Η ομάδα της ΕΝΠ πίεζε ψηλά και έδειχνε πιο απειλητική. Στο 18’ μάλιστα η ομάδα του Πάους έγραψε το 1-0, μετά από κεφαλιά του Ουντόζι. Το τέρμα έφερε χαμόγελα στην ομάδα του Παραλιμνιού, ενώ απ’ την άλλη ο Στρέπελ ζήτησε άμεση αντίδραση απ’ τους ποδοσφαιριστές του. Αυτή δεν ήρθε ποτέ και είναι χαρακτηριστικό πως στο 25’ μετά από κόρνερ η ΕΝΠ έχασε νέα καλή στιγμή με προβολή του Κυριάκου. Εννέα λεπτά αργότερα ο Ράσμουσεν απείλησε με το κεφάλι όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή στιγμή.

Με περισσότερη διάθεση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ανόρθωση. Ήθελε να βρει το τέρμα και πίεζε ψηλά. Όμως δεν κατάφερε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του τερματοφύλακα της ΕΝΠ. Η ομάδα του Αντρέ Πάους ήταν εξαιρετική στα αμυντικά της καθήκοντα και με διπλή γραμμή άμυνας έκλεισε σχεδόν όλους τους χώρους. Ο χρόνος περνούσε και καμιά απ’ τις δυο ομάδες δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει. Αυτό βέβαια λειτουργούσε υπέρ της ΕΝΠ η οποία είχε και το προβάδισμα. Στο 73’ ήρθε η πρώτη τελική του ημιχρόνου και αυτή μάλιστα ήταν τέρμα. Ένα τέρμα που θα συζητηθεί. Οι παίκτες της Ανόρθωσης δεν τήρησαν το fair play (δεν ήταν υποχρεωμένοι) και εκδήλωσαν επίθεση στην οποία ο Ντούρις έγραψε το 1-1. Στο 77’ ο Πίττας δοκίμασε το πόδι του, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά άνοιξε αρκετά με την ΕΝΠ να βγαίνει ψηλά για να βρει το τέρμα της νίκης. Στο 85’ και στο 87’ ο Ρασμούσεν έχασε δυο καλές στιγμές, μια με σουτ απ’ την περιοχή και μια με το κεφάλι, χωρίς όμως να μπορέσει να σημειώσει τέρμα. Μέχρι το φινάλε οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν άλλη καλή στιγμή και έτσι το παιχνίδι τελείωσε στο 1-1.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΕΝΠ (Πάους): Ο τεχνικός της ΕΝΠ ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του να παραμείνουν συγκεντρωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα και με γρήγορες πάσες να βγαίνουν μπροστά. Η ομάδα σκόραρε νωρίς και στο πρώτο ημίχρονο αμύνθηκε σωστά και κράτησε εύκολα το αποτέλεσμα. Ίδιες ακριβώς οι οδηγίες και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα να επικεντρώνεται περισσότερο στα αμυντικά της καθήκοντα.

Ανόρθωση (Στρέπελ): Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του να μπουν δυνατά και να ελέγξουν τον αγώνα. Δεν το έπραξαν όμως αυτό και δοκίμασε με κάποιες εσωτερικές αλλαγές να αλλάξει την εικόνα της ομάδας. Η εικόνα όμως δεν άλλαξε και η ομάδα δέχθηκε τέρμα. Στην πορεία ο Ολλανδός έδινε συνεχώς οδηγίες για γρήγορες μεταβιβάσεις και ηρεμία. Όμως μέχρι το τέλος του ημίχρονου η Ανόρθωση δεν κατάφερε να απειλήσει την ΕΝΠ. Αφού δεν είδε μεγάλη αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Στρέπελ επέλεξε να αλλάξει σύστημα στο 60’ του αγώνα με τον Κατσαράβα να περνά δίπλα στον Ντούρις. Παρά την αλλαγή στο σύστημα η ανάπτυξη της Ανόρθωσης ήταν αργή και απόλυτα προβλεπτή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΕΝΠ: Ο Ουντόζι έκανε φανταστικό ξεκίνημα στον αγώνα. Το τέρμα του καθοριστικό και πολύ σημαντικό και αναμφίβολα αξίζει μια θέση στην κατηγορία αυτή.

Ανόρθωση: Δεν υπήρξε ποδοσφαιριστής που να ξεχώρισε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΕΝΠ: Ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους ποδοσφαιριστές της ομάδας και έτσι δεν μπορεί να μπει κάποιος σε αυτή την κατηγορία

Ανόρθωση: Ο Ράγιο είχε συνεχώς αντιπάλους δίπλα του με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες. Είναι παίκτης κλειδί και όταν δεν είναι καλά τότε η συνολική εικόνα της ομάδας είναι προβληματική.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΕΝΠ (Πάους): Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (57' Πίττας), Ζάρατε, Ουντόζι (70' Κοσμάς), Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (82. Βαλλιάνος), Αγγελή, Ρασμούσεν, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε

Ανόρθωση (Στρέπελ): Βάργκιτς, Ντουγκλάο, Σίντελφελντ, Στρούνα, Μπεσάτ, Βίκτορ, Ιγκεμπόρ, Μικελτάντζε, Πράνιτς,Ράγιο (61' Κατσαράβα), Ντούρις

Σκόρερς: Ουντόζι (18') / Ντούρις (73')

Κίτρινες Κάρτες: Αμπαρτζουμιάν, Αγγελή, Μαϊσουράντζε / Πράνιτς, Κατσαράβα, Σίντελφελντ

Κόκκινες Κάρκτες: - / -