Ερμής-Ανόρθωση 1-2: Ο Καμαρά αρνήθηκε την γκέλα

Η Ανόρθωση δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ερμή ωστόσο τελικά πήρε την νίκη με 2-1 χάρις σε γκολ του Καμαρά στο 71’ και σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή.

Η Ανόρθωση δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ερμή ωστόσο τελικά πήρε την νίκη με 2-1 χάρις σε γκολ του Καμαρά στο 71’ και σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή. Ο αγώνας δεν μας χάρισε καλό θέαμα ωστόσο μας χάρισε μπόλικο σασπένς και τρία γκολ. Ο Παλάνκα πέτυχε το πρώτο γκολ για την «κυρία» ενώ ο Άλεξ Κωνσταντίνου ισοφάρισε προσωρινά για τον Ερμή.

Είδαμε γκολ, οι φάσεις ήρθαν στο τέλος

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΖ είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιτεθούν αλλά δύσκολα να φτάνουν στην αντίπαλη εστία. Μάλιστα τα πρώτα 20 λεπτά ήταν εντελώς ανούσια αφού οι δύο ομάδες δεν απείλησαν τους αντίπαλους τερματοφύλακες. Μοναδικό θέαμα κάποια κερδισμένα κόρνερ και κάποια αδύναμα σουτ. Στο 23’ η Ανόρθωση βρήκε το γκολ μέσα από στημένο όταν ο Ράγιος εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να περνά από ολόκληρη την άμυνα του Ερμή και τελικά να καταλήγει στον Παλάνκα που μόνος και αμαρκάριστος από το ύψος της περιοχής εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η «κυρία» διαχειριζόταν άψογα το υπέρ της σκορ ωστόσο και πάλι δεν μπορούσε να απειλήσει στο ανοιχτό παιχνίδι. Στο 41’ ο Ράγιο έφτιαξε την πρώτη καλή φάση της Ανόρθωσης στο παιχνίδι όταν το σουτ που εξαπέλυσε με το δεξί αποκρούστηκε δύσκολα από τον Αραμπατζή σε κόρνερ. Στο 43’ έφτιαξε και ο Ερμής φάση με τον Εμεγκάρα να κατεβάζει ωραία και να κάνει σουτ και τον Χάρους να αποκρούει ασταθώς και τον Ντουγκλάο να απομακρύνει. Έτσι το ημίχρονο έληξε με το 1-0 υπέρ της «κυρίας».

Ο Καμαρά είπε όχι στην γκέλα

Το δεύτερο ημίχρονο είχε χαμηλότερο ρυθμό από το πρώτο ενώ η Ανόρθωση μπήκε νωθρά στον αγώνα. Ο Ερμής αν και δυσκολευόταν να απειλήσει εντούτοις κατάφερε μετά από ένα λάθος του Ντουγκλάο να ισοφαρίσει. Ο Ντουγκλάο στο 57’ έχασε την μπάλα και ο Φριμπόνγκ με κάθετη πάσα έβγαλε τετ-α-τετ τον Άλεξ Κωνσταντίνου που δεν λάθεψε και με αριστερό σουτ έκανε το 1-1. Ο Ρόνι Λέβι ήταν έξαλλος με τους παίκτες του και προσπαθούσε να τους αφυπνίσει ενώ έριξε και στο παιχνίδι τον Άλβες. Η αλλαγή του Ρόνι Λέβι δεν βοήθησε αφού ο Ερμής ήταν καλύτερος. Στο 71’ ο Ερμής έχασε φάση με τον Άλεξ να κάνει σουτ μέσα από την περιοχή αλλά να φεύγει έξω. Στην αντεπίθεση η Ανόρθωση σκόραρε όταν ο Πράνιτς έκανε την κούρσα από αριστερά και έβγαλε σέντρα στην περιοχή με τον Καμαρά μόλις που να ακουμπά την μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα. Πλέον απέμεναν περίπου 20 λεπτά για να κρατήσει η Ανόρθωση το υπέρ της σκορ και τον Ερμή να ισοφαρίσει. Στο 79’ ο Άλβες έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοτώσει τον αγώνα αφού αν και βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Αραμπατζή πλάσαρε πάνω του ενώ στην επαναφορά και πάλι έκανε κακό τελείωμα. Στα 10 λεπτά που απέμεναν ο Ερμής τα έπαιξε όλα για όλα με τον Μιλόγεβιτς να ρίχνει τον Ταραλίδη μέσα για να δώσει ύψος στην ομάδα του. Ο Ερμής δεν κατάφερε να φτιάξει άλλες φάσεις ενώ η Ανόρθωση διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της σκορ και έτσι έφυγε με το τρίποντο σκαρφαλώνοντας και πάλι στην κορυφή.

Σκόρερ: 57' Κωνσταντίνου / 23' Παλάνκα 72' Καμαρά
Κίτρινες: 75' Ράντου / 92' Γκάντσεφ