Η μπίλια έκατσε στο μπλε!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΟΜΟΝΟΙΑ 4-3

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι, η Ανόρθωση κέρδισε την Ομόνοια με 4-3, πετυχαίνοντας νίκη γοήτρου. Μίτροβιτς, Βίκτορ, Ολιβέιρα και Άλβες τα γκολ της ομάδας του Ρόνι Λέβι. Κλέιτον, Τουρέ και Ντάρμπισαϊρ τα γκολ των «πρασίνων», που έχασε πολύτιμο έδαφος στην μάχη για ευρωπαϊκή έξοδο.

Το παιχνίδι στο «Παπαδόπουλος» άρχισε με πέναλτι για την Ομόνοια. Ήταν η παράβαση του Καλντερόν στον Κύπρου. Ο Ματ Νταρμπισαϊαρ εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Κόπριβετς απέκρουσε εντυπωσιακά στο 4’΄. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σλοβένος απέκρουσε το σουτ από πλάγια του Κύπρου σε κόρνερ. Στο 11’, είχαμε νέα ευκαιρία για τους «πράσινους», όταν ο Κλέιτον μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Κόπριβετς απέκρουσε και πάλι. Στο 15’, όμως, η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ήταν το κλέψιμο της μπάλας από τον Τουρέ, ο οποίος πάσαρε στον Κλέιτον που με πλασέ σημείωσε το 0-1. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 31’ με δυνατό σουτ του Μίτροβιτς από ασίστ του Άλβες. Στο 34’, η Ομόνοια πήρε εκ νέου προβάδισμα με ευθύβουλο σουτ του Τουρέ από ασίστ του Ματ Νταρμπισάϊαρ. Στο 38’, η Ανόρθωση έφερε το ματς στα ίσα για δεύτερη φορά με γυριστή κεφαλιά του Ζοάο Βίκτορ σ’ ένα θεαματικό πρώτο ημίχρονο. Το οποίο ημίχρονο έληξε με προβάδισμα της Ανόρθωσης. Ο Ολιβέιρα με ωραία προσωπική ενέργεια και πλασέ νίκησε τον Κωνσταντίνο Παναγή.

Η επανάληψη άρχισε με περισσότερο παιχνίδι κέντρου. Στο 58’, ο Παναγή έκανε το λάθος, ο Ράγιος το εκμεταλλεύτηκε, έκανε το πλασέ, όμως ο Φάνος Κατελάρης πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Στο 64΄, η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ήταν η κεφαλιά του Άρνασον από το κόρνερ του Μαργκάσα, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ από τα δοκάρια του Κόπριβετς. Στο 73’, η Ομόνοια ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Νταρμπισαϊαρ από σέντρα του Αζίζ.  Στο 88’, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπρέεβελντ στην περιοχή. Ο Άλβες το εκτέλεσε εύστοχα, γράφοντας το 4-3. Στην επόμενη φάση, η Ομόνοια είχε δοκάρι σε σουτ του Μπρέεβελντ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νταρμπισαϊαρ επιχείρησε το πλασέ, όμως ο Κόπριβετς απέκρουσε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Ανόρθωση: Κόπριβετς, Νικολάου, Καλντερόν, Ερέρο, Σάντος, Βίκτορ, Οικονομίδης, Μίτροβιτς, Ολιβέιρα, Ράγιος, Άλβες

Ομόνοια: Παναγή, Παναγιώτου, Καρλίτος, Κατελάρης, Άρνασον, Τουρέ, Μαργκάσα, Κλέιτον, Δημητρίου, Κύπρου, Ντάρμπισαϊαρ