Ομόνοια-Ανόρθωση 1-2: Μέγας είσαι Ντούρις μου και θαυμαστά τα έργα σου

Σημαντική νίκη για την Ανόρθωση κόντρα στην Ομόνοια…

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Ανόρθωση κόντρα στην Ομόνοια, στο πλαίσιο της προσπάθειας για εξασφάλιση του εισιτήριου που οδηγεί στην Ευρώπη. Οι κυανόλευκοι με τον… ασταμάτητο Ντουρίς, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, επικράτησαν 2-1 επί των πρασίνων. Για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Ντάρμπισαϊρ, ενώ ο Φρέντμπεργκ είδε την ομάδα του βελτιωμένη παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να πάρει το βαθμολογικό όφελος. Με αυτή τη νίκη, η Ανόρθωση είναι στην 3η θέση με 63 βαθμούς (+2 από την ΑΕΚ), ενώ η Ομόνοια παραμένει στην 6η με 44.

Πρώτο ημίχρονο

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης σημείωσε την πρώτη κλασσική ευκαιρία όταν ο Ντάρμπισαϊρ βρέθηκε μόνος με τον Αρούς, με τον Άγγλο να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Η Ανόρθωση απάντησε στο 12ο λεπτό και μάλιστα ανοίγοντας το σκορ, όταν ο Πράνιτς έκανε την σέντρα, ο Μιχαΐλοφ δεν συγκράτησε την μπάλα και ο Ντουρίς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, ενώ οι πράσινοι έφεραν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ. Η ομάδα του τριφυλλιού σε δύο περιπτώσεις (25’ και 33’) προσπάθησε να πάρει προβάδισμα με σουτ των Κανού αρχικά και Τζαΐλσον αργότερα. Από την άλλη η «Κυρία» δεν κατάφερε να σημειώσει άλλη ευκαιρία πέραν από το γκολ, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτου του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά μέτριος, με την Ανόρθωση να έχει ελαφρώς την κατοχή της μπάλας, και στο 62ο λεπτό κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα. Ο Ντουρίς έφυγε μόνος με τον Μιχαΐλοφ, μπήκε στην περιοχή και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 1-2, «αναγκάζοντας» τους φίλους των φιλοξενουμένων να τον αποθεώσουν. Οι πράσινοι προσπάθησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα, και ειδικότερα στα τελευταία λεπτά πίεσαν την αντίπαλη άμυνα. Ο Λόπες με όμορφη ενέργεια ελευθερώθηκε στο ύψος του πέναλτι στο 67’, όμως το δυνατό σουτ του σταμάτησε στα σώματα και απομακρύνθηκε. Οι κυανόλευκοι κράτησαν με… νύχια και με δόντια τη νίκη, και έφυγαν από την πρωτεύουσα με το τρίποντο στις αποσκευές τους.

Διακριθέντες

Ομόνοια

Η Ομόνοια παρουσίασε σαφώς βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια. Ο Α. Σοάρες φαίνεται πως… διψούσε για μπάλα, ενώ κατάφερε να πιάσει και μερικά σουτ εκτός περιοχής δοκιμάζοντας το πόδι του. Γενικότερα, φάνηκε πως το κλίμα στους πράσινους είναι καλύτερο, αφού κατάφεραν να παίξουν βελτιωμένο ποδόσφαιρο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Ανόρθωση

Δεν μπορεί να είναι άλλος από τον σκόρερ των δύο τερμάτων της Ανόρθωσης. Ο Ντουρίς αξιοποίησε πλήρως τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και κατάφερε να δώσει το… φάρμακο που έλειπε στους κυανόλευκους στο σκοράρισμα.

Απογοήτευσαν

Ομόνοια

Ο Μιχαΐλοφ ίσως να μπορούσε να αποτρέψει τον κίνδυνο στο πρώτο γκολ που δέχθηκε η Ομόνοια, καθώς από την δική του ασταθή απόκρουση ο Ντουρίς εκμεταλλεύτηκε την κενή εστία και σκόραρε.

Ανόρθωση

Ο Καρλίτος στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να πιάσει ρυθμό και να βοηθήσει στις επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του, γι’ αυτό -ίσως- και ο Ρόνι Λέβι τον αντικατέστησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Γενικότερα, η «Κυρία» δεν έπιασε ψηλά επίπεδα απόδοσης, σημειώνοντας μικρά καλά διαστήματα.

Διαιτησία

Στο δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης όταν ο Ντουρίς διαμόρφωσε το 1-2, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς πρασίνων για οφσάιντ. Όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή, ο επιθετικός της «Κυρίας» είναι σε οριακή θέση. Από την άλλη, το «τριφύλλι» διαμαρτυρήθηκε έντονα στο 90+1 για χέρι του Κοφί εντός περιοχής. Ο Νικόλας Νεοκλέους θα μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα καθώς ενδέχεται να υπάρχει παράβαση.

Ομόνοια (Γιέσπερ Φρέντμπεργκ): Μιχαΐλοφ, Καντέ, Βύντρα, Γ. Σοάρες, Τζαΐλσον (56' Λόπες), Α. Σοάρες, Κατελάρης, Κιπιάνι (65' Ζαρκίνιο), Χριστοφή, Κανού (74' Σόλομον), Ντάρμπισαϊρ.

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Αρούς, Στρούνα, Σίντελφελντ, Ντουγκλάο, Πράνιτς, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ (70' Οικονομίδης), Καρλίτο (52' Κοφί), Σισέ (81' Αμντουλάγιεφ), Ράγιος, Ντουρίς.

Σκόρερ: 17' Ντάρμπισαϊρ / 12', 62' Νουρίς

Κίτρινες: Καντέ, Α. Σοάρες / Ιγκιεμπόρ, Πράνιτς, Βίκτορ