Πάφος FC-Ανόρθωση 1-1: Συνθηκολόγηση δια ποδός Ανγκούλο

Οι δύο ομάδες σκόραραν στο ημίχρονο που υπερτέρησαν κερδίζοντας από έναν βαθμό

Έχοντας περισσότερες δυνάμεις και αποφασιστικότητα στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, η Πάφος FC καταφέρε να καρπωθεί τον πρώτο της βαθμό στο φετινό μαραθώνιο, ισοφαρίζοντας το γκολ που δέχθηκε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Η Ανόρθωση αναγκάστηκε να χάσει τους πρώτους της δύο βαθμούς αν και είχε την ευκαιρία να σκοράρει και δεύτερο γκολ με το σκορ στο 0-1, δείχνοντας αδυναμία να έχει συνέχεια στην καλή παρουσία του πρώτου ημιχρόνου. Θετικότατα στοιχεία και υποσχέσεις άφησαν οι γηπεδούχοι, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν το δεύτερο φετινό διπλό στο ντεμπούτο των Βάργκιτς και Μπεσάτ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Πράνιτς να κάνει παρακινδυνευμένη επιστροφή της μπάλας στον Βάργκιτς και τον Μπεριγκό να κλέβει, αστοχώντας όμως από πλάγια θέση. Δύο πλαγιοκοπήσεις του Γιαννούλη από το αριστερό άκρο στο 8ο και 10ο λεπτό σταμάτησαν σε Στρούνα ναι Ντουγκλάο, ενώ ο Πράνιτς απείλησε ανεπιτυχώς από το ύψος της αντίπαλης μεγάλης περιοχής, χωρίς επιτυχία.

Στο 15ο λεπτό ο Πολίτσι εκτέλεσε φάουλ από δεξιά με τον Ντουγκλάο να δίνει τη λύση στα μετόπισθεν, με τον Χολτ τέσσερα λεπτά αργότερα να σπρώχνει την ομάδα του στην αντεπίθεση ωστόσο η τελική προσπάθεια του Σιρόκ ήταν άστοχη. Το ζητούμενο για τους φιλοξενούμενυς ήρθε στο 21ο λεπτό όταν ο Μικελτάντζε ανάγκασε τον Μολ σε ασταθή απόκρουση με τους Ντούρις και Ράγιο να κερδίζουν την επαναφορά και τον Ισπανό να κάνει το 0-1 με πλασέ.

Μια εκτέλεση φάουλ του σκόρερ στο 26ο λεπτό απομακρύνθηκε από τον Νέμετς όπως και μια εκτέλεση κόρνερ του Πολίτσι από τον Εγγλέζου, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μολ δεν αιφνιδιάστηκε από τη σέντρα-σουτ του Εγγλέζου. Στο 33ο λεπτό ο Ράγιο σημάδεψε τον Ντούρις με συρτή μπαλιά ωστόσο η προβολή του Σιρόκ ήταν σωτήρια, ενώ ο Ισπανός δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει συμπαίκτη μετά από εκτέλεση κόρνερ, πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 41ο λεπτό ο Μπεριγκό αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο δραστήριος Γιαννούλης είδε την μπαλιά του από αριστερά να σταματά στον Ντουγκλάο, με την τελευταία φάση του ημιχρόνου να ανήκει στους φιλοξενούμενους όταν ο Ντούρις δεν κατάφερε να «κρεμάσει» τον Μολ από τα τριάντα μέτρα.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με φανερή πρόθεση να μεταφέρουν το σκηνικό στο αριστερό άκρο επανεμφανίστηκαν οι γηπέδουχοι ωστόσο η πρώτη τελική προσπάθεια στην επανάληψη ανήκε στους φιλοξενούμενους με το σουτ του Εγγλέζου στο 50ο λεπτό να σταματά στο σώμα του Καρώ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ιγκιεμπόρ απείλησε ανεπιτυχώς τον Μολ με μακρινό σουτ, ενώ στο 53ο λεπτό ο Ράγιο ακροβολίστηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει σε δεύτερο γκολ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Πολίτσι προσπάθησε να απειλήσει με κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο νεοεισελθόντας Ανγκούλο σημάδεψε τον Μπεριγκό ο οποίος βγήκε χαμένος σε τετ-α-τετ με τον Βάργκιτς. Δύο εκτελέσεις κόρνερ του Φόλμπρεχτ στο 68ο και 71ο λεπτό δεν έφεραν το ποθητό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, όπως και μια πλαγιοκόπηση του Μπεριγκό η οποία ανακόπηκε από τον Σίλντεφελντ.

Στο 77ο λεπτό ο Βίκτορ απείλησε με πλασέ από το σημείο του πέναλτι βλέποντας τον Μολ να αποκρούει με τεντωμένο το δεξί χέρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ράγιο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μολ με έξυπνη εκτέλεση φάουλ. Η υπεροχή των γηπεδούχων έφερε καρπούς στο 82ο λεπτό όταν ο Ανγκούλο με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε και τον Βάργκιτς και τον Ντουγκλάο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο νεοεισελθόντας Κατσαράβα απείλησε με σουτ από πλάγια θέση στο 86ο λεπτό ωστόσο ο Μολ μπλόκαρε, με τους δύο προπονητές να ανακατεύουν την τράπουλα στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με εκατέρωθεν αλλαγές. Στο 90ο λεπτό ο Ντούρις απείλησε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πράνιτς, ενώ στο 93ο η προσπάθεια του Ιγκιεμπόρ από τα 15 μέτρα δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Μετά το γκολ που πέτυχε στην πρεμιέρα με τη Δόξα Κατωκοπιάς, ο Μπέκα Μικελτάντζε κέρδισε φανέλα βασικού στο αριστερό άκρο της επίθεσης της Ανόρθωσης. Ο Γεωργιανός ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και με τη μπάλα αλλά και χωρίς, ασκώντας πίεση στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ είχε συμμετοχή και στη φάση του γκολ. Με ατομική ενέργεια και σουτ ανάγκασε τον Μολ σε ασταθή απόκρουση, δίνοντας το δικαίωμα στον Ρούμπεν Ράγιο να σπρώξει τη μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Η μεταγραφή που έκανε μεγαλύτερη αίσθηση στην ομάδα της Πάφος FC ήταν ο Άνταμ Νέμετς. Ο Σλοβάκος διεθνής επιθετικός πήρε φανέλα βασικού λίγες ημέρες μετά την άφιξή του στο νησί και παρόλο που έδειξε θετικά στοιχεία, υποδεχόμενος τη μπάλα στην κορυφή της αντίπαλης περιοχής, δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά, σκοράροντας.