Χρήσιμη ήττα

ΠΑΟΚ-Ανόρθωση 2-0

Ήττα για την Ανόρθωση από τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας με 2-0 σε φιλικό αγώνα. Κάμπος και αυτογκόλ του Μπανταλόφσκι τα γκολ της ομάδας του Στανόγιεβιτς. Θέλει δουλειά και ενίσχυση η ομάδα της Αμμοχώστου.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 2’ με σουτ του Πέλκα που κατέληξε άουτ. Μέσα σε έξι λεπτά η ομάδα του Στανόγιεβιτς σκόραρε δύο τέρματα. Στο 11’ με δυνατό σουτ του Κάμπος και στο 17’ με πλασέ του Πρίγιοβιτς που κόντραρε στον Μπανταλόφσκι και κατέληξε στα δίκτυα. Στο 30’, ο Καμαρά έφυγε μόνος αλλά πλάσαρε άσχημα άουτ.Στο 34’, ο Δημήτρης Πέλκας είχε ένα εντυπωσιακό πλασέ στο δοκάρι του Αρούς, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μιγκέλ Παλάνκα είχε μια εκτέλεση φάουλ άουτ. Οι ευκαιρίες δεν σταμάτησαν εδώ, αφού ο Μακ είχε ένα σουτ στην κίνηση που απέκρουσε ο Αρούς. Ο Καρλίτος στο 44΄ είχε ένα καλό σουτ στα χέρια του Ρέι στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη άρχισε με δοκάρι για την Ανόρθωση. Στο 50’ ο Λεβέκ έκανε το γύρισμα προς τα πίσω στο δοκάρι του Ρέι και αφού προηγήθηκεη εξαιρετική συνεργασία Καμαρά με Καρλίτος. Στο 57’, ο Αριέλ Αρούς απέκρουσε ενστικτωδώς το πλασέ του Μακ. Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός όλο και έπεφτε, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να ελέγχει το ματς. Ο Ρόνι Λέβι πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές, βάζοντας Ματθαίου, Άλβες και Ντουγκλάο στον αγώνα. Μετά το 70’, μάλιστα, άλλαξε και την διάταξη σε 4-4-2 με Καμαρά και Άλβες στην κορυφή. Στο 84’, ο Αρούς απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Πρίγιοβιτς στην κίνηση.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ πήρε την δίκαιη νίκη, αφού ήταν φανερά πιο έτοιμος. Από την άλλη, η Ανόρθωση φάνηκε ότι θέλει ακόμα αρκετή δουλειά και ενίσχυση ενόψει της συνέχειας.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λεβέκ, Κάνιας, Σάκχοφ, Πέλκας, Κάμπος, Μακ, Πρίγιοβιτς

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι, Σίλντενφελντ, Αρτυματάς, Πράνιτς, Βίκτορ, Σιβού, Ράγιος, Παλάνκα, Καρλίτος, Καμαρά