Αλκή - ΑΠΟΕΛ 0-1: Στο φινάλε με λυτρωτή τον Ζαχίντ

Παρά τις χαμένες ευκαιρίες ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τη νική

Σε ένα αγώνα για σκληρά νεύρα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φύγει από την έδρα της Αλκής με το 0-1. Το τέρμα ήρθε από τον Ζαχίντ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ μάλιστα έχασε πέναλτι και είχε και δυο δοκάρια.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ θέλοντας να ανοίξει γρήγορα το σκορ. Μόλις στο 2’ του αγώνα έγινε μια μπαλιά, ο Ντε Καμάργκο έκανε το σουτ στη κίνηση, έσωσε όμως ο Πάρντο. Ένα λεπτό αργότερα ο Βινίσιους έκανε το δυνατό σουτ, όμως Πάρντο ήταν έτοιμος. Στο 5’ ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου έφυγε από αριστερά, έκανε τη συρτή μπαλιά όμως ο Πάρντο πρόλαβε τον Ντε Καμάργκο και έσωσε την εστία του. Στο 9’ έγινε η σέντρα του Αλεξάνδρου, ο Ντε Καμάργκο έπιασε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Στο 18’ ήρθε και η πρώτη τελική της Αλκής όταν μετά από μπαλιά του Λοϊζίδη, ήρθε η κεφαλιά του Φραγκέσκου, όμως η μπάλα έφτασε στα χέρια του Βάτερμαν. Στο επόμενο λεπτό ο Σαλάι έπιασε το ανάποδο όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 24’ έγινε μια ωραία μπαλιά από τον Μοράις, κατέβασε ο Σαλάι, μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με το αριστερό, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 27’ ήρθε το δυνατό σουτ του Βινίσιους, με τη μπάλα να φθάνει στην αγκαλία του Πάρντο. Στο 33’ ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Ζαχίντ, έκανε το σουτ χωρίς όμως να βρει στόχο. Έξι λεπτά αργότερα ο Σεμέδο έκανε καταπληκτική ντρίμπλα και με μιας το σουτ όμως έσωσε ο Βάτερμαν. Στο 42’ ο Σαλάι, μπήκε στην περιοχή από πολύ πλάγια θέση, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η σέντρα σουτ από τον Τόμι Ορ, και ο Πάρντο με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Ζαχίντ έδωσε στον Ντε Καμάργκο, αυτός έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου

Στο 56’ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε το πέναλτι. Ο Αλωνεύτης έκανε τη μπαλιά ο Σαλάι έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αμυντικού και ο Τράττος έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Καμάργκο, με τον Πάρντο όμως να σώζει. Στο 68’ ήρθε η ωραία κάθετη πάσα από τον Σαλάι, όμως ο Πάρντο πρόλαβε τον Ντε Καμάργκο. Στο 71’ ο Αλωνεύτης εκτέλεσε ένα φάουλ ωραία, ο Μερκής έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μοράις από τα δυο μέτρα με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 74’ και έπειτα από μια κομπίνα σε κόρνερ, ο Σόουζα έκανε το γυριστό σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στο 79’ μπήκε στην περιοχή ο Αλωνεύτης, έκανε τη σέντρα σουτ, με τη μπάλα όμως να καταλήγει μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πάρντο. Το λεπτά πάντως περνούσαν και οι της Αλκής κρατούσαν γερά το αποτέλεσμα. Στο 90+1 όμως ο Αλωνεύτης μπήκε στην περιοχή από αριστερά έκανε το γύρισμα, και ο Ζαχίντ λύτρωσε τον ΑΠΟΕΛ γράφοντας με προβολή το 0-1. Στο επόμενο λεπτό η Αλκή έχασε τεράστια φάση, όταν μετά από μια κεφαλιά ο Βάτερμαν με τα ακροδάχτυλα του έδιωξε τη μπάλα. Στο 94’ ο ΑΠΟΕΛ έφυγε σε αντεπίθεση, ο Σαλάι έβγαλε ωραία μπαλιά στον Σόουζα που δεν έκανε το σουτ όπως θα ήθελε και ο Πάρντο έσωσε. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Αλκή: Πάρντο, Λοϊζίδης, Ντιακιτέ, Πάρπας, Ντουβεντρού. Τικρουζιά, Ιτούα, Σεμέδο, Φραγκέσκου, Τριμπό, Φαμπρίτσιο

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αλεξάνδρου, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Βινίσιους, Μοράις, Σαλάι, Ζαχίντ, Ορ, Ντε Καμάργκο