Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ 0-3: Απόλυτος αιφνιδιασμός και ντεμαράζ τίτλου

Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε την απόσταση από την κορυφή στο τρίποντο με δύο παιχνίδια στο χέρι

Σκοράροντας μόλις στο 14ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι σε μια Ανόρθωση που δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να ανακάμψει. Η ταχύτατη τριάδα των Ζαχίντ, Εμπεσίλιο και Σαλάι πίσω από τον Ποτέ δημιούργησε πολλούς μπελάδες στην εστία του Αρούς με δύο εξ αυτών να χρίζονται σκόρερς. Σημαντική κρίνεται η φάση του 78ου λεπτό όταν ο Πέρες σταμάτησε την εκτέλεση πέναλτι του Βίκτορ, μη επιτρέποντας στον Βραζιλιάνο να μειώσει προσωρινά σε 1-2. Έτσι το αήττητο των «κυανόλευκων» έσπασε γεγονός που έφερε την οπισθοχώρηση στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, την ίδια στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ μείωσε την απόσταση στο τρίποντο με δύο παιχνίδια στο χέρι

Πρώτο ημίχρονο

Τον απόλυτο αιφινιδιάσμο πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ καθώς μόλις στο 14ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, έφτασε στο ζητούμενο με τον Ποτέ να πλασάρει εύστοχα τον Αρούς για το 0-1. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αιφνιδιασμένοι από την εξέλιξη της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους μιας και αμύνθηκαν υποδειγματικά, όντας ταυτόχρονα επικίνδυνοι στην αντεπίθεση με τους γρήγορους Σαλάι και Ζαχίντ. Στο 9ο λεπτό ο Λάγο σημάδεψε τον Σαλάι στην περιοχή ωστόσο ο Αρτυματάς ανέκοψε, ενώ ένα φάουλ του Ράγιο τρία λεπτά αργότερα απομακρύνθηκε από τον Μερκή.

Στο 16ο λεπτό ο Σαλάι έκανε τον ελιγμό από αριστερά ωστόσο η μπαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Αρούς, με την Ανόρθωση να βλέπει δύο επισκέψεις της στην αντίπαλη περιοχή στο 22ο και 24ο λεπτό να σταματούν ορθά με υπόδειξη οφσάιντ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Σάλαι έκανε το ξεπέταγμα από αριστερά και το γύρισμα στο σημείο του πέναλτι εκεί όπου ο Ντουγκλάο με καθοριστική παρέμβαση στέρησε από τον Ποτέ το τετ-α-τετ. Πέντε λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έφτιαξε την πρώτη (!) αξιόλογή της φάσης όταν ο Ράγιο σημάδεψε τον Αμπντουλάγιεφ εντός περιοχής με τον Αζέρο να μην μπορεί να βρει στόχο.

Στο 37ο λεπτό ο Σόουζα έπαιξε μπάλα με το χέρι με τον διαιτητή να υποδεικνύει παράβαση εκτός περιοχής, ενώ πέντα λεπτά αργότερα ο Γκάντσεφ με μακρινό σουτ βρήκε τον Πέρες σε ετοιμότητα.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Σαλάι έμεινε στα αποδυτηρία με τον Γιώργο Δώνη να επιστρατεύει τον Αλωνεύτη, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται πιο απαιτητικοί και να απειλούν στο 47ο λεπτό με μια μπαλιά του Πράνιτς την οποίαν ανέκοψε ο Μερκής. Μια εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ δύο λεπτά αργότερα δεν είχε αποδέκτη στην αντίπαλη περιοχή, με τον Αλωνεύτη στο 56ο λεπτό να βρίσκεται φάτσα με το γκολ ωστόσο ο Αρτυματάς με προβολή σταμάτησε το πλασέ πάνω στην τελική γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα ο νεαρός Κύπριος αμυντικός έκανε κακή εκτίμηση της φάσης δίνοντας την ευκαιρία στον Εμπεσίλιο να κάνει το 0-2 με εξ επαφής κεφαλιά.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ποτέ νίκησε στο τετ-α-τετ τον Αρούς ωστόσο υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, με τους γηπεδούχους να μοιάζουν αιφνιδιασμένοι για δεύτερη φορά στον αγώνα. Στο 62ο λεπτό ο Καμαρά αντικατέστησε τον αρνητικό Καλό, με την Ανόρθωση να απειλεί, ανεπιτυχώς, με μακρινό σουτ του Βίκτορ τρία λεπτά αργότερα.

Στο 74ο λεπτό ο Καμαρά έσπρωξε την ομάδα του στην αντεπίθεση με τον Ράγιο να υστερεί στην τελική πάσα, με το Αφρικανό επιθετικό να κερδίζει στο 76ο λεπτό πέναλτι σε ανατροπή του από τον Καρλάο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βίκτορ ο οποίος είδε τον Πέρες να πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνιά και να κρατά το μηδέν παθητικό.

Στο 85ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Ντε Καμάργκο νίκησε στον αέρα τον Ντουγκλάο κάνοντας το 0-3, με τους πρωταθλητές να διαχειρίζοντα ιδανικά τα υπέρ τους δεδομένα και να φτάνουν σε μια σημαντική νίκη που επιβεβαίωνει την διατήρησή τους σε τροχιά τίτλου.

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Πράνιτς, Σιβού, Αρτυματάς, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ (85' Πηλέας), Ράγιο, Καλό (62' Καμαρά), Αμπντουλάγιεφ, Σισέ (72' Άλβες)

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πέρες, Λάγο, Εμπεσίλιο (87' Φαρίας), Ποτέ (84' Ντε Καμάργκο), Ζαχίντ, Σαλάι (46' Αλωνεύτης), Μοράις, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Σόουζα

Σκόρερ: 1' Ποτέ, 58' Εμπεσίλιο, 85' Ντε Καμάργκο

Κίτρινες κάρτες: Γκάντσεφ (3η), Βίκτορ (3η)/Σόουζα, Μοράις