Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ 2-3: Διά πυρός και σιδήρου με Τάμαρι!

Ο Ιορδανός ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και φάσεις το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φύγει με το διπλό απ’ το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Πρωταγωνιστής ήταν ο Μούσα Αλ Τάμαρι, ο οποίος κέρδισε δυο πέναλτι (με τον Μοράις να ευστοχεί) και σκόραρε μία φορά. Για την Ανόρθωση σκόραραν οι Ντουγκλάο και Πράνιτς.

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο γήπεδο με στόχο να βρουν το γρήγορο τέρμα. Στο 6’ ο Τάμαρι σε μια ωραία ενέργεια από δεξιά πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε και το σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Τάμαρι ανατράπηκε στην περιοχή απ’ τον Ιγκιεμπόρ και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του Βάργκιτς, με τον πορτιέρο της Ανόρθωσης να πέφτει αριστερά και να διαμορφώνεται το 0-1. Στο 13’ μάλιστα ο Ρέζα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή της Ανόρθωσης, πλάσαρε έξυπνα τον Βάργκιτς, ο οποίος όμως έστειλε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ. Η Ανόρθωση πίεζε ψηλά όμως της έλειπε η τελική πάσα. Στο 18΄όμως και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιο, ο Ντουγκλάο με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-1. Το τέρμα έδωσε ψυχολογία στην Ανόρθωση που ήταν πιο απειλητική στα επόμενα λεπτά. Στο 24’ ο Στρούνα βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Ρομό έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα. Επτά λεπτά αργότερα ο Ράγιο έφυγε έξυπνα πίσω απ’ την πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, πάτησε περιοχή και αφού ντρίμπλαρε σωστά κέρδισε το πέναλτι απ’ τον Βούρο που με την ταχύτητα που είχε τον ανέτρεψε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πράνιτς ο οποίος έγραψε το 2-1, παρά το γεγονός πως ο Ρομό είχε μαντέψει τη σωστή γωνιά. Στο 37΄του αγώνα ο Τάμαρι βρέθηκε στην περιοχή, ταλαιπώρησε αρκετά τον Πράνιτς ο οποίος τελικά τον ανέτρεψε με τον Τιμόθεο Χριστοφή να δείχνει και τρίτο πέναλτι στο παιχνίδι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις, ο οποίος δεν αστόχησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 42’ ο Ιωάννου δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, όμως δεν βρήκε στόχο. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ δυνατά μπήκε η Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49΄ο Νόσα από καλή θέση δεν κατάφερε να σημαδέψει την εστία του Ρομό, ενώ δυο λεπτά αργότερα ούτε ο Μικελτάντζε βρήκε εστία. Στο 54’ ο Ράγιο βρήκε το χώρο που ήθελε, έκανε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Ρομό να του λέει όχι. Οι τρεις ευκαιρίες αυτές ξύπνησαν το ΑΠΟΕΛ. Στο 59’ ο Τάμαρι έφυγε απ’ τον κεντρικό διάδρομο και αφού άδειασε δυο αντίπαλους, εκτέλεσε με το αριστερό τον Βάργκιτς για το 2-3. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 79’ όταν ο Ράγιο μετά από εκτέλεση κόρνερ βρήκε το κεφάλι του Σίφο, με τον τελευταίο να μην μπορεί να στείλει την μπάλα προς την εστία. Δυο λεπτά αργότερα ο Λαβόρδε έπεσε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ με τον διαιτητή να τον τιμωρεί για θέατρο με κίτρινη κάρτα η οποία είναι και η 3η με αποτέλεσμα να χάνει τον επόμενο αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ανόρθωση έψαχνε με μανία το τέρμα. Στο 90’ ο Κατσαράβα βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Ρομό ήταν έτοιμος. Στο 90+1' τα δεδομένα άλλαξαν καθώς ο Νικόλας Ιωάννου είδε την κόκκινη κάρτα. Αυτό όμως δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί η Ανόρθωση και στο τέλος το ΑΠΟΕΛ πήρε μια τεράστια νίκη.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ανόρθωση (Ταραπουλούζης): Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές να βάλουν δύναμη και πάθος και φυσικά να παίξουν πολύ γρήγορα. Έδωσε οδηγίες στους Μπεσάτ και Πράνιτς για να προσέξουν τον Τάμαρι κάτι που δεν έγινε με αποτέλεσμα να κερδίσει δυο πέναλτι ο Ιορδανός. Απ’ την άλλη ζήτησε στον Ράγιο να μένει ψηλά και αυτό οδήγησε στη φάση που ο παίχτης της Ανόρθωσης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και κέρδισε το πέναλτι.

ΑΠΟΕΛ (Κωστή): Ζήτησε απ’ τους παίκτες του να παίξουν με ταχύτητα και απ’ τα πλάγια. Έβαλε Αλωνεύτη και Τάμαρι στα άκρα της επίθεσης καθώς έχουν ταχύτητα και αυτό είχε αποτέλεσμα καθώς οι δυο ακραίοι επιθετικοί ήταν πολύ επικίνδυνοι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ανόρθωση: Ο Ράγιο ήταν αρκετά δραστήριος στον αγώνα. Κέρδισε το πέναλτι και βοήθησε αρκετά την ομάδα του. Ο Ντουγκλάο επίσης βοήθησε πολύ αμυντικά, ενώ το γεγονός πως σκόραρε τον έκανε τον απόλυτο MVP.

ΑΠΟΕΛ: Ο Τάμαρι για ακόμη ένα παιχνίδι άφησε θετικές εντυπώσεις. Η ταχύτητα του με τη μπάλα είναι απίστευτη και έχει άψογο χειρισμό. Κέρδισε εξάλλου και τα δυο πέναλτι, ενώ έβαλε και ένα εξαιρετικό τέρμα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ανόρθωση: Δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι ο Μικελτάντζε. Είχε κάποιες ωραίες ατομικές ενέργειες όμως του έλειψε το καθαρό μυαλό για τελείωμα ή για σωστές επιλογές σε κάποιες περιπτώσεις.

ΑΠΟΕΛ: Μέτρια βραδιά για τον Καρλάο ο οποίος έκανε μερικά λάθη στον αμυντικό τομέα. Σίγουρα ο Βραζιλιάνος είναι εκ των ποιοτικότερων αμυντικών στο πρωτάθλημα, και η σημερινή εμφάνιση του δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που μπορεί να δώσει στην ομάδα του.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ανόρθωση (Ταραπουλούζης): Βάργκιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Πράνιτς, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιο, Μπεσάτ (57' Εγγλέζου), Μικελτάντζε (73' Λαβόρδε), Ντούρις (83' Κατσαράβα)

ΑΠΟΕΛ (Κωστή): Ρομό, Βούρος, Ιωάννου, Καρλάο (70' Μερκής), Γκέντσογλου, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (83' Αρτυματάς), Αλ Ταάμαρι, Αλωνεύτης (81' Κατσίνι), Ρέζα

Σκόρερς: Ντουγκλάο (17'), Πράνιτς (32') / Μοράις (9', 38'), Τάμαρι (59')

Κίτρινες Κάρτες:  Ιγκιεμπόρ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Πράνιτς, Λαβόρδε (3η), Εγγλέζου / Σόουζα

Κόκκινες Κάρτες: - / Ιωάννου (2η κίτρινη)