Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 0-0: Πισωγύρισμα για τους γαλαζοκίτρινους στο «Α. Παπαδόπουλος»

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τέλειωσε το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Η Ανόρθωση εξήλθε ισόπαλη 0-0 με τον ΑΠΟΕΛ, με τους γαλαζοκίτρινους να χάνουν δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ η Ανόρθωση προσπάθησε (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) για τη νίκη, χωρίς όμως να είναι καταστροφική η ισοπαλία για την «Κυρία». Παρ’ όλα αυτά ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να έχει την κατάκτηση του πρωταθλήματος «στα πόδια του», αφού με πέντε νίκες στους εναπομείναντες αγώνες ο τίτλος θα γίνει δικός του.

Ο αγώνας

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν για την Ανόρθωση στο 12’, όταν μετά από σέντρα του Στρούνα, η μπάλα έφτασε στον Ντιούρις, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του ΑΠΟΕΛ. Στο 16’ ο Ντουγκλάο έκανε ένα λανθασμένο γύρισμα στον Χαρούς, αλλά ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης πρόλαβε να διώξει πριν η μπάλα φτάσει στον Ντε Καμάργκο. Στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες, πρώτα στο 23’ όταν ο Χάρους έδιωξε εξ επαφής με τα πόδια μία κεφαλιά του Ντε Καμάργκο, ενώ στο 32’ο Λάγο έδωσε στον Σάλαϊ εντός της περιοχής της Ανόρθωσης, αλλά το σουτ του Ούγγρου έφυγε πάνω από την εστία του Χαρούς. Η «Κυρία» είχε δοκάρι στο 39’, μετά από σουτ του Ράγιος λίγο έξω από την περιοχή, σε μία φάση πού ήλεγχε όμως ο Πέρεθ, ενώ στο 43’ ακυρώθηκε γκολ του Ντιούρις, αφού ο ποδοσφαιριστής ήταν (έστω και οριακά) πιο μπροστά.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση παρατάχθηκε καλύτερα από τους γαλαζοκίτρινους, έχοντας και την πρώτη ευκαιρία του ημιχρόνου στο 56’, με ένα μακρινό σουτ του Ράγιος που πέρασε έξω, ενώ στο 60’ ο Πέρεθ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το αρκετά πλάγιο σουτ του Ράγιος. Στο 75’ το σουτ του Σάλαϊ πέρασε πάνω από την εστία του Χαρούς, ενώ στο 83’ ο Πέρεθ έκανε μεγάλη απόκρουση σε κοντινή κεφαλιά του Ράγιος, μετά από σέντρα του Αμπντουλάγιεφ. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την τελευταία ευκαιρία του αγώνα στο 90+4, όταν το ανάποδο ψαλίδι του Μερκή πέρασε ψηλά έξω.

Κοουτσάρισμα

Ανόρθωση: Με μια αλλαγή παρέταξε την Ανόρθωση ο Ρόνι Λέβι σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στην Ομόνοια, καθώς ο Σισέ ήταν τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Κοφί. Οι αλλαγές του, και κυρίως ο Αμπντουλάγιεφ, βοήθησαν την ομάδα επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΠΟΕΛ: Οι τραυματίες Ιωάννου και Αλωνεύτης έμειναν εκτός της ενδεκάδας των γαλαζοκιτρίνων, όπως επίσης και οι Ντελατόρε και Ζαχίντ. Στη θέση τους αγωνίστηκαν οι Λάγο, Σόουζα, Ορ και Σάλαϊ. Οι Ντελατόρε και Ζαχίντ πέρασαν ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν βοήθησαν ουσιαστικά την ομάδα.

Διακρίθηκαν

Ανόρθωση: Ο Ράγιος ήταν με διαφορά ο πιο κινητικός ποδοσφαιριστής της «Κυρίας», συμμετείχε σχεδόν σε όλες τις ευκαιρίες της ομάδας του. Μία πολύ καλή εμφάνιση από τον Ισπανό.

ΑΠΟΕΛ: Αρκετά καλή εμφάνιση από τον Σάλαϊ που βοήθησε την ομάδα του επιθετικά, ενώ θετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ενσούε.

Απογοήτευσαν

Ανόρθωση: Οι Ντιούρις και Πράνιτς δεν ήταν στις καλές τους μέρες, αν και για τον δεύτερο παίζει ρόλο το ότι αγωνίστηκε σε διαφορετική θέση, ως δεκάρι.

ΑΠΟΕΛ: Ο Εμπεσίλιο για ακόμα έναν αγώνα δεν έπιασε την απόδοση που θα μπορούσε, και αυτό φάνηκε αρκετά σε εύκολα λάθη που έκανε, ειδικά σε στημένες φάσεις.

Διαιτησία

Αρκετά καλή η διαιτησία, αν εξαιρέσουμε κάποια μεμονωμένα λαθάκια. Στο 43’ ακυρώθηκε ορθά γκολ του Ντιούρις, αφού ο ποδοσφαιριστής ήταν (έστω και οριακά) πιο μπροστά.

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Χαρούς, Κοφί, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ (73' Οικονομίδης), Πράνιτς, Ράγιος, Καρλίτος (69' Αμπντουλάγιεφ), Ντιούρις (85' Παλάνκα).

ΑΠΟΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Πέρεθ, Ενσούε, Μερκής, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Σάλαϊ, Εμπεσίλιο (77' Ντελατόρε), Ορ (56' Ζαχίντ), Ντε Καμάργκο (63' Ποτέ).