ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 3-1: Τρίποντο με πρωταγωνιστή τον Ντε Καμάργκο

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι στο ΓΣΠ

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με 3-1 επί της ΑΕΛ. Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, όμως στην πορεία κατάφερε να βελτιώσει την απόδοση της. Στο 81' και στο 86' ο Ντε Καμάργκο σημείωσε δυο τέρματα, ενώ για την ΑΕΛ μείωσε ο Τζούνιορ στο 91', με τον Μοράις στο 94' να γράφει το 4-1.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ. Μόλις στο 2’ του αγώνα, ο Νσούε πάτησε περιοχή, έδωσε στον Ζαχίντ, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στον Αλωνεύτη και κατέληξε μόλις έξω. Παρά όμως την πίεση του ΑΠΟΕΛ η ΑΕΛ ήταν καλά οργανομένη στην άμυνα της. Στο 12’ ο Αλωνεύτης έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ντε Καμάργκο κατέβασε στον Εμπεσίλιο, αυτός έκανε το πλασέ, όμως ο Βοζίνια με ωραία βουτιά μάζεψε τη μπάλα. Λίγο πριν το 20’ είχαμε και την πρώτη τελική της ΑΕΛ, όταν ο Σασί από μια δύσκολη γωνιά δοκίμασε το πόδι του, με τον Πέρεθ να λέει εύκολα όχι. Στο 26’ ο Λαφράνς σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως σωστά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ. Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Ντελατόρε να δίνει στον Ντε Καμάργκο, τον Τζούνιορ να μην διώχνει σωστά και από κοντά ο Αλωνεύτης να μην βρίσκει εστία. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ντε Καμάργκο κέρδισε τη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Αλωνεύτη, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω απ’ την εστία του Βοζίνια. Στο 38’ και μετά από αντεπίθεση της ΑΕΛ, ο Μπενίτεθ έκανε το σουτ από μακριά, με τον Πέρεθ να του λέει όχι.

Μόλις στο 48’ ο Ζαχίντ έφυγε στην αντεπίθεση για τον ΑΠΟΕΛ, πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα με τον Τζούνιορ να διώχνει προ του Ντελατόρε. Στο επόμενο λεπτό ο Ντε Καμάργκο έκανε το σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο. Παρά τις προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ, δεν σημείωσε κάποια αξιόλογη τελική στα επόμενα λεπτά. Στο 70’ ο Σασί έφυγε μόνος, με τον Πέρεθ να του λέει όχι. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 75’ όταν ο Σάλαϊ, από κοντά έκανε το δυνατό σουτ, με τον Βοζίνια να λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Βοζίνια είπε όχι και σε κεφαλιά του Ποτέ από πολύ κοντά (η μπάλα κόντραρε και στον Τζούνιορ, στο χέρι του - Ως εκ τούτου υπήρχε πέναλτι). Στο 80’ ο Μερκής έκανε τεράστιο λάθος με τον Σασί να φεύγει μόνος να περνά και τον Πέρεθ, όμως ο Νσούε τον έκλεισε σωστά. Δυο λεπτά αργότερα ο Ποτέ έφυγε μόνος πάτησε περιοχή, έδωσε έτοιμο τέρμα στον Ντε Καμάργκο και από κοντά άνοιξε το σκορ για το 1-0. Στο 85’ ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Ντε Καμάργκο και πάλι, όταν σε αντεπίθεση ο Σάλαϊ έκανε το σουτ, ο Βοζίνια δεν κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα και ο Ντε Καμάργκο από κοντά έγραψε το 2-0. Στο 91’ και ενώ όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, ο Τζούνιορ έφυγε σε τετ α τετ και έγραψε το 2-1, σε μια φάση που οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ. Στο 94’ όμως ο Μοράις έβαλε ένα τέλος στο παιχνίδι με πέναλτι γράφοντας το 3-1.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Πέρασε το στίγμα του στον ΑΠΟΕΛ, καθώς ιδίως αμυντικά η ομάδα ήταν πολύ καλά οργανωμένη. Στην επίθεση ήθελε περισσότερες ατομικές ενέργειες και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, κάτι που προσπάθησαν αλλά δεν πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ανέβασε στροφές αν και μέχρι να έρθει το τέρμα το άγχος ήταν τεράστιο. Σωστή διαχείριση απ’ τον Μπαλταζάρ με τον να κάνει σωστές αλλαγές και να οδηγεί την ομάδα του στη τεράστια νίκη.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Προχώρησε πολλές αλλαγές και άφησε έξω παίκτες που άλλες φορές ήταν βασικοί. Ήταν μια κίνηση που έστειλε πολλά μηνύματα και κυρίως πως η ΑΕΛ θα παλέψει. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα ήταν πολύ καλά οργανωμένη πίσω και έφευγε σε αντεπιθέσεις εκεί έλειψε το καθαρό μυαλό. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε τις ευκαιρίες της η ΑΕΛ να ανοίξει το σκορ όμως και πάλι το καθαρό μυαλό δεν υπήρχε και ο Κέρκεζ θα έπρεπε να ηρεμήσει τους παίκτες του

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Με δυο τέρματα ο Ντε Καμάργκο είναι ο MVP του αγώνα. Το πάλεψε, το ήθελε και το πέτυχε. Τα δυο τέρματα είναι επιβράβευση για τον Ιγκόρ. Θετικός ο Σάλαϊ όσο αγωνίστηκε, όπως και Ορ. Κινητικός όσο είχε δυνάμεις ο Ντε Καμάργκο.

ΑΕΛ: Ο Σασί δούλεψε σκληρά σε όλο το παιχνίδι. Έτρεχε και πάλευε όλες τις φάσεις. Θα έπρεπε να σκοράρει όμως.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Δεν πατούσε καλά ο Ντελατόρε στο δεξί άκρο της επίθεσης. Ήταν εκτός των νερών του και φάνηκε σε αρκετές στιγμές. Ο Εμπεσίλιο επίσης ήταν κακός και συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις του

ΑΕΛ: Έλειψε το καθαρό μυαλό απ’ τους παίκτες της ομάδας γενικότερα σε αρκετές φάσεις. Ο Μπενίτεθ δεν μπήκε στο παιχνίδι και είχε πολλά νεύρα απ’ την αρχή.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σωστά ακύρωσε τέρμα της ΑΕΛ σε μια φάση που όντως υπήρχε οφσαίντ. Λάθος σε φάση που ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τζούνιορ, σε μια φάση που ήταν μπροστά ο Αναστασίου. Οριακή και δύσκολη φάση το τέρμα του Τζούνιορ. Εύκολο πέναλτι έδωσε στον ΑΠΟΕΛ αν και επαφή υπήρχε απ’ τον Λαφράνς στον Ντε Καμάργκο. Μέτρια η διαιτησία στο σημερινό ντέρμπι, το οποίο είχε και δύσκολες φάσεις.

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Πέρεθ, Νσούε, Ιωάννου, Μερκής, Καρλάο, Μοράις, Εμπεσίλιο (72' Ποτέ), Ζαχίντ, Αλωνεύτης (76' Ορ), Ντελατόρε (59' Σάλαϊ), Ντε Καμάργκο

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Τζούνιορ, Λαφράνς, Γουήλερ, Κυριάκου, Φιντέλις, Νικολάου, Μέσκα, Μπενίτεθ (72' Ηλία), Γκαμπιονέτα (60' Σοάρες), Σασί

Σκόρερς: Ντε Καμάργκο (Χ2), Μοράις / Τζούνιορ

Κίτρινες Κάρτες: Μερκής, Εμπεσίλιο, Καρλάο / Σασί

Κόκκινες Κάρτες: - / -