ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 2-1: Ο Αυτοκράτορας (ξανά) στο θρόνο του

Ο ΑΠΟΕΛ πρωταθλητής!

Ο ΑΠΟΕΛ είναι πλέον μαθηματικά πανάξιος Πρωταθλητής 2017-2018 με μια νίκη «θρίλερ» στο φινάλε του αγώνα με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Παλάνκα στο 27’ «παγώνοντας» το ΓΣΠ. Η ανατροπή τίτλου ήρθε από τα γκολ των Νσούε στο 43’ και ο Ποτέ κυριολεκτικά στο φινάλε (89’). Έκρηξη χαράς στο ΓΣΠ μετά το τελικό σφύριγμα του αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πιο δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος ήθελε το τέρμα. Μάλιστα στο 5’ ο Μερκής βρήκε εξαιρετικά τον Ποτέ, ο οποίος έδωσε στον Ντελατόρε στην περιοχή, που άργησε και όταν πλάσαρε ο Σίφο, έβαλε την κόντρα. Η απάντηση της Ανόρθωσης ανέβασε στροφές στα επόμενα λεπτά και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Έτσι επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 16’ για τον ΑΠΟΕΛ, όταν ο Σάλαϊ στην αντεπίθεση έδωσε στον Μοράις, αυτός, έκανε τη μπαλιά, ο Ποτέ κατέβασε για τον Ντελάτορε με τον Κοφί να κάνει καθοριστική επέμβαση. Στο 24’ όμως ο Παλάνκα άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση. Ο παίκτης της «Κυρίας» πάγωσε το ΓΣΠ, όταν με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Πέρεθ για το 0-1. Το τέρμα ξύπνησε τον ΑΠΟΕΛ και στο επόμενο λεπτό ο Εμπεσίλιο έκανε το σουτ, όντας στην περιοχή, με τον Ιγκιεμπόρ να βάζει τη κόντρα σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ, ο Στρούνα έκανε κακό διώξιμο, με αποτέλεσμα να βρει δοκάρι. Στο 31’ ο Ντελατόρε έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά με τον Αρούς να λέει όχι. Στο 35’ ο Σόουζα έπιασε τη κεφαλιά από καλή θέση, όμως ο Αρούς έκανε μια απίστευτη επέμβαση. Στο 42’ το πλασέ του Εμπεσίλιο πέρασε έξω. Στο 43’ ο Ποτέ έχασε μια μοναδική ευκαιρία όταν, μόνος απ’ το σημείο του πέναλτι δεν βρήκε στόχο. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Νσούε νίκησε τον Αρούς μετά από κόρνερ και έγραψε το 1-1. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ. Στο 51’ ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε ένα φάουλ στο τοίχος όμως σταμάτησε η μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Εμπεσίλιο έστειλε μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή, με τον Ιγκιεμπόρ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 55’ ο Νσούε έκανε ένα απίστευτο σουτ, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Μερκής έκανε το πολύ δυνατό σουτ, με τον Αρούς να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ εντυπωσιακά. Στο 66’ ο Ντελατόρε, έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 70’ η κεφαλιά του Σόουζα πέρασε λίγο έξω. Στο 72’ ο Μοράις έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 79’ ο Ζαχίντ έπιασε την κεφαλιά, με τον Αρούς να μπλοκάρει σταθερά. Στο 84’ ο Σάλαϊ πυροβόλησε με τον Αρούς να λέει όχι. Στο 86’ ο Σάλαϊ πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Αρους να λέει όχι. Στο 88’ όμως ο Ντελατόρε έδωσε πάσα στον Ποτέ που από κοντά λύτρωσε τον ΑΠΟΕΛ για το 2-1. Ο κόσμος ξέσπασε σε πανηγυρισμούς όπως και οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Το τελικό σφύριγμα έστειλε και πάλι τον ΑΠΟΕΛ στο θρόνο του.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Μπαλταζάρ (ΑΠΟΕΛ): Ο Πορτογάλος τεχνικός αντιμετώπισε πρόβλημα τελικά με τον Ντε Καμάργκο ο οποίος δεν βρέθηκε στην αποστολή του αγώνα και έτσι στην κορυφή της επίθεσης επιστρατεύτηκε ο Ποτέ. Ο Μπαλταζάρ αν και η ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ, έδινε οδηγίες στους παίκτες και με την αντικατάσταση του Μερκή για να μπει ο Ζαχίντ τα έδωσε όλα για να πετύχει γκολ νίκης η ομάδα. Πράγμα που έγινε στο 89’.

Λέβι (Ανόρθωση): Ο Ρόνι Λέβι αντιμετωπίζοντας θέμα στην κορυφή της επίθεσης καθώς δεν είχε στη διάθεση του καθαρόαιμο επιθετικό κορυφής με τους Σισέ, Καμαρά και Ντούρις εκτός επέλεξε τον Καλό. Στα θετικά το γεγονός ότι ο Πράνιτς παρότι αμφίβολος βρέθηκε στο αρχικό σχήμα. Η «Κυρία» στάθηκε πολύ καλά στον αγώνα και κρατούσε μέχρι το τέλος το βαθμό, ωστόσο δεν τα κατάφερε στο φινάλε.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε νωθρά στον αγώνα με τους παίκτες να κάνουν εύκολα και αβίαστα λάθη λόγω της πίεσης. Ο Νσούε σίγουρα μπαίνει στην λίστα των διακριθέντων, καθώς ήταν αυτός που ισοφάρισε όταν η μπάλα «έκαιγε» στο 0-1 του Παλάνκα και αποφόρτισε τους συμπαίκτες του. Μάλιστα ο δεξιός ακραίος αμυντικός των γαλαζοκιτρίνων έφτασε τα 7 γκολ στην σεζόν. Τεράστιος πρωταγωνιστής έγινε με το κρισιμότερο γκολ της σεζόν ο Μίκαελ Ποτέ.

Ανόρθωση: Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά όπως σε κάθε αγώνα για να πάρει αποτέλεσμα και κατάφερε να προηγηθεί με τον Παλάνκα με υπέροχο σουτ στο 27’. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Οικονομίδη που έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει εκ νέου μπροστά την Ανόρθωση όταν η κεφαλιά του χτύπησε στο δοκάρι. Εκπληκτικός ο Αρούς που μέχρι το τέλος κρατούσε το βαθμό για την Ανόρθωση.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Ο Ντελατόρε δεν ήταν καλός στον σημερινό αγώνα και δεν ανταποκρίθηκε στον αγώνα της χρονιάς μέχρι τη στιγμή που έδωσε την ασίστ στο 89’ που έδωσε τον τίτλο στον ΑΠΟΕΛ.

Ανόρθωση: Πολύ καλή παρουσία από τους παίκτες της Ανόρθωσης δεν μπορούμε να πούμε ότι υστέρησε κάποιος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Σε γενικές γραμμές ο Τιμόθεος Χριστοφή τα πήγε πολύ καλά στον αγώνα και δεν κρίθηκε κάτι από τις διαιτητικές αποφάσεις.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Πέρεθ, Νσουε, Λάγο, Πολιάκοφ, Μερκής, Σόουζα, Μοράις, Εμπεσίλιο, Σάλαϊ, Ντελατόρε, Ποτέ

Ανόρθωση (Λέβι): Αρούς, Σίντελφελντ, Στρούνα, Κοφί, Πράνιτς, Οικονομίδης, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιο Παλάνκα, Καλό

Σκόρερς: Νσούε, Ποτε / Παλάνκα

Κίτρινες Κάρτες: - / Παλάνκα

Κόκκινες Κάρτες: - / -