ΑΠΟΕΛ - Απόλλων 2-1: Ανατροπή πρωταθλητή!

Τρίποντο πρωταθλήματος για τον ΑΠΟΕΛ

Δίκαιη τεράστια νίκη του ΑΠΟΕΛ επί του Απόλλωνα με 2-1. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο γήπεδο και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1. Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Μάγκλιτσα, όμως ο Ντε Καμάργκο με δυο προσωπικά του τέρματα έγραψε το 2-1. Το τρίποντο αυτό του ΑΠΟΕΛ είναι ίσως το πιο σημαντικό σε αυτό το πρωτάθλημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Με πολύ δύναμη και πάθος ξεκίνησε το παιχνίδι και από τις δυο ομάδες. Μόλις στο 5΄ο Εμπεσίλιο έκανε ωραία μπαλιά στην περιοχή, με τον Ντε Καμάργκο να μην κάνει σωστή προβολή και να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε στο 10’ και μάλιστα με γκολ, όταν ο Ζελάγια κατέβασε μια μπαλιά του Πέδρο για τον Μάγκλιτσα που με δυνατό βολέ νίκησε τον Πέρεθ για το 0-1. Στο 21’ όμως ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντελατόρε έβγαλε μια μπαλιά στον Ντε Καμάργκο, ο οποίος κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα, έκανε τη ντρίμπλα και το σουτ με το οποίο έγραψε το 1-1. Στο 24’ ο Ντε Καμάργκο άλλαξε αστραπιαία τη μπάλα με τον Σάλαϊ, ο τελευταίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Σόουζα έκανε το σουτ από καλές προϋποθέσεις όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω. Στο 33’ ο Καρλάο έκανε εξαιρετική πάσα στον Ντε Καμάργκο, αυτός πέρασε τον Βάλε, όμως άνοιξε τη μπάλα με αποτέλεσμα να κάνει το πλασέ από πολύ πλάγια θέση και να μην βρει στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εμπεσίλιο βρέθηκε μόνος σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, έκανε το βολέ, όμως δεν βρήκε στόχο.

Δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 53’ ο Σάλαϊ έκανε τη μπαλιά ξυράφι, ο Ντε Καμάργκο ήταν έτοιμος να σκοράρει με τον Βασιλείο να διώχνει τελευταία στιγμή. Στα επόμενα λεπτά ο Απόλλωνας κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Στο 63’ όμως ο Ντελατόρε έκανε μια απίθανη επέλαση στην περιοχή, έδωσε στον Ντε Καμάργκο και αυτός με προβολή έγραψε το 2-1. Το τέρμα αυτό έβαλε φωτιά στον αγώνα με τον κόσμο να μπαίνει στο παιχνίδι. Στο 76’ ο Ζαχίντ έκλεψε απ’ τον Σακέτι, έδωσε στον Ντελατόρε, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ ο τελευταίος. Το άγχος για τις δυο ομάδες ήταν φανερό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην έχουμε τις πολλές φάσεις. Στο 80’ ο Ντελατόρε, έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν το σουτ του από καλή θέση πέρασε έξω. Στο 84’ ο Ζελάγια βρέθηκε στην περιοχή σε καλή θέση, έκανε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο σώμα του Ντε Καμάργκο. Στο 89’ ο Σάλαϊ έκλεψε τη μπάλα έκανε το σουτ, ο Βάλε είπε όχι, η μπάλα έφθασε στον Ζαχίντ, που έδωσε όμως λάθος πάσα και χάθηκε η ευκαιρία. Στην συνέχεια ο Ντε Καμάργκο σταμάτησε αντικανονικά τον Γιάκολις και είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόρνερ. Στο 94’ ο Ρομπέρζ βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει το πιο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Εξαιρετική εμφάνιση και πραγματικά αποτελεσματικοί οι δυο επιθετικοί του ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Καμάργκο που έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής με τα δυο του γκολ αλλά και ο Ντελατόρε που μοίρασε επίσης δυο ασίστς. Ο Σάλαϊ έκανε ένα από τους πιο μεστούς του αγώνες ξεκινώντας στην αρχική ενδεκάδα. Στη λίστα των κορυφαίων για τον ΑΠΟΕΛ και ο Λούκας Σόουζα που έκανε τρομερό παιχνίδι στο χώρο του κέντρου.

Απόλλων: Ο Μάγκλιτσα των ντέρμπι ήταν παρών σκοράροντας σ’ άλλο ένα ντέρμπι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Πραγματικά ίσως το καλύτερο παιχνίδι των «γαλαζοκιτρίνων» ως ομάδα φέτος. Δεν μπορούμε να πούμε ότι υστέρησε κάποιος.

Απόλλων: Υστέρησε σημαντικά στην αμυντική λειτουργία και δέχθηκε δυο γκολ. Δεν φάνηκε να έχει τη συνοχή που τον χαρακτηρίζει στο χώρο του κέντρου καθώς ο Σακέτι ήταν καλά κλεισμένος. Γενικότερα ο Απόλλωνας δεν διαχειρίστηκε το γρήγορο προβάδισμά του στο ντέρμπι και δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις και να γίνει απειλητικός ειδικότερα στο πρώτο μέρος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Σε γενικές γραμμές πολύ σωστές οι αποφάσεις της διαιτησίας, ακόμα και στον πειθαρχικό έλεγχο. Ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις ακόμη και αυτές στις οποίες υπήρχε ένταση χωρίς να χάσει το παιχνίδι ο Δημητρίου. Σωστή ήταν και η κόκκινη στον Ντε Καμάργκο, σωστά τα 8 συνολικά λεπτά καθυστερήσεων. Θα μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο να αφήσει την στημένη φάση που κέρδισε ο ΑΠΟΕΛ πριν την συμπλήρωση των 3 λεπτών.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Πέρεθ, Νσούε, Λάγο, Πολιάκοφ, Καρλάο (56' Μερκής), Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο (68' Ζαχίντ), Σάλαϊ, Ντελατόρε, Ντα Καμάργκο

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ζάντερ (65' Σκέμπρι), Άλεφ, Σακέτι, Παπουλής (45' Βασιλείου), Γιάκολις, Μάγκλιτσα (45' Μάρκοβιτς), Ζελάγια

Σκόρερς: Ντε Καμάργκο (Χ2) / Μάγκλιτσα

Κίτρινες Κάρτες: Μερκής, Σόουζα, Πέρεθ / Ρομπέρζ, Σακέτι, Ζελάγια, Πέδρο, Βάλε, Γιούστε

Κόκκινες Κάρτες: Ντε Καμάργκο (2η κίτρινη) / -