ΑΠΟΕΛ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 0-1: Το κύπελλο βάφτηκε μπλε

Σε ένα αγώνα γεμάτο πάθος, ένταση νεύρα και λίγες φάσεις ο Απόλλωνας κατάφερε να διατηρήσει τα σκήπτρα του και να κατακτήσει το κύπελλο.

Σε ένα αγώνα γεμάτο πάθος, ένταση νεύρα και λίγες φάσεις ο Απόλλωνας κατάφερε να διατηρήσει τα σκήπτρα του και να κατακτήσει το κύπελλο. Καλύτερος ήταν ο ΑΠΟΕΛ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ωστόσο πολύ αναποτελεσματικός και ακίνδυνος σε αντίθεση με τον Απόλλωνα. Ο Βινίσιους ήταν ο χρυσός σκόρερ στο 79’

Ένταση, πάθος, νεύρα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αντάξιο των προσδοκιών ενός τελικού μεταξύ των δύο ομάδων. Στο παιχνίδι κυριάρχησε η δύναμη το πάθος και η ένταση. Η πρώτη φάση ήρθε για τον Απόλλωνα όταν ο Πέδρο έκανε γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα κόρνερ. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε 7 λεπτά αργότερα όταν στο 16’ ο Πιέρος Σωτηρίου έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά ο Βινίσιους απέκρουσε με το κεφάλι την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Στο 22’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν ο Εφραίμ εκτέλεσε απευθείας κόρνερ και αφού όλοι χάζεψαν την μπάλα την είδαν στη συνέχεια να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Βάλε. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 29’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Βινίσιους έκανε μια κεφαλιά και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν τόσο γρήγορος αφού οι ποδοσφαιριστές άρχισαν να κουράζονται. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ο Απόλλωνας είχε το κλειδί

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά αφού είχε ρυθμό ταχύτητα και φάση. Στο 47’ ο Ντα Σίλβα ανάγκασε τον Πάρντο σε δύσκολη επέμβαση ενώ ο Σαρδινέρο που στην επαναφορά σκόραρε ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 59’ ο Μοράις έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα έκανε την κεφαλιά αλλά ο Βάλε απέκρουσε ενώ βρισκόταν σε έξοδο. Στο 61’ ο Σωτηρίου έδειξε ορθά την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντα Σίλβα αφού ανέκοψε προσπάθεια του Γιαννιώτα που έφευγε αντεπίθεση. Στο 76’ ο Μάγκλιτσα έκανε πλασέ με την μπάλα να κατευθύνεται στα δίχτυα αλλά ο Μιλάνοφ την έδιωξε την τελευταία στιγμή. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι κυρίαρχος αλλά δεν έφτιαχνε φάσεις. Στο 79’ ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ μέσα από στημένο αφού ο Βινίσιους πήδησε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-0 αφού ο Πάρντο δεν μπόρεσε να αποκρούσει την μπάλα. Στο 83’ ο Μπερτόλιο έχασε σπουδαία φάση αφού έκανε πλασέ με την μπάλα να φεύγει έξω. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε στα εναπομείναντα λεπτά να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να κάνει back to back στα κύπελλα.

Οι εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Λάγο, Μερκής, Ιωάννου (81' Ντε Καμάργκο), Μιλάνοφ, Βινίσιους, Μοράις, Αλωνεύτης, Γιαννιώτας (63' Βάντερ), Εφραίμ (78' Μπερτόλιο), Πιέρος

Απόλλωνας: Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Βινίσιους, Πέδρο (93' Σέρτζιο), Κυριάκου, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Σαρδινέρο, Παπουλής (64' Γκίε), Μάγκλιτσα