ΑΠΟΕΛ-Απόλλωνας 2-2: Ισοπαλία και τώρα γιορτή

Σε ένα αγώνα που οι δύο τεχνικοί δεν ρίσκαραν να παρατάξουν τους βασικούς τους ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 2-2.

Σε ένα αγώνα που οι δύο τεχνικοί δεν ρίσκαραν να παρατάξουν τους βασικούς τους ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 2-2. Ο ΑΠΟΕΛ αν και καλύτερος σε όλο το διάστημα του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές ενώ στο τέλος κόντεψε και για την ανατροπή. Μετά τον αγώνα ακολούθησε η φιέστα του ΑΠΟΕΛ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Καλό ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο αν και δεν ξεκίνησε καλά στη συνέχει οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς και μας πρόσφεραν λίγε φάσεις. Η πρώτη φάση ήρθε στο 14’ όταν ο Πίεχ μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο έξω. Στο 18’ ο Παπαφώτης έπιασε σουτ στην κίνηση με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κίσσα. Η επόμενη φάση ήταν και πάλι για τον ΑΠΟΕΛ στο 21’ όταν ο Μπερτόλιο έκανε σέντρα από δεξιά και η ο Ντε Καμάργκο μόλις που δεν βρήκε την μπάλα ενώ αυτή κατέληξε στον Βάντερ που έκανε το σουτ και ο Κίσσας απέκρουσε. Στο 29’ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έκανε δυνατή πάσα στον Κυριάκου που έχασε τον έλεγχο, ο Ντε Καμάργκο έκλεψε και βγήκε μέτωπο με την εστία ωστόσο ολιγώρησε και το σουτ που έκανε κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν στο 40’ όταν ο Μπερτόλιο έκανε ωραία ατομική ενέργεια με την μπάλα να καταλήγει στον Αρτυματά που δεν έκανε καλό σουτ και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κίσσα. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Λίγες φάσεις από δύο γκολ

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ λίγες φάσεις ωστόσο είχε δύο γκολ. Ο Απόλλωνας ευτύχισε στην πρώτη του φάση να ανοίξει το σκορ όταν ο Πιέχ έπιασε σουτ έξω από την περιοχή και αιφνιδίασε τον Πάρντο για να κάνει το 1-0. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή ωστόσο δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Κίσσα. Στο 59’ ο Βάντερ απείλησε με ένα σουτ που έφυγε στο πλάι της εστίας του τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν μπορούσαν να φτιάξουν φάσεις. Με το που ο Τόμας Κρίστιανσεν άλλαξε το σύστημά του σε 3-5-2 ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε. Ο Ντε Καμάργκο έκανε κεφαλιά ο Κίσσας απέκρουσε ασταθώς και ο Μπερτόλιο με σουτ έκανε το 1-1. Πάνω εκεί που ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε ότι θα έκανε την ανατροπή ο Απόλλωνας στην δεύτερή του φάση στο ημίχρονο έκανε το 2-1 με τον Πίττα στο 86’. Η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν αντέδρασε ξανά και βρήκε την ισοφάριση στο 90’ όταν ο Ντε Καμάργκο με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2. Μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ ακούμπησε την ανατροπή αφού στο 91’ ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του Κίσσα. Έτσι ο αγώνας μας πρόσφερε καλό θέαμα στο β’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν τον αγώνα με το τελικό 2-2.

Οι εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Νεκτάριος, Γιαμπερέ, Ιωάννου, Χριστοφόρου (77' Αλωνεύτης), Κάνιας, Αρτυματάς (83' Βινίσιους), Βάντερ, Παπαφώτης (66' Γιαννιώτας), Μπερτόλιο, Ντε Καμάργκο

Απόλλωνας: Κίσσας, Καρώ, Πίεχ (85' Αντωνιάδης), Ρέινολντς, Πελαγίας, Πίττας, Κυριάκου (70' Αριστοτέλους), Ψύχας, Ανδρέου, Παπαμιχαήλ, Σαρδινέρο (46' Σιλβέστρος).