ΑΠΟΕΛ-Άρης 5-2: «Πλούμισε» τον Άρη με πεντάρα πριν τα φώτα!

Ο ΑΠΟΕΛ για ένα ημίχρονο ήταν ευάλωτος αμυντικά και όποτε πετύχαινε γκολ δεχόταν αμέσως άλλο

Ο ΑΠΟΕΛ για ένα ημίχρονο ήταν ευάλωτος αμυντικά και όποτε πετύχαινε γκολ δεχόταν αμέσως άλλο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός και πήρε την νίκη με 5-2 απέναντι στον Άρη. Από δύο γκολ σκόραραν οι Ντε Καμάργκο και Μοράις ενώ ένα πανέμορφο γκολ πέτυχε ο Εμπεσίλιο. Για τον Άρη ισοφάρισαν προσωρινά σε 1-1 και 2-2 οι Ενγκολόκ και Ιονίτα αντίστοιχα.

Θέαμα και τέσσερα γκολ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό και μας χάρισε τέσσερα γκολ με τις δύο ομάδες να δείχνουν αμυντικές αδυναμίες. Μόλις στο 3’ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σάλαϊ από τον Φράγκο, ο Μοράις εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0. Στο 7’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 όταν ο Ορ έκανε ωραία ενέργεια και μπήκε στην περιοχή και γύρισε παράλληλα με την εστία αλλά Μοράις και Ντε Καμάργκο μπερδεύτηκαν και δεν έκαναν το 2-0 μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 18’ ο Σάλαϊ έκανε ατομική ενέργεια και έδωσε στον Ντε Καμάργκο αλλά ο αυτός έστειλε την μπάλα έξω από την μικρή περιοχή. Στο 24’ ήρθε η ισοφάριση όταν σε μια λάθος πάσα του Βούρο ο Ενγκολόκ πήρε την μπάλα μετά από αντεπίθεση και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1. Στο 29’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ όταν ο Τόμι Ορ έκανε ατομική ενέργεια και έβγαλε συστημένη μπαλιά στο κεφάλι του Ντε Καμάργκο και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ δεν κράτησε πολύ αφού στο 35’ σε μια αντεπίθεση βγήκε σέντρα από δεξιά και ο Πέρεθ έκανε άστοχη έξοδο με τον Ιονίτα να πλασάρει σε κενή εστία. Στο 44’ λίγο έλειψε να γίνει το 3-2 για τον Άρη όταν ο Πέρεθ έκανε και πάλι άστοχη έξοδο και ο Μαραγκουδάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον ΑΠΟΕΛ να παρουσιάζει πολλές αμυντικές αδυναμίες.

Ίδιοι πρωταγωνιστές και τρίποντο

Στο ημίχρονο ο Γιώργος Δώνης αποφάσισε να αλλάξει το σύστημά του και να πάει με τετράδα στην άμυνα. Μόλις στο 46’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ όταν ο Ντε Καμάργκο μέσα από την περιοχή έκανε σουτ με το αριστερό και έκανε το 3-2. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι και ήθελαν να καθαρίσουν τον αγώνα. Στο 49’ ο Ζαχίντ έφυγε τετ-α-τετ και πλάσαρε τον Νουρεντινόσκι αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη βγήκε νικητής. Στο 55’ ο Εμπεσίλιο έκανε μια σπουδαία ατομική προσπάθεια και εξαπέλυσε ένα δεξί κεραυνό που σταμάτησε στο δοκάρι του Νουρεντινόσκι. Τελικά το 4-2 έγινε στο 68’ όταν ο Ενγκολόκ ανέτρεψε τον Σάλαϊ μέσα στην περιοχή. Ο Νούνο Μοράις ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε για να καθαρίσει το παιχνίδι για την ομάδα του. Στη συνέχεια ο Γιώργος Δώνης βρήκε την ευκαιρία να ρίξει στο παιχνίδι και τον Γιώργο Εφραίμ που πήρε λεπτά συμμετοχής μετά από αρκετό καιρό. Στον υπόλοιπο χρόνο ο ΑΠΟΕΛ έλεγχε το παιχνίδι και δεν απειλείτο από τον Άρη ενώ δεν σταμάτησε να ψάχνει και το 5ο γκολ. Ο Εμπεσίλιο που δοκίμασε πριν για την γκολάρα τελικά την βρήκε στο 83’ όταν εξαπόλυσε ένα κεραυνό από το δεξί του πόδι έξω από την περιοχή και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Νουρεντινόσκι για να κάνει το 5-2. Πλέον τα πάντα είχαν τελειώσει και ο ΑΠΟΕΛ απλά ροκάνισε τον υπόλοιπο χρόνο. Κάπως έτσι οι πρωταθλητές πήραν το πρώτο τους τρίποντο στην φετινή χρονιά.

Σκόρερς: 4' 69' Μοράις, 29' 46' Ντε Καμάργκο, 83' Εμπεσίλιο / 24' Ενγκολόκ, 35' Ιονίτα
Κίτρινες: 84' Εμπεσίλιο / 3' Φράγκος (3η)