ΑΠΟΕΛ-Βιτορούλ 4-0: Τα «μωρά» στο κρεβάτι, στους ομίλους οι μεγάλοι

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν μια ονειρεμένη εμφάνιση

Ένας τέλειος ΑΠΟΕΛ φτιαγμένος από τα καλύτερα όνειρα των φίλων της ομάδας συνέτριψε, έστω και στην παράταση τα «μωρά του Χάτζι» και τα έστειλε στο κρεβάτι για ύπνο. Για 5η συνεχόμενη χρονιά οι πρωταθλητές μας θα βρίσκονται σε ομίλους και αυτό πανηγυρίστηκε δεόντως στο ΓΣΠ. Οι σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί Καρλάο και Μερκής καθώς και οι Εφραίμ και Ντε Καμάργκο.

Πάθος, ένταση αλλά χωρίς φάσεις

Το πρώτο ημίχρονο είχε τα χαρακτηριστικά ενός κανονικού ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος και δύναμη ωστόσο δεν είχαμε πολλές φάσεις. Η Βιτορούλ μπήκε καλά στον αγώνα και απείλησε πολύ νωρίς σε μια προσπάθειά της να αιφνιδιάσει τον ΑΠΟΕΛ. Στο 3’ οι Ρουμάνοι έφυγαν στην αντεπίθεση και έκαναν σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στο 18’ η Βιτορούλ ήταν αυτή που απείλησε και πάλι. Ο Κομάν με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Βάτερμαν φώναξε παρόν και απέκρουσε το σουτ του ταλαντούχου ποδοσφαιριστή σε κόρνερ. Μετά το εικοσάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να γίνεται απειλητικός. Η μόνη του φάση στο ημίχρονο ήρθε στο 28’ όταν ο Ίγκορ Ντε Καμάργο δέχθηκε σέντρα από δεξιά και με ωραίο γυριστό σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο ωστόσο δεν απειλούσαν εύκολα την αντίπαλη εστία. Η Βιτορούλ έδειχνε εξαιρετικά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις ωστόσο οι αποτελεσματικές άμυνες των μπακ του ΑΠΟΕΛ την απέτρεψαν από το να φτιάξει ευκαιρίες. Το ημίχρονο έληξε με τους Ρουμάνους φυσιολογικά να προσπαθούν να ροκανίσουν χρόνο αφού έβλεπαν ότι ο ΑΠΟΕΛ είναι καλύτερος.

Ο ΑΠΟΕΛ απόλυτος κυρίαρχος

Το δεύτερο ημίχρονο η Βιτορούλ αν και προσπάθησε να αιφνιδιάσει δεν τα κατάφερε και ο ΑΠΟΕΛ πήρε σχεδόν αμέσως τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 49’ ο Στάθης σε σέντρα σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα να αποκρούσει στο δοκάρι την μπάλα και να την στείλει σε κόρνερ. Στο 54’ ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε όπως είχε προειδοποιήσει ο Δώνης δηλαδή από στημένη φάση. Ένα κόρνερ άριστα εκτελεσμένο και μια άρτια κεφαλιά του Καρλάο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να βάλει φωτιά στο ΓΣΠ. Ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε και στο ψυχολογικό κομμάτι και συνέχισε να απειλεί. Στο 64΄το σουτ του Εμπεσίλιο ανάγκασε τον τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Στο 73’ ο ΑΠΟΕΛ έγινε ξανά απειλητικός όταν ένα κατέβασμα στην περιοχή έφερε τον Μπερτόλιο σε θέση βολής αλλά το σουτ του αποκρούστηκε. Στο 79’ σουτ του Εμπεσίλιο έφυγε ελάχιστα έξω. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να απειλεί και έψαχνε γκολ που θα τον έστελνε στους ομίλους. Αυτό δεν ήρθε ποτέ με τον αγώνα τελικά να οδηγείται στην παράταση και να έχουμε άλλα 30’ δραματικά λεπτά.

Φανταστικό ξεκίνημα αγκάλιασε τους ομίλους

Με την έναρξη της παράτασης ο ΑΠΟΕΛ φρόντισε να κάνει ξεκάθαρο πως στην έδρα του κουμάντο κάνει αυτός. Η εμπειρία των πρωταθλητών μίλησε και στο 93’ ο Μερκής με προβολή έκανε το 2-0 πετυχαίνοντας το πολυπόθητο γκολ. Το ΓΣΠ πήρε φωτιά, οι Ρουμάνοι έσβησαν και ήρθε η κατάρρευσή τους. Στο 95’ ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά έκανε το 3-0 και πλέον η Βιτορούλ χρειαζόταν δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση. Η εμπειρία του ΑΠΟΕΛ ήταν αυτή που φάνηκε στο γήπεδο ενώ οι Ρουμάνοι έχαναν πανεύκολα την μπάλα. Η υπόθεση πρόκριση τελείωσε πολύ νωρίς αφού ο Εφραίμ έκανε το 4-0 με πλασέ στο τελευταίο λεπτό του α’ μέρους της παράτασης.

Απλά για να τελειώσει

Ο ΑΠΟΕΛ στο β’ μέρος της παράτασης χειρίστηκε άψογα το υπέρ του 4-0 και ήταν απλά θέμα χρόνου ο Ρώσους διαιτητής να λήξει τον αγώνα και να στείλει τους «γαλαζοκίτρινους» ξανά σε ομίλους. Οι Ρουμάνοι, έμοιαζαν αβοήθητοι ενώ πάρτι είχε στηθεί στο ΓΣΠ που ήταν στο πόδι για την νέα μεγάλη επιτυχία. Με την λήξη όλοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς αφού ο ΑΠΟΕΛ θα παίξει για πέμπτη συνεχόμενη φορά σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Ρουέδα, Καρλάο (80' Μερκής), Μιλάνοφ, Βινίσιους, Μοράις, Μπερτόλιο, Αλωνεύτης (55' Εμπεσίλιο), Βάντερ (88' Εφραίμ), Ντε Καμάργκο

Βιτορούλ: Ριμνιτσεάνου, Κονσταντίν, Μπενζάρ, Κομάν (96' Περέιρα), Τίρου, Νετέλκου (82' Ερέα), Ντάνι Λόπεζ, Μπόλι, Γκανέα, Τσιτσαλτάου (82' Μλάντεν), Τσίτου