ΑΠΟΕΛ - Ερμής 5-1: Πεντάρα με χατ τρικ του Ντελατόρε!

Ο Ντελατόρε σκόραρε 3 φορές σε 30 λεπτά

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε εύκολα του Ερμή με 5-1. Ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε μαζικό rotation, χωρίς όμως αυτό να του κοστίσει. Το σκορ άνοιξε ο Ποτέ στο 7’ με κεφαλιά, ισοφάρισε προσωρινά ο Μοντέιρο με ωραία προβολή στο 15’, ενώ ο Μακρής στο 45’ έγραψε το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντελατόρε πήρε το όπλο του (πέρασε στο παιχνίδι στο 63’) και σκόραρε τρεις φορές.

A’ ημίχρονο

Με το καλημέρα ο ΑΠΟΕΛ θέλησε να καθαρίσει το παιχνίδι. Μάλιστα στο 7’ ο Αλωνεύτης έστειλε μια γλυκιά μπαλιά στον Ποτέ που με το κεφάλι άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά το τέρμα ο Ερμής έψαξε την αντίδραση. Στην πρώτη του καλή στιγμή στο 15’ κατάφερε να σκοράρει, όταν ο Μοντέιρο με ωραία προβολή κρέμασε τον Γκουτίνιο για το 1-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Ορ δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά όμως δεν βρήκε εστία. Στο 19’ ο Ερμής έχασε νέα τεράστια ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ ο Βούρος έδιωξε προς τα πίσω με τη μπάλα να φεύγει δίπλα απ’ τα δοκάρια του Γκουτίνιο. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από δύσκολή θέση, με τον Αραμπατζή να μπλοκάρει σταθερά. Στο 30’ ο Αλωνεύτης έστειλε μια γλυκιά συρτή μπαλιά στον Ποτέ, όμως η προβολή του τελευταίου δεν ήταν ιδανική. Στο 33’ ο Ερμής βγήκε πολύ όμορφα μπροστά, με τον Μαρτίνιουκ να δίνει στον Τσούμου και τον τελευταίο να σκοράρει από θέση οφσάιντ. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα πάνε στο ημίχρονο με το 1-1 ο Ορ έκανε ένα ωραίο σπριντ από αριστερά, έστειλε μια μπαλιά στην περιοχή και ο Μακρής με προβολή έγραψε το 2-1.

Το ανοιχτό παιχνίδι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 47’ ο Ταραλίδης εκτέλεσε ένα δυνατό φάουλ με τη μπάλα να φεύγει δίπλα απ’ το δοκάρια του Γκουτίνιο. Τρία λεπτά αργότερα ο Ορ πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε τη μπαλιά με τον Μακρή να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φθάνει στα χέρια του Αραμπατζή. Στο 62΄ο Μακρής έστειλε μια εξαιρετική κάθετη πάσα προς τον Εμπεσίλιο, με τον Ολλανδό να σκοράρει αλλά από θέση οφσάιντ σύμφωνα με τον βοηθό. Στο 66’ ο Ορ με έξυπνη μπαλιά λίγο έλειψε να σκοράρει με τη μπάλα να περνά μόλις έξω. Εννέα λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης έδωσε μαγική κάθετη προς τον Ντελατόρε, ο οποίος σκόραρε για το 3-1. Στο 78’ και μετά από ωραία επιθετική ανάπτυξη για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σάλαϊ έφυγε σε τετ α τετ, με τον Ούγγρο να δίνει δίπλα στον Ντελατόρε ο οποίος με πλασέ προ κενής εστίας έγραψε το 4-1. Στο 84’ ο Μοντέιρο έχασε μοναδική ευκαιρία καθώς από το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκουτίνιο με το κεφάλι. Στο 92' ο Ντελατόρε με γλυκό πλασέ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 5-1 με χατ τρικ σε 30 λεπτά

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Γκουτίνιο, Καρλάο, Βούρος, Αντωνίου, Αλεξάνδρου, Φαρίας, Ορ (70' Σάλαϊ), Αλωνεύτης, Εμπεσίλιο (63' Σόουζα), Μακρής (63' Ντελατόρε), Ποτέ

Ερμής (Καϊάφας): Αραμπατζής, Ταραλίδης (63' Εμεγκάρα), Μαρτίνιουκ, Τσούμου, Κωνσταντίνου (57' Κυπριανού), Ζαχάρια, Αρτάμπε, Νταμτσέφσκι, Ψάλτης, Μπάουμαν, Μοντέιρο

Σκόρερς: Ποτέ, Μακρής, Ντελατόρε (Χ3) / Μοντέιρο

Κίτρινες Κάρτες: Εμπεσίλιο, Φαρίας / Αρτάμπε, Τσούμου, Ζαχάρια

Κόκκινες Κάρτες: - / -