ΑΠΟΕΛ - Εθνικός Άχνας 7-1: Εφτάρα με πρωταγωνιστές Νσούε και Ζαχίντ

Ο Εθνικός Άχνας αποχαιρετά την πρώτη κατηγορία και μαθηματικά

Παρά το πατατράκ στην αρχή του αγώνα (όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ) ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κερδίσει τον Εθνικό Άχνας με 7-1. Ο Εθνικός Άχνας αποχαιρετά την πρώτη κατηγορία και μαθηματικά. Κόντρα στην ροή του αγώνα η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη άνοιξε το σκορ, με πέναλτι και τον Ηλία, ενώ ο ΑΠΟΕΛ ξύπνησε και έφτασε σε μια ακόμη ανατροπή. Πρωταγωνιστής ο Ζαχίντ που έδωσε 3 ασίστ και πέτυχε ένα γκολ, ενώ και ο Νσούε πέτυχε 2 τέρματα. Σκόραρε ο Μοράις, ο Ντε Καμάργκο, ο Φαρίας και ο Ντελατόρε με το παρθενικό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι. Στο 4’ ο Νσούε βρέθηκε στην περιοχή, όμως το γύρισμα του σταμάτησε σε αμυντικό, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Σάλαϊ στο 6’. Στο 9’ το σουτ του Ζαχίντ από πολύ καλή θέση σταμάτησε σε σώματα, ενώ στο δέκα η κεφαλιά του Ντε Καμάργκο πέρασε μόλις έξω. Κόντρα όμως στην ροή του αγώνα και στην πρώτη αντεπίθεση του Εθνικού, ο Ηλία ανατράπηκε από τον Πέρεθ και κέρδισε πέναλτι στο 22’. Ο Ισπανός πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ έπεσε σωστά, όμως ο Ηλία ήρθε από πίσω και με νέο σουτ έγραψε το 0-1. Στο 24’ ο Αλωνεύτης έδωσε έτοιμο τέρμα στον Ντε Καμάργκο ο οποίος από το 1 μέτρο δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπογκαντίνοφ. Στο 29’ η κεφαλιά του Νσούε έφτασε εύκολα στα χέρια του Μπογκαντίνοφ. Στο 35’ ήρθε η απάντηση του ΑΠΟΕΛ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ, με τη μπάλα να κτυπά στο σώμα του Νσούε και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1. Στο 38’ ο χάθηκε τριπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Αρχικά το πλασέ του Ντε Καμάργκο σταμάτησε σε σώματα, στη συνέχεια ο Νσούε έκανε το γύρισμα, ο Αλωνεύτης το σουτ, ο Μπογκαντίνοφ είπε όχι και σε νέο πλασέ του Ντε Καμάργκο, ο πορτιέρο του Εθνικού είπε και πάλι όχι. Στο 42’ ο Ζαχίντ πάτησε περιοχή, έκανε και το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Σάλαϊ.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά. Στο 48΄ο Αλωνεύτης πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα αλλά του δεν ήταν καλό. Στο 53’ ο Ντε Καμάργκο πέτυχε το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ έδωσε ωραία μπαλιά στον Ντε Καμάργκο που με δυνατό σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-1. Στο 65’ ο Εθνικός Άχνας σε μια αντεπίθεση λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όμως ο Πέρεθ είπε όχι στον Παπαγεωργίου. Στο 68’ ο Νσούε διπλασίασε το τέρμα του, όταν μετά από κόρνερ κατάφερε με διπλή προσπάθεια να νικήσει τον Μπογκαντίνοφ. Είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που συμβαίνει με τον Νσούε, καθώς είναι πιο αποτελεσματικός από πολλούς επιθετικούς. Στο 75’ ο Σάλαϊ μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε την μπαλιά και ο Ζαχίντ με ωραίο σουτ έγραψε το 4-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μακρής κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του από τον Μελά. Ο κόσμος φώναξε να το εκτελέσει ο Νσούε, αλλά τελικά την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις που έγραψε το 5-1. Και αφού είχαν όλα κριθεί ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει. Στο 86’ οι «Γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν ένα φάουλ σε καλό σημείο δίπλα απ’ την περιοχή και από αυτό ήρθε και το 6-1 όταν ο Φαρίας με κεφαλιά ψαράκι πέτυχε το παρθενικό του τέρμα στο πρωτάθλημα. Στις καθυστερήσεις ο Ζαχίντ έδωσε μια ωραία πάσα στον Νσούε, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στον Ντελατόρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 7-1.

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πέρεθ, Νσούε, Αλεξάνδρου, Πολιάκοφ, Βούρος, Μοράις (81' Φαρίας), Ζαχίντ, Εμπεσίλιο, Αλωνεύτης (63' Ντελατόρε), Σάλαϊ, Ντε Καμάργκο (75' Μακρής)

Εθνικός Άχνας (Εγκωμίτης): Μπογκαντίνοφ, Ρόκατς, Κκονέ, Χαραλάμπους, Κ.Ηλία (73' Μούσιστς), Κουσιάππα, Α.Ηλία (71' Ανδρέου), Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Αρέστη, Μελάς

Σκόρερς: Νσούε (Χ2), Ντε Καμάργκο, Ζαχίντ, Μοράις, Ντελατόρε, Φάριας / Ηλία

Κίτρινες Κάρτες: - / Μπογκαντίνοφ (6η)

Κόκκινες Κάρτες: - / -