ΑΠΟΕΛ: Με τέτοιον Ζαχίντ και τέτοιο πάθος όλα τα μπορεί

Ο Γκάγιας Ζαχίντ πάει να εξελιχθεί στην αποκάλυψη του φετινού ΑΠΟΕΛ και τον ποδοσφαιριστή που θα πάρει την ομάδα στις πλάτες του

Ο Γκάγιας Ζαχίντ πάει να εξελιχθεί στην αποκάλυψη του φετινού ΑΠΟΕΛ και τον ποδοσφαιριστή που θα πάρει την ομάδα στις πλάτες του. Είχε χρόνια να δω τόσο ολοκληρωμένη εμφάνιση από ένα μεσοεπιθετικό ποδοσφαιριστή των «γαλαζοκιτρίνων» και φαίνεται ότι ο Γιώργος Δώνης βρήκε φλέβα χρυσού.

Ο ΑΠΟΕΛ στο σημερινό ντέρμπι ξεκίνησε με 3-5-2 με αυτή την επιλογή του Γιώργου Δώνη να μην αποδεικνύεται και η καλύτερη δυνατή. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την κατοχή αλλά δύσκολα έφταναν στην αντίπαλη εστία. Ο Μηνάς Αντωνίου που προτιμήθηκε να καλύψει την θέση του δεξιού φουλ μπακ αν και είχε αρκετές επελάσεις δεν ήταν ουσιαστικός ενώ υστερούσε και στα αμυντικά του καθήκοντα. Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη κρατούσαν λίγο περισσότερο μπάλα από τους αντίπαλους ωστόσο δεν ήταν ουσιαστικοί με αυτή στα πόδια. Παρόλα αυτά ήταν ευδιάκριτο το πάθος των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ και όπως γράφαμε και το πρωί το στοιχείο αυτό είναι αρκετό σε ντέρμπι σαν και αυτά για να δώσει την νίκη.

Στο β’ ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη μπήκαν νωθρά, έχασαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και κινδύνευαν. Μπορεί να μην κινδύνευαν σοβαρά αφού κάποια σουτ δεν ήταν ικανά για να νικήσουν τον Πέρεθ ωστόσο αν δεν άλλαζε κάτι πιθανόν να είχαμε διαφορετική κατάληξη στο ντέρμπι.

Ο Γιώργος Δώνης λοιπόν στο 60’ άλλαξε το σύστημά του ρίχνοντας μέσα τον Βινίσιους και αποσύροντας τον Βούρο. Εκεί οι ισορροπίες επανήλθαν και ο ΑΠΟΕΛ χρειάστηκε μόλις 6 λεπτά για να σκοράρει όταν ο Ζαχίντ είχε την έμπνευση να δοκιμάσει το πόδι του και να στείλει την μπάλα εκεί που ο Χριστοδούλου δεν μπορούσε να αποκρούσει. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά στο σκορ από το πουθενά και πλέον έπρεπε να διαχειριστούν το υπέρ τους 1-0. Το κατάφεραν σχετικά καλά ενώ η απόκρουση του Πέρεθ στο 75’ ίσως και να έκρινε τον αγώνα αφού δύο λεπτά μετά ο Ζαχίντ είχε και πάλι έμπνευση και αφού δέχθηκε την μπάλα με την πλάτη στο τέρμα γύρισε υπέροχα και πέρασε τον αμυντικό και με ένα εκπληκτικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Χριστοδούλου. Στο 2-0 όλοι πίστεψαν ότι τα πάντα είχαν κριθεί ωστόσο ο Πραξιτέλης Βούρος σε μια προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα με πισινή κεφαλιά στα δίχτυα του Πέρεθ. Τα 10 λεπτά που ακολούθησαν ήταν ροντέο ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ έμοιαζε να είναι πιο κοντά στο τρίτο γκολ μέσα από αντεπίθεση παρά η Ομόνοια στην ισοφάριση. Στο 94’ λοιπόν ο Εφραίμ είπε να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, να σκοράρει απέναντι στην Ομόνοια. Πήρε την μπάλα από το κέντρο έκανε την κούρσα πέρασε δύο ποδοσφαιριστές και με ένα από τα γνωστά φαλτσαριστά του πλασέ έγραψε το 3-1 και έριξε αυλαία στην παράσταση του αιώνιου ντέρμπι.

Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» συνεχίζουν το εκπληκτικό σερί νικών που έχουν απέναντι στην αιώνιο αντίπαλο. Ο Γιώργος Δώνης ήταν ικανοποιημένος από την αποτελεσματικότητα της ομάδας του ενώ εκθείασε πλαγίως και τον Γκάγιας Ζαχίντ στην διάσκεψη τύπου. Πάντως ο Νορβηγός μέσος αποφάσισε να μας τρελάνει και το σίγουρο είναι ότι αν κάνει παρόμοιο παιχνίδι και απέναντι στην Ρεάλ τότε κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά ποιο θα είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.