ΑΠΟΕΛ: Οι «γαλαζοκίτρινες» remontadas

Στο ποδόσφαιρο ο όρος remontada χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια σημαντική ανατροπή ενός αποτελέσματος από μια ομάδα που βρίσκεται σε δυσχερής θέση.

Στο ποδόσφαιρο ο όρος remontada χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια σημαντική ανατροπή ενός αποτελέσματος από μια ομάδα που βρίσκεται σε δυσχερής θέση. Στα Αγγλικά είναι το γνωστό σε όλους μας comeback. Η λέξη remondata έγινε γνωστή στο ευρύ ποδοσφαιρικό κοινό τα τελευταία δύο χρόνια και επικράτησε της λέξης comeback. Αυτό οφείλεται λόγω των μεγάλων ανατροπών της Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Βόλσμπουργκ και της Μπαρτσελόνα λόγω της ανατροπής του αιώνα απέναντι στην Παρί, ακριβώς λόγω των δύο Ισπανικών ανατροπών υιοθετήθηκε και η Ισπανική λέξη.

Ο ΑΠΟΕΛ το βράδι της Τετάρτης καλείται να κάνει και αυτός με την σειρά του άλλη μια remontada και λέμε άλλη μια γιατί τα τελευταία χρόνια έχει κάνει αρκετές. Οι πρωταθλητές μας είναι μαθημένοι στις ανατροπές, ειδικά μέσα στην έδρα τους και ειδικά όταν το σκορ του πρώτου αγώνα είναι 1-0. Βέβαια δεν θα είναι εύκολο ωστόσο οι πρωταθλητές μας είναι αρκετά έμπειροι για να το πετύχουν και να γράψουν ιστορία. Πάμε όμως να θυμηθούμε τις «γαλαζοκίτρινες» remontada.

Η ιστορία των ανατροπών για τον ΑΠΟΕΛ ξεκινά στις 26 Αυγούστου 2009. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρίσκεται ένα βήμα πριν την πρόκρισή της στους ομίλους του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της. Το μοναδικό εμπόδιο είναι το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Κοπεγχάγη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με 22χιλιάδες κόσμο στο πλευρό τους μπαίνουν πολύ δυνατά στο γήπεδο, παίρνουν από νωρίς προβάδισμα πρόκρισης ενώ με την λήξη του ημιχρόνου κερδίζουν 3-1, σκορ που τους στέλνει στους ομίλους. Παρά το εφιαλτικό β’ ημίχρονο ο αγώνας λήγει χωρίς να μπει άλλο γκολ και η πρώτη remontada είναι γεγονός, ο ΑΠΟΕΛ είναι στους ομίλους του Champions League.

Η επόμενη remontada αποτελεί την αρχή της πιο χρυσής και ιστορικής χρονιάς στην ιστορία του ΑΠΟΕΛ. Στις 23 Αυγούστου του 2011 οι «γαλαζοκίτρινοι» φιλοξενούν την Βίσλα στο στάδιο της πρωτεύουσας και το ζητούμενο είναι και πάλι να ανατρέψουν το 1-0. Η ατμόσφαιρα είναι και πάλι εκρηκτική. Ο Μαντούκα πετυχαίνει νωρίς το γκολ που ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ψάχνει ακόμη ένα γκολ, το πετυχαίνει τελικά ο Αίλτον αλλά η Βίσλα πετυχαίνει γκολ που την στέλνει στους ομίλους. Τελικά ο Αίλτον πυροβολεί ξανά, ολοκληρώνει την δεύτερη remontada και στέλνει τον ΑΠΟΕΛ στους ομίλους του Champions League για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Η συνέχεια στις ανατροπές δεν αργεί να έρθει αφού στις 7 Μαρτίου 2012 έρχεται η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ΑΠΟΕΛ μέχρι σήμερα. Η Λυόν είχε πάρει την νίκη με 1-0 στην Γαλλία και ερχόταν στην Λευκωσία για να κλειδώσει την πρόκριση στους «8» του Champions League. Λογάριαζε όμως χωρίς τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, τους ποδοσφαιριστές του και τους 23 χιλιάδες τρελαμένους «πορτοκαλί». Ο Μαντούκα μόλις στο 8’ ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα. Ακολουθούν 112’ λεπτά γεμάτα άγχος και αγωνία. Ο αγώνας πάει στα πέναλτι όπου εκεί μίλησε η Ελληνική ψυχή και η καρδιά του Διονύση Χιώτη που αποκρούει τα πέναλτι τον Μπάστος και Λακαζέτ και στέλνει τον ΑΠΟΕΛ στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι ανατροπές μπαίνουν πλέον για τα καλά στο DNA του ΑΠΟΕΛ αφού το ΓΣΠ δείχνει πολύ δύσκολο εμπόδιο για τις περισσότερες ομάδες της Ευρώπης. Μετά από 3,5 χρόνια απουσίας από ανατροπές η επόμενη έρχεται στις 2 Αυγούστου 2016. Η Ρόζενμποργκ κερδίζει στην Νορβηγία με 2-1 και ο ΑΠΟΕΛ θέλει απλά την νίκη στον επαναληπτικό. Όλα έδειχναν ότι αυτή η remontada δεν θα ερχόταν ποτέ, μέχρι που στο 90’ ο Βάντερ δίνει άψογα στον Γιαννιώτα με τον Ελλαδίτη να πετυχαίνει το πολυπόθητο γκολ. Ακολούθησαν άλλα δύο και ακόμη μια ανατροπή ήταν γεγονός και ο ΑΠΟΕΛ ήταν στα play-offs του Champions League.

Η τελευταία μέχρι στιγμής remontada ήταν και αυτή ιστορική αφού έγραψε άλλη μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του ΑΠΟΕΛ. Ήταν 23 Φεβρουαρίου του τρέχοντος έτους. Η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν έπρεπε να ανατρέψει το 3-2 του αγώνα στο Μπιλμπάο. Το ΓΣΠ ως συνήθως κατάμεστο. Ένα γκολ θα ήταν αρκετό ωστόσο αυτό δεν έρχεται στο α’ ημίχρονο. Μια έμπνευση των Εφραίμ και Πιέρου με την έναρξη του β’ μέρους φέρνει ένα γκολ μαγικό. Ο Γιαννιώτας κερδίζει πέναλτι και πετυχαίνει και δεύτερο. Ο διαιτητής λήγει τον αγώνα και ο ΑΠΟΕΛ παίρνει την πρόκριση στους «16» του Europa League στο δεύτερο μεγαλύτερο Ευρωπαϊκό του επίτευγμα.

Κάτι παρόμοιο καλείται να κάνει η ομάδα του Γιώργου Δώνη και την Τετάρτη το βράδυ, ωστόσο όπως είπαμε αυτό δεν θα είναι εύκολο. Σίγουρα οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν την εμπειρία να το πράξουν φτάνει να παίξουν σαν ΑΠΟΕΛ.