ΑΠΟΕΛ: Οι γνωστές παθογένειες

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε χθες ένα σημαντικό τρίποντο αφού κέρδισε με 2-0 την Δόξα στο ΓΣΖ, ωστόσο η εμφάνιση της ομάδας έφερε ξανά προβληματισμό.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε χθες ένα σημαντικό τρίποντο αφού κέρδισε με 2-0 την Δόξα στο ΓΣΖ, ωστόσο η εμφάνιση της ομάδας έφερε ξανά προβληματισμό. Ο Γιώργος Δώνης μετά το τέλος του αγώνα είπε ότι έχει πολλά παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του.

Τα δεδομένα ήταν αρνητικά πριν καν ακόμη ξεκινήσει ο αγώνας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν 9 απουσίες και στον πάγκο είχαν μόλις 4 ποδοσφαιριστές. Ο Γιώργος Δώνης παράταξε ότι καλύτερο είχε δίνοντας φανέλα βασικού στον Λούκας Σόουζα για πρώτη φορά φέτος. Οι περσινοί πρωταθλητές ήταν αρκετά καλοί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Ασκούσαν ψηλά πίεση και προσπαθούσαν να πετύχουν γκολ για να ανοίξουν τον δρόμο προς τη νίκη ωστόσο για άλλη μια φορά υστερούσαν στην τελική πάσα. Ο ΑΠΟΕΛ και πάλι χθες παρουσίασε τις γνωστές του παθογένειες στη δημιουργία ευκαιριών και αν δεν ήταν η πολύ ωραία κάθετη πάσα του Ζαχίντ προς τον Ποτέ τότε ίσως το σκορ χθες να μην άνοιγε ποτέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν ακόμη πιο νωθροί, χωρίς διάθεση να παλέψουν και χωρίς να αγωνίζονται με πάθος. Είχαν μια φλύαρη κατοχή της μπάλας ενώ ελάχιστες φορές μπήκαν στην περιοχή της Δόξας. Ούτε οι αλλαγές που έκανε ο Δώνης για να φρεσκάρει την ομάδα του βοήθησαν ιδιαίτερα. Ωστόσο έγινε το 2-0 όταν ο Εμπεσίλιο έστειλε συστημένη μπαλιά στο κεφάλι του Ίγκορ Ντε Καμάργκο που σφράγισε τη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ. Παρόλα αυτά η εικόνα των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ στο β’ ημίχρονο δεν άρεσε καθόλου στον Γιώργο Δώνη που δεν δίστασε να το αναφέρει στη δημοσιογραφική διάσκεψη.

Πλέον ακολουθεί ο αγώνας με την Ντόρτμουντ, ένας αγώνας που θα είναι πάρα πολύ δύσκολος ειδικά όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση. Οι ποδοσφαιριστές που είναι τραυματίες δύσκολα θα επιστρέψουν ενώ το ίδιο ισχύει και για τους Εφραίμ και Μιλάνοφ. Σε αυτές τις απουσίες έρχεται να προστεθεί και αυτή του Λούκας Σόουζα που δεν είναι δηλωμένος στον κατάλογο της ΟΥΕΦΑ. Ουσιαστικά ο ΑΠΟΕΛ ξέμεινε με 15 ποδοσφαιριστές και πρέπει να αντιμετωπίσει το μεγαθήριο Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ο Γιώργος Δώνης θα ήταν πανευτυχής αν μπορούσε να δει κάποιο άλλο ποδοσφαιριστή του να επιστρέφει ωστόσο αυτό μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο.