ΑΠΟΕΛ: Ψάχνει το πρώτο του γκολ από τα… αποδυτήρια

Ο Γιώργος Δώνης καλείται να βρει τους τρόπους για να επιμηκύνει τα καλά διαστήματα της ομάδας του στα παιχνίδια

Ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε 13 γκολ στους πρώτους οκτώ αγώνες του πρωταθλήματος. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πετυχαίνουν κατά μέσο όρο 1.62 γκολ ανά παιχνίδι. Είναι ένα χαμηλό νούμερο που χρήζει σημαντικής βελτίωσης ενόψει της συνέχειας. Συνήθως, οι ομάδες που κατακτούν το πρωτάθλημα έχουν πάνω από δυο γκολ μέσο όρο σκοραρίσματος ανά παιχνίδι.

Μελετώντας τις χρονικά διαστήματα που σημειώθηκαν τα γκολ του ΑΠΟΕΛ, διαπιστώσαμε ότι οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν έχουν σκοράρει ακόμα στο πρώτο 15λεπτο (1-15) των αγώνων του πρωταθλήματος. Στο δεύτερο 15λεπτο (16-30) δε, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχει πετύχει μόλις δυο τέρματα.

Αυτοί οι αριθμοί δείχνουν ότι η ομάδα της Λευκωσίας μπαίνει συνήθως νωθρά στα παιχνίδια του πρωταθλήματος και φορτσάρει μετά το 30ο λεπτό. Σε αυτό τον τομέα καλείται να δουλέψει περισσότερο ο Γιώργος Δώνης. Στόχος του Ελλαδίτη τεχνικού είναι να βρει τους τρόπους για να επιμηκύνει τα καλά διαστήματα της ομάδας του στα παιχνίδια έτσι ώστε οι ποδοσφαιριστές του να αγωνίζονται με την ίδια ένταση από το εναρκτήριο λάκτισμα των αγώνων.

Στο τελευταίο παιχνίδι με την Πάφο οι «γαλαζοκίτρινοι» έστειλαν ελπιδοφόρα μηνύματα και παρουσίασαν ένα βελτιωμένο πρόσωπο, παίζοντας κατά διαστήματα ελκυστικό ποδόσφαιρο. Το ζητούμενο είναι να έχουν ανάλογη ή ακόμη και καλύτερη εικόνα στη συνέχεια καθώς ακολουθούν πολύ δύσκολα ματς, με πρώτο το clasico απέναντι στην Ομόνοια.

Σε αυτό το παιχνίδι οι παίκτες του Γιώργου Δώνη καλούνται να αγωνιστούν με την ίδια ένταση και μαχητικότητα από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τελευταίο λεπτό για να καταφέρουν να φτάσουν στο στόχο τους. Ο ΑΠΟΕΛ θα επιδιώξει να σκοράρει το πρώτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα στο χρονικό διάστημα 1-15. Αν καταφέρει να το πετύχει τότε αυτομάτως θα αποκτήσει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.