ΑΠΟΕΛ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-6: Κακός μπροστά στην Βασίλισσα

Ο ΑΠΟΕΛ σε ένα αγώνα που έκανε πολλά λάθη υπέκυψε τελικά στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης

Ο ΑΠΟΕΛ σε ένα αγώνα που έκανε πολλά λάθη υπέκυψε τελικά στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης και δέχθηκε την βαριά ήττα με 6-0. Το 6-0 είναι η πιο μεγάλη ήττα του ΑΠΟΕΛ σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ αλλά και η πιο βαριά στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια. Κακή εμφάνιση από πολλούς ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ ενώ από την Ρεάλ ξεχώρισαν οι Μόντριτς, Μπενζεμά και Ρονάλντο. Συγκλονιστικός ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ που παρά την βροχή δεν σταμάτησε να τραγουδά. Πάντως η ήττα της Ντόρτμουντ τον κρατάει ζωντανό στο παιχνίδι της πρόκρισης στο Γιουρόπα Λιγκ

Εφιαλτικό ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τον ΑΠΟΕΛ αφού αν και άντεξε για 23 λεπτά στη συνέχεια ήρθε η κατάρρευση. Η πρώτη τελική ήρθε από τον Κριστιάνο αφού στο 18’ έκανε ένα σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 21’ ένα απευθείας φάουλ του Πορτογάλου έφυγε και αυτό έξω. Πάνω που ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να κρατά καλά ήρθε το πρώτο γκολ. Στο 23’ ο Βινίσιους έκανε λάθος απομάκρυνση και έστρωσε στον Μόντριτς που με δυνατό μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-0. Ο αγώνας κάπου κόπασε και ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο αλλά πλήρωσε και πάλι ένα λάθος του. Στο 39’ οι Μαδριλένοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Μπενζεμά δεν αστόχησε στο τετ-α-τετ για το 2-0. Στο 41’ έγινε και το 3-0 όταν μετά από κόρνερ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ έγινε μπέρδεμα με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στον Νάτσο που με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 3-0. Το σκορ πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις όταν η Ρεάλ βγήκε στην αντεπίθεση και αντάλλαξε την μπάλα πολύ γρήγορα στην περιοχή με τον Κριστιάνο να δίνει πάσα πάρε βάλε στον Μπενζεμά που πλάσαρε σε κενό τέρμα και έκανε το 4-0. Το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου έφερε ανακούφιση στο ΓΣΠ αφού ο ΑΠΟΕΛ κινδύνευε να δεχτεί και περισσότερα γκολ. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο εφιαλτικά όπως τελείωσε και το πρώτο

Δεν σταμάτησε η Ρεάλ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο εφιαλτικά όπως τελείωσε και το πρώτο. Η Ρεάλ μπήκε πάλι πολύ δυνατά και έδωσε περισσότερες διαστάσεις στο σκορ. Στο 49’ ο Ρονάλντο με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 5-0 και έφτασε τα 17 γκολ στην διοργάνωση σε ένα χρόνο, αριθμός που είναι ρεκόρ. Στο 54’ και πάλι μετά από ένα μπέρδεμα ο Ρονάλντο εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Πέρεθ ήταν εκτός εστίας και με μακρινό σουτ έγραψε το 6-0. Ο Γιώργος Δώνης έκανε αλλαγές σε μια προσπάθεια να κοπάσει λίγο ο ρυθμός των φιλοξενούμενων. Αυτό επιτεύχθηκε σε ένα βαθμό αφού η Ρεάλ δεν ήταν τόσο απειλητική ενώ ο κόσμος ήταν συγκλονιστικός αφού παρά την συντριβή δεν σταμάτησε να τραγουδά. Στο 72’ ο Πέρεθ έδιωξε δύσκολα ένα σουτ του Ασένσιο σε κόρνερ ενώ νωρίτερα και οι δύο τεχνικοί είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές τους. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ο ΑΠΟΕΛ πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 82’ ο Μόντριτς έβγαλε συρτή μπαλιά στην περιοχή και η μπάλα κόντραρε στον Αλωνεύτη και μετά στον Μαγιοράλ και έφυγε έξω. Στο 85’ 6 παίκτες της Ρεάλ έφυγαν στην αντεπίθεση αλλά ο Λάγο έβαλε τελευταία στιγμή την προβολή πριν ο Ασένσιο κάνει το 7-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει την χειρότερη εμφάνισή του στη Ευρώπη τα τελευταία χρόνια. Πάντως οι ελπίδες πρόκρισης παρέμειναν ζωντανές αφού η Ντόρτμουντ δέχτηκε και αυτή την ήττα από την Τότεναμ και έτσι η πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ παραμένει ανοιχτή.

Σκόρερ: / 23' Μόντριτς, 39' 45' Μπενζεμά, 41, Νάτσο, 49' 54', Ρονάλντο
Κίτρινες: / 90' Καρβαχάλ