ΑΠΟΕΛ: Το πρώτο μικρό βήμα έγινε...

Το μικρό προβάδισμα ίσως αποδειχτεί χρυσό στην πορεία

Έστω και με 1-0, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Οι πρωταθλητές χωρίς να εντυπωσιάσουν κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο και με τη στενότερη νίκη θα ταξιδέψουν στο Καζακστάν ώστε να ολοκληρώσουν τη δουλειά και να βρεθούν και πάλι σε ευρωπαϊκούς ομίλους.

Η απόδοση των «Γαλαζοκίτρινων» δεν ήταν ιδανική. Στο πρώτο ημίχρονο η νευρικότητα ήταν ένα εκ των βασικών χαρακτηριστικών. Λούκας Σόουζα και Νούνο Μοράις είχαν χάσει τη μάχη στο χώρο του κέντρου και έτσι οι γραμμές του ΑΠΟΕΛ ήταν ασύνδετες.

Έλειψαν μάλιστα οι αυτοματισμοί και τα τρεξίματα στο χώρο με αποτέλεσμα οι πλείστες επιθετικές προσπάθειες να έρχονται από ατομικές ενέργειες των Σάλαϊ και Αλ Ταάμαρι. Μάλιστα η νευρικότητα του δευτέρου και η απειρία του δεν του επέτρεψαν να δώσει στο σωστό χρόνο πάσες όταν πατούσε στην αντίπαλη περιοχή και έχανε σπουδαίες ευκαιρίες.

Στο ημίχρονο ο Μπρούνο Μπαλταζάρ προσπάθησε να αλλάξει κάποια πράγματα. Να ηρεμήσει και συνάμα να ξυπνήσει τους παίκτες του. Και ενώ ο ρυθμός είχε πέσει και όλα έδειχναν πως δύσκολα θα ερχόταν το τέρμα, οι «Γαλαζοκίτρινοι» κτύπησαν με τον Καζού. Ένα ποδοσφαιριστή μυστήριο, ο οποίος παρά το γεγονός πως είναι αριστερό μπακ, μόνο ως τέτοιο δεν μοιάζει.

Αμυντικά έμεινε πολλές φορές εκτεθημένος χθες, και θα μπορούσαν να το πληρώσουν αυτό οι πρωταθλητές. Όμως απ’ το πουθενά σημείωσε ένα τέρμα το οποίο ίσως στην πορεία φανεί χρυσό. Είναι το τρίτο του με τα χρώματα του ΑΠΟΕΛ, ενώ έδωσε και μια ασίστ. Βέβαια είναι σημαντικό να τονίσουμε πως ο Γιώργος Εφραίμ ήταν αυτός που έκανε τη δουλειά και με την είσοδο του στο παιχνίδι ήταν ο πιο φρέσκος και ορεξάτος ποδοσφαιριστής στο γήπεδο.

Υπό τις περιστάσεις το 1-0 είναι ένα καλό αποτέλεσμα. Μικρό το προβάδισμα για τους «Γαλαζοκίτρινους» οι οποίοι όμως έχουν το πείσμα και τη θέληση για την πρόκριση. Το παιχνίδι στο Καζακστάν θα είναι εντελώς διαφορετικό και εκεί τα λάθη απαγορεύονται. Το όπλο της Αστάνα είναι η έδρα της και θα παλέψει για την πρόκριση.

Εκεί επιβάλλεται η συγκέντρωση για 90λεπτά σε όλους τους τομείς. Ακόμη και το πιο μικρο λάθος μπορεί να φέρει τέρμα για τον αντίπαλο. Βέβαια όπως σημειώσαμε και πριν το 1-0 είναι ένα καλό αποτέλεσμα που δίνει μικρό προβάδισμα. Νίκη με μηδέν στην άμυνα ήταν το ζητούμενο και αυτό ήρθε. Το μικρό προβάδισμα ίσως αποδειχτεί χρυσό στην πορεία.