ΑΠΟΕΛ-Τότεναμ 0-3: Του έλειπε ο... Κέιν

Ο ΑΠΟΕΛ αν και έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετική μπάλα δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ, αν και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες

Ο ΑΠΟΕΛ αν και έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετική μπάλα δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ, αν και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες. Η Τότεναμ όντας άκρως αποτελεσματική και με τον Κέιν να είναι σε δαιμονιώδη φόρμα κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ και να πάρει την νίκη στο ΓΣΠ. Ο Χάρι Κέιν ήταν αναμφισβήτητα ο MVP του αγώνα αφού τις τρεις ευκαιρίες που βρήκε τις έκανε γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να πάρει κάτι από τον αγώνα αν ήταν πιο εύστοχος στις μεγάλες φάσεις που του παρουσιάστηκαν.

Ο Κέιν πυροβόλησε

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε πολύ δυνατά με την Τότεναμ να έχει τον έλεγχο της μπάλας και να κλείνει τον ΑΠΟΕΛ στα καρέ του. Η κατάσταση αυτή κράτησε περίπου ένα τέταρτο ενώ στην συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν μέτρα στο γήπεδο και έγιναν απειλητικοί. Στο 17’ ο Σαλάι έχασε την πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού όταν ο Βούρος έκανε σέντρα από δεξιά και ο Ούγγρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιορίς. Μετά από δύο λεπτά ο ΑΠΟΕΛ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου όταν ο Αλωνεύτης πέρασε ωραία στον Ντε Καμάργκο και αυτός με δυνατό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γιορίς. Η Τότεναμ έριξε ρυθμούς και ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο επικίνδυνος στο 36’ χάθηκε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ ο Καρλάο που ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι έκανε κεφαλιά και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 39’ η Τότεναμ στην πρώτη της κλασσική ευκαιρία στο παιχνίδι κατάφερε να σκοράρει όταν ο Σον πέρασε κάθετη πάσα στον Κέιν και ο Άγγλος δεν λάθεψε στο τετ-α-τετ με τον Βάτερμαν. Τα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάτι ουσιαστικό με το σκορ που πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια να αφήνει τον ΑΠΟΕΛ λίγο αδικημένο.

Ο Κέιν δεν συγχωράει

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα στο β’ μέρος αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που βρήκε και ο Κέιν τον τιμώρησε. Στο 46’ ο Σον έκανε σουτ από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει ξυστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βάτερμαν. Στο 48’ ο Γιορίς έσωσε την ομάδα του αφού ο Σαλάι έκανε ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Γάλλος εκτινάχθηκε και απέκρουσε την μπάλα. Στο 56’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία αφού ο Στάθης σε μια αντεπίθεση έκανε σουτ με τον Γιορίς να εκτινάσσεται και να σώζει και πάλι την ομάδα του. Στο 63’ το παιχνίδι τελείωσε αφού η Τότεναμ σε μια αντεπίθεση βρέθηκε σε θέση βολής με τον Κέιν από το ύψος της περιοχής να κάνει σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ επηρέασε τον ΑΠΟΕΛ όχι όμως τον Άγγλο επιθετικό που τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε και πάλι γκολ με κεφαλιά αυτή την φορά μετά από σέντρα του Σισοκό. Αυτή ήταν η τρίτη προσπάθεια στον στόχο για την Τότεναμ ωστόσο ο Κέιν απέδειξε γιατί είναι από τους κορυφαίους στράικερ στον κόσμο. Μετά το 3-0 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους δύο προπονητές με τις αλλαγές τους να ξεκουράζουν βασικούς ποδοσφαιριστές και να συμβιβάζονται με την εξέλιξη του αγώνα. Έτσι ο αγώνας έληξε με την Τότεναμ να παίρνει την νίκη με 3-0 με το σκορ να αδικεί τον ΑΠΟΕΛ. Πλέον οι «Πετεινοί» ισοβαθμούν στην κορυφή μαζί με την Ρεάλ έχοντας 6 βαθμούς ενώ ΑΠΟΕΛ και Ντόρτμουντ παραμένουν στους 0.

Σκόρερς: / 39' 62' 67' Κέιν
Κίτρινες: 51' Βινίσιους