ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 3-1: Μίλησε η κλάση του Εφραίμ

Στον ΑΠΟΕΛ το ντέρμπι

Ένας εξαιρετικός ΑΠΟΕΛ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και με μια πανέμορφη ΓΚΟΛΑΡΑ του Εφραίμ κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο αποψινό ντέρμπι. Το σκορ άνοιξε ο Φλοριάν, όμως στη συνέχεια με τα τέρματα των Μοράις, Εφραίμ και Νσούε οι «Γαλαζοκίτρινοι» έπιασαν το τρίποντο και ξέφυγαν 5 βαθμούς από την ΑΕΚ.

Δυνατά ξεκίνησαν οι δυο ομάδες που είχαν ως στόχο να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις, όμως έλειψε η σωστή τελική πάσα. Η πρώτη τελική για την ΑΕΚ, έφερε και τέρμα, όταν στο 20’ ο Τέτε βρέθηκε με χώρο από αριστερά, πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, οι κεντρικοί αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ ολιγόρησαν και ο Τολεμές δεν συγχώρησε το λάθος καθώς με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ και έγραψε το 0-1. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Νσούε βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής με τον Μασιά να δείχνει την άσπρη βούλα (η επαναληπτική προβολή έδειξε πως ο Τέτε έπαιξε μπάλα). Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις που για ακόμη μια φορά κατάφερε να βρει δίχτυα από τα 11 βήματα. Οι δυο ομάδες εξόντωναν τις προσπάθειες η μια της άλλη. Στο 39’ ο Ακοράν βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε την ντρίμπλα πάνω στον Πολιάκοφ και με μιας το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στα χέρια του Πέρεθ. Στο 45΄όμως ο Τόμι Ορ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να μην του κάνει το χατήρι για λίγα εκατοστά. Κάπως έτσι τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο.

Κάπως πιο καλά ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο. Στο 50’ ο Τολεμές έπιασε μια κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν είχε τη σωστή τελική πάσα. Στο 55’ και σε μια αντεπίθεση, ο Τομάς βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Πέρεθ έδιωξε σωστά. Στο 62’ ένα σουτ του Ποτέ από αρκετή απόσταση δεν βρήκε στόχο. Στο 75’ όμως ο Γιώργος Εφραίμ με ένα απίστευτο σουτ από το χώρο του κέντρου «κρέμασε» τον Πάμπλο και έγραψε το 2-1. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ βγήκε μπροστά με στόχο να πετύχει την ισοφάριση. Η κεφαλιά του Τολεμές στο 83’ δεν βρήκε στόχο, όπως ούτε και το σουτ του Ρουσιά στο 86’. Στο επόμενο λεπτό ο Νσούε μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στο 92’ ο Ζαχίντ έδωσε μαγική πάσα τρύπα στον Εφραίμ που έφυγε σε τετ α τετ, έδωσε τη μπάλα δίπλα στον Νσούε ο οποίος σημείωσε το τέρμα και έγραψε το 3-1.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πέρεθ, Μερκής, Πολιάκοφ, Νσούε, Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Ορ (86' Βούρος), Σάλαϊ (66' Εφραίμ), Ποτέ (78' Ντε Καμάργκο)

ΑΕΚ (Ιμάνολ Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Μοϊσόφ (85΄Ρουσιάς), Καταλά, Τέτε, Λαμπάν (72' Τρισκόφσκι), Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (78' Χέφελ), Φλοριάν

Σκόρερς: Μοράις, Εφραίμ, Νσούε / Τολεμές

Κίτρινες Κάρτες: - / Λαμπάν, Τέτε, Τολεμές (3η), Μουρίγιο, Τρουγιόλς

Κόκκινες Κάρτες: - / -