ΑΠΟΕΛ – ΑΕΛ 2-1: Κορυφή με χρυσό σκόρερ τον αρχηγό

Με χρυσό σκόρερ τον Μοράις ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι

Με χρυσό σκόρερ τον αρχηγό του ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο ντέρμπι και να βρεθεί μόνος στην κορυφή. Το σημερινό παιχνίδι είχε μπόλικα νεύρα και πολλές κάρτες. Άνοιξε το σκορ η ΑΕΛ με τον Λαφράνς στο 43’, απάντησε ο Ποτέ στο 45΄ με τον Ορ να κερδίζει πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μοράις στο 77’. Πλέον ο ΑΠΟΕΛ με 45 βαθμούς είναι πρώτος στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Με μπόλικη δύναμη ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το παιχνίδι. Μόλις στο 2’ ο Ορ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα όμως έδιωξε ο Λαφράνς. Στο επόμενο λεπτό και μετά από μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά που έφυγε μόλις έξω, με την φάση να μην μετρά καθώς προηγήθηκε φάουλ. Στο 13’ ο Ορ εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ είχε αναγκαστική αλλαγή με τον Μπερτόλιο να περνά εκτός και στη θέση του ο Αλωνεύτης. Στο 18΄ ο Λάγο έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Βοζίνια βγήκε με γροθιές, με τη μπάλα να καταλήγει στο κεφάλι του Εμπεσίλιο και έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπενίτεθ έστειλε μια μπαλιά στην περιοχή, με τον προβολή του Σίλβα να μην βρίσκει στόχο. Στο 26’ και το 29’ τα σουτ των Εμπεσίλιο και Ορ δεν βρήκαν στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σόουζα έστειλε μαγική μπαλιά στον Ποτέ, που κατέβασε την μπάλα όμως το σουτ του δεν βρήκε εστία. Στο 40’ ο Αλωνεύτης δοκίμασε με ψηλοκρεμαστό πλασέ να νικήσει τον Βοζίνια, όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 43’ και μετά από εκτέλεση φάουλ η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Λαφράνς να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Παρασκευά για το 0-1. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση καθώς 2’ λεπτά αργότερα η μπαλιά του Εμπεσίλιο βρήκε το κεφάλι του Ποτέ που νίκησε τον Βοζίνια για το 1-1.

Δυνατά μπήκαν και πάλι οι δυο ομάδες με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 54’ όμως η ΑΕΛ έφυγε σε αντεπίθεση με τον Σασί να κάνει το σουτ, όμως να μην βρίσκει εστία. Στο 59’ η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπενίτεθ από το ύψος της περιοχής και με βλέμμα προς την εστία να μην μπορεί να σουτάρει σωστά και η μπάλα να κοντράρει στον Μοράις. Το παιχνίδι ήταν αρκετά άναρχο και με πολλά νεύρα και ξύλο από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων. Στο 77’ όμως ο Ορ πάτησε περιοχή και κέρδισε το πέναλτι καθώς ο Γουήλερ πήρε πόδια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις και έγραψε το 2-1. Στο 89’ έγινε μια μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Αρουαμπαρένα κατέβασε στον Μέσκα, αυτός έκανε το σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο.

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Παρασκευά, Λάγο, Αντωνίου, Μοράις, Μερκής, Φαρίας (63' Εφραίμ) , Σόουζα, Εμπεσίλιο, Μπερτόλιο (14' Αλωνεύτης), Ορ (78' Ντε Καμάργκο), Ποτέ

ΑΕΛ (Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Λαφράνς, Μιτρέα, Αϊρόσα, Γουήλερ, Φιντέλις (65' Αλνταΐρ), Σοάρες, Σίλβα Μπενίτεθ, Αβράαμ (73' Μέσκα), Σασί (85' Αρουαμπαρένα)

Σκόρερς: Ποτέ, Μοράις / Λαφράνς

Κίτρινες κάρτες: Φαρίας, Εμπεσίλιο, Ποτέ / Μπενίτεθ, Σοάρες, Φιντέλις, Βοζίνια, Αβραάμ, Μέσκα

Κόκκινες κάρτες: - / -