Απόλλων-ΑΠΟΕΛ 1-2: Διπλό στη Λεμεσό και κορυφή

Στον ΑΠΟΕΛ το ντέρμπι κορυφής

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με καλές ευκαιρίες, τρία τέρματα και κόκκινη κάρτα, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φύγει από το Τσίρειο με το διπλό. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από τέρμα του Μάγκλιτσα, όμως πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Ζαχίντ έγραψε το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νσούε έγραψε το 1-2, ενώ στο 74’ ο Μερκής είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τον ΑΠΟΕΛ με δέκα. Αυτό όμως δεν σταμάτησε τους «Γαλαζοκίτρινους» που έφθασαν στη νίκη και έπιασαν κορυφή.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες πάλευαν στον χώρο του κέντρου για να πάρουν τον έλεγχο. Στο 8΄ένα σουτ του Ζαχίντ πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια, ενώ στο 11’ η μπαλιά του Ορ πέρασε από τον Εμπεσίλιο. Στο 14’ ο Ζάντερ έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Πέρεθ είπε όχι. Στο 25’ ο Άλεφ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, έκανε το σουτ, όμως ο Πέρεθ είπε όχι και την έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Άλεφ έστειλε μια συρτή μπαλιά στην περιοχή και ο Μάγκλιτσα με προβολή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μέσα για το 1-0. Ο Απόλλωνας έφθασε στο ζητούμενο και μάλιστα στη συνέχεια έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Ο Πέρεθ έσωσε μια κεφαλιά του Άλεφ στο 44’. Στην επόμενη φάση ο Εμπεσίλιο κέρδισε ένα φάουλ σε εξαιρετική θέση. Ανέλαβε την εκτέλεση η μπάλα σταμάτησε στο τοίχος και από εκεί στον Ζαχίντ, ο οποίος γύρισε το κορμί του και έστειλε μια οβίδα στο πλεκτό του Βάλε που δεν μπορούσε να αντιδράσει γράφοντας έτσι το 1-1.

Το 1-1 του ημιχρόνου έδινε υποσχέσεις για ωραίο ντέρμπι. Στο 52’ ο Σόουζα έκανε ένα σουτ στην κίνηση και κέρδισε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ζαχίντ, με τον Βάλε να προσπαθεί να διώξει με γροθιές, και τη μπάλα να κοντράρει στον Νσούε και στα δίχτυα για το 1-2. Ο Απόλλων αύξησε την πίεση για το τέρμα της ισοφάρισης, όμως αυτό δημιουργούσε χώρους για αντεπίθεση. Στο 70’ ο Ποτέ έφυγε από δεξιά έκανε τη μπαλιά, η μπάλα έφθασε στον Ζαχίντ, το σουτ του όμως δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μερκής είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε φάουλ ακριβώς έξω απ’ την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντα Σίλβα και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Πέρεθ. Στο επόμενο λεπτό ο Γιάκολις δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ από καλή θέση, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 83’ ο Ρομπέρζ έβαλε μια μαγική μπαλιά στον Μάγκλιτσα που βγήκε σε τετ α τετ όμως ο Πέρεθ με θεαματική βουτιά πρόλαβε τον επιθετικό του Απόλλων. Στο 87’ ο Γιώργος Εφραίμ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Βάλε να λέει όχι. Στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Ρομπέρζ κατέληξε στα χέρια του Πέρεθ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει πολύτιμη νίκη.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Απόλλων: Βάλε, Ζάντερ, Ζ. Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Άλεφ, Άλαν, Παπουλής (64' Σκέμπρι), Μάγκλιτσα , Ζελάγια (72' Ντα Σίλβα), Γιάκολις.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Πολιάκοφ, Μερκής, Ιωάννου, Ενσουέ, Ορ (45' Εφραίμ), Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Εμπεσίλιο (77' Βούρος), Ποτέ (70' Ντελατόρε).

Σκόρερς: Μάγκλιτσα / Ζαχίντ, Νσούε

Κίτρινες Κάρτες: Άλεφ, Παπουλής, Ρομπέρζ / Μερκής, Σόουζα

Κόκκινες Κάρτες: - / Μερκής (2η κίτρινη)