Βιτορούλ-ΑΠΟΕΛ 1-0: Αν παίξει σαν ΑΠΟΕΛ, περνά

Ο ΑΠΟΕΛ για ακόμη ένα παιχνίδι δεν ήταν καλός και δέχθηκε την ήττα από την Βιτορούλ μέσα στην Κωστάντζα με 1-0.

Ο ΑΠΟΕΛ για ακόμη ένα παιχνίδι δεν ήταν καλός και δέχθηκε την ήττα από την Βιτορούλ μέσα στην Κωστάντζα με 1-0. Το παράδοξο είναι ότι οι πρωταθλητές μας δέχθηκαν το γκολ στο β’ μέρος που έλεγχαν τον αγώνα ενώ προηγουμένως στο α’ μέρος απειλήθηκαν πάρα πολλές φορές. Πλέον καλούνται σε μια εβδομάδα στην Λευκωσία να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Μπήκαν δυνατά οι Ρουμάνοι

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν και πολύ καλό για τον ΑΠΟΕΛ αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» πιέστηκαν αρκετά από την Βιτορούλ και κινδύνευσαν σε 2-3 περιπτώσεις. Οι Ρουμάνοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και μεταφορικά και κυριολεκτικά αφού τα μαρκαρίσματά τους ήταν πολύ σκληρά. Μόλις στο 6΄ ο Ρουέδα έσωσε τελευταία στιγμή τον ΑΠΟΕΛ αφού απομάκρυνε μια πολύ επικίνδυνη σέντρα πάνω στην γραμμή. Τα «μωρά του Χάτζι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 15’ ο Ρουέδα έκανε λανθασμένη εκτίμηση της φάσης και στο Τσουκουτεάν έφυγε τετ-α-τετ με τον Βάτερμαν αλλά ο Ολλανδός έσωσε με το πόδι του. Στο 30’ ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ να απειλήσει όταν ο Ντε Καμάργκο έκανε ωραίο σουτ στην περιοχή και ο Ριμνιτσεάνου απόκρουσε ασταθώς αλλά ο Ορ δεν πρόλαβε να στείλει στην επαναφορά την μπάλα στα δίχτυα. Η τελευταία μεγάλη φάση ήταν και πάλι για την Βιτορούλ όταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου εκτελέστηκε κόρνερ στην καρδιά της περιοχής του ΑΠΟΕΛ και Τσέρου πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά το μηδέν, πράγμα πολύ σημαντικό, ωστόσο να πρέπει να βελτιωθεί κατά πολύ.

Τον πλήγωσε ένα φάουλ

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλότερους ρυθμούς ενώ η Βιτορούλ δεν κατάφερε να ασκήσει τόση πίεση όση άσκησε το πρώτο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές μας ήταν καλύτερα προετοιμασμένοι και έλεγχαν τον αγώνα. Η πρώτη φάση ήρθε στο 57’ όταν ένα σουτ του Τσουκουτεάν ανάγκασε τον Βάτερμαν να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Ο ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια ήταν καλύτερος από τους Ρουμάνους και στο 67’ απείλησε όταν ο Μπερτόλιο έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του κτύπησε σε σώμα αμυντικού και έφυγε έξω. Στο 75’ ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω από το πουθενά. Ένα φάουλ που έδωσε ο Μερκής έφερε τον Γκάνια σε σημείο βολής, ο ποδοσφαιριστής της Βιτορούλ το εκτέλεσε άψογα και έκανε το 1-0. Πλέον ο ΑΠΟΕΛ έπρεπε να βρει γκολ. Οι πρωταθλητές μας αν και πίεζαν ήταν ακίνδυνοι. Στο 84’ ο Κομάν μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Οι βοήθειες που περίμεναν οι «γαλαζοκίτρινοι» από τον πάγκο δεν ήρθαν ποτέ αφού ο Μπέιν περιορίστηκε στις δύο αλλαγές ενώ ακόμη και όταν ο ΑΠΟΕΛ έψαχνε το γκολ αυτός έριξε στο παιχνίδι τον Αρτυματά. Έτσι οι πρωταθλητές μας δέχθηκαν τελικά την ήττα και πάνε με την πλάτη στον τοίχο στον επαναληπτικό.

Οι εντεκάδες:

Βιτορούλ: Ριμνιτσεάνου, Κονσταντίν (46' Βίνα), Μπενζάρ, Ερέα (46' Λόπες), Τίρου, Νεντέλτσου, Τουτσουντεάν, Μπόλι, Γκανία, Τσιτσάλνταου, Τσίτου (66' Κομάν)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους (85' Αρτυματάς), Εμπεσίλιο (72' Βάντερ), Ορ, Μπερτόλιο, Ντε Καμάργκο