Δόξα-ΑΠΟΕΛ 0-8: Σταμάτησε στην οκτάρα και βλέπει ντέρμπι

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικός στο α’ ημίχρονο και παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο πήρε την νίκη με 8-0 απέναντι στην Δόξα

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικός στο α’ ημίχρονο και παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο πήρε την νίκη με απέναντι στην Δόξα. Πλέον οι πρωταθλητές βλέπουν τα ντέρμπι που έρχονται και δείχνουν να βρίσκονται στην καλύτερή τους κατάσταση. Ο Ενσούε σκόραρε στο ντεμπούτο του με την γαλαζοκίτρινη ενώ χατ-τρικ πέτυχε ο Εφραίμ τα άλλα γκολ πέτυχαν οι Μοράις, Ζαχίντ, Μακρής και Ντε Καμάργκο.

Αμάν ένας ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πραγματικά ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο και καθάρισε την υπόθεση νίκη από νωρίς στον αγώνα. Μόλις στο 3’ ο Ντε Καμάργκο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Πουτζιουρή και ο Μοράις εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 5’ ο Ζαχίντ έκανε ένα σουτ που έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία του Γκρέμσλ. Στο 11’ ένα σουτ του Ζαχίντ αποκρούστηκε δύσκολα από τον τερματοφύλακα της Δόξας. Στην 3η του ευκαιρία ο Νορβηγός κατάφερε να βρει δίχτυα όταν ο Γκρέμσλ απομάκρυνε μέσα στην περιοχή και ο Ζαχίντ στην επαναφορά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα στο 15’. Στο 26’ ήταν σειρά του Ενσούει να βρει δίχτυα στην πρώτη του μάλιστα εμφάνιση όταν ο Λάγο έκανε σέντρα και αυτός με ωραία κεφαλιά έκανε το 3-0. Στο 34’ ο Γιώργος Εφραίμ θύμισε τον παλιό καλό του εαυτό όταν πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με άπιαστο σουτ έκανε το 4-0. Ο Ίγκορ Ντε Καμάργκο στο 37’ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το 5-0 αλλά αντί να τελειώσει με μια την φάση προσπάθησε να περάσει τον Γκρέμσλ που βρήκε ευκαιρία και του άρπαξε την μπάλα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το 4-0 και ουσιαστικά έχοντας κλειδώσει την νίκη την στιγμή που μπορούσε ο δείχτης του σκορ να είναι ακόμη μεγαλύτερος.

Δεν έδειξε έλεος

Ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο δεν έδειξε καμία διάθεση να σταματήσει να σκοράρει και συνέχισε να πιέζει. Η Δόξα έχασε πρώτα φάση στο 49’ όταν ο Εγκουένε έφυγε στο τετ-α-τετ με τον Πέρεθ και έκανε πλασέ αλλά ο Ισπανός τον σταμάτησε. Στο 51’ ο Ντε Καμάργκο έκανε το 5-0 όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 57’ ο Μακρής στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 6-0. Το 7-0 έγινε στο 59’ όταν ο Μακρής έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Εφραίμ που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν σταμάτησαν να πιέζουν ενώ ο Γιώργος Δώνης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του από το 61’ δοκιμάζοντας παράλληλα και πράγματα για τον αγώνα με την ΑΕΛ στον οποίο οι πρωταθλητές θα έχουν πολλές αλλαγές. Ο ρυθμός του αγώνα κόπασε λίγο αλλά στο 83’ ο Εφραίμ πέτυχε χατ-τρικ μετά από φάση διαρκείας κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια δεν είδαμε κάποια άλλη φάση στον αγώνα και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε επιβλητική νίκη με 8-0 και πλέον βλέπει τα ντέρμπι που έρχονται.

Σκόρερ: / 4' Μοράις, 15' Ζαχίντ, 26' Ενσούε, 34' 59' 83' Εφραίμ, 51' Ντε Καμάργκο, 57' Μακρής
Κίτρινες: 4' Πουτζιουρής