Δόξα - ΑΠΟΕΛ 1-3: Στο αντίο του μεγάλου Ρίκι!

Φιλική νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Στο αντίο του Ρικάρντο Φερνάντες ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε φιλικά της Δόξας με 1-3. Ο Ρίκι έκλεψε την παράσταση καθώς έπαιξε και με τις δυο ομάδες και μάλιστα με την Δόξα σκόρερ με εκτέλεση κόρνερ. Για τον ΑΠΟΕΛ σκόραραν οι Ποτέ (δυο φορές) και Τάμαρι. Γενικότερα οι πρωταθλητές τα πήγαν καλά σε ένα ακόμη φιλικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

A’ ημίχρονο

Με το καλημέρα φάνηκε η διαφορά στην ετοιμότητα των δυο ομάδων. Μόλις στο 6’ ο Σάλαϊ άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Καζού, ο πρώτος έκανε τη συρτή μπαλιά όμως ο Γκρεμσλ έπεσε μπροστά απ’ τον Ποτέ. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά και αφού προειδοποίησαν πριν στο 8’ άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ποτέ. Στο 10’ ο Τάμαρι δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 12’ ο Ποτέ με πλασέ από κοντά έγραψε το 0-2 για τον ΑΠΟΕΛ. Δυο λεπτά αργότερα ο Τάμαρι εξαπέλυσε μια βολίδα απ’ το σημείο του πέναλτι με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Γκρεμσλ. Στο 17’ όμως ήρθε η απάντηση απ’ τη Δόξα και μάλιστα ήρθε απ’ τον Φερνάντες ο οποίος σκόραρε με απευθείας κόρνερ(!) θυμίζοντας σε όλους πως παρά τα 40 χρόνια του η μπάλα δεν ξεχνιέται. Στο 21’ ο Ποτέ έχασε πολύ καλή ευκαιρία όταν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Στο 25’ ο Ντέβι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 39’ όταν ο Σάλαϊ έκανε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Σόουζα έκανε το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής με τους αμυντικούς της Δόξας να βάζουν τη κόντρα και τη μπάλα να φεύγει σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τίποτα δεν άλλαξε. Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε μπάλα και πίεζε για τέρμα. Στο 50’ ο Ρικάρντο Φερνάντες πέρασε εκτός και αποθεώθηκε απ’ τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ. Τρία λεπτά αργότερα ο Νούνο Μοράις δοκίμασε το πόδι του με τον πορτιέρο της Δόξας να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση ο Τάμαρι έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 66’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε την ντρίμπλα στην περιοχή, με μιας το σουτ και πάλι όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας του είπε όχι. Στο 73’ ο Σάλαϊ έκανε το δυνατό σουτ, με τον κίπερ της Δόξας να όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Ταβάρες έλεγξε τη μπάλα στην περιοχή, με κοντρόλ που θα ζήλευε ο κάθε επιθετικός έκανε και το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 78’ και πάλι ο Σάλαϊ έκανε το δυνατό σουτ με τον κίπερ της Δόξας να του λέει όχι. Στο 83’ ο Ποτέ με κεφαλιά λίγο έλειψε να κάνει το χατ τρικ, με τον πορτιέρο να του λέει όχι. Κάτι που έγινε και με τα δυο σουτ του Ορ στο 85’ και το 87’ αντίστοιχα.  Στο 88’ ο Ρίκι έκανε την είσοδο του στο παιχνίδι με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ και αποθεώθηκε. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό εκτέλεσε ένα κόρνερ άψογα, με τον Μερκή να πιάνει την κεφαλιά όμως να φεύγει λίγο έξω.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Ήθελε τρεξίματα και αυτοματισμούς απ’ τους παίκτες του. Τα είχε σε μεγάλο βαθμό. Ο Σάλαϊ με τον Καζού δείχνουν να συνεργάζονται πολύ καλά, ενώ ο Μιλάνοφ απ’ την άλλη ήταν ορεξάτος. Για φιλικό το επίπεδο ήταν καλό.

Δόξα (Χατζηλούκας): Πρώτο φιλικό χωρίς προπονήσεις στα πόδια των παικτών του ουσιαστικά. Θετική εικόνα. Το πάλεψαν. Ζήτησε συγκέντρωση στην άμυνα και αντεπιθέσεις.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σε αυτή την κατηγορία δεν μπορούμε παρά να σημειώσουμε πως ο Φερνάντες αξίζει αυτή τη θέση. Ότι και αν έγινε στο παιχνίδι πρόκειται για παίκτη φαινόμενο. Στα 40 του σκόραρε και με απευθείας κόρνερ.

Οι ενδεκάδες ΑΠΟΕΛ και Δόξας για τον μεταξύ τους φιλικό αγώνα στο Μακάρειο.

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Άδωνη, Φρέιρε, Χαραλάμπους, Πατσέκο, Φερνάντες, Τρίνσκι, Παβλόφ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Μερκής, Ταβάρες, Μιλάνοφ, Καζού, Μοράις, Σόουζα Σάλαι, Τάμαρι, Ντε Βινσέντι, Ποτέ

Σκόρερς: Φερνάντες / Τάμαρι, Ποτέ (Χ2)

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -