Ερμής-ΑΠΟΕΛ 0-2: Μεγάλο βήμα πρόκρισης με Φακούντο και Λορένζο

Ο ΑΠΟΕΛ παίζοντας καλό ποδόσφαιρο σε αρκετά μεγάλο μέρος του αγώνα και έχοντας ουσία κατάφερε να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης αφού νίκησε τον Ερμή με 2-0.

Ο ΑΠΟΕΛ παίζοντας καλό ποδόσφαιρο σε αρκετά μεγάλο μέρος του αγώνα και έχοντας ουσία κατάφερε να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης αφού νίκησε τον Ερμή με 2-0. Ο Εμπεσίλιο σκόραρε για άλλο ένα παιχνίδι με όμορφο σουτ ενώ έδωσε και την ασσίστ για το δεύτερο γκολ του Μπερτόλιο.

Επιθετικός μονόλογος από ΑΠΟΕΛ

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έφτιαξε πάρα πολλές φάσεις στην εστία του Αραμπατζή. Μόλις στο 5’ ο Φαρίας έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ερμή ωστόσο το πλασέ του ήταν κακό και αδύναμο με αποτέλεσμα ο Αραμπατζής να αποκρούσει. Στο 10’ ο Ποτέ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και αφού έκανε κοντρόλ της μπάλας επιχείρησε σουτ με το αριστερό με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 26’ ο Ορ επιχείρησε σουτ με την μπάλα να φεύγει ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή. Το σκορ άνοιξε στο 28’ όταν ο ΑΠΟΕΛ έκανε γρήγορη αντεπίθεση και ο Εμπεσίλιο πήρε την μπάλα και αφού την έλεγξε εξαπέλυσε ένα δεξί συρτό σουτ έξω από την περιοχή για να γράψει το 1-0. Πριν από το γκολ του ΑΠΟΕΛ ο Ερμής διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι σε μονομαχία μεταξύ του Αντωνίου και του Μοντέιρο. Από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε να υπάρχει επαφή των δύο ποδοσφαιριστών. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να απειλούν και στο 45’ και στο 46’ έχασαν την ευκαιρία για το 2-0 όταν πρώτα ένα σουτ του Εμπεσίλιο έφυγε ελάχιστα έξω ενώ ακολούθως ένα πλασέ του Ποτέ αποκρούστηκε από τον Αραμπατζή. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκεται δίκαια μπροστά στο σκορ.

Καθάρισε ο Μπερτόλιο

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλότερους ρυθμούς παρά το γεγονός ότι ο Ερμής ήθελε να βρει ένα γκολ. Ο Κώστας Καϊάφας έκανε δύο αλλαγές με την έναρξη του ημιχρόνου ωστόσο η ομάδα του δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του ευκαιρία έκανε το 2-0 όταν ο Εμπεσίλιο έκλεψε ωραία την μπάλα και πέρασε κάθετη στον Μπερτόλιο που με σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 65’ ο Ερμής έκανε την πρώτη του τελική προσπάθεια όταν ένα σουτ του Μαρτίνιουκ έφυγε λίγο έξω από την εστία του Γκουντίνιο. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπερτόλιο πέρασε ωραία κάθετη στον Ποτέ που όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αραμπατζή. Στο 72’ οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ συνδυάστηκαν ωραία και ο Αντωνίου μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Αραμπατζή. Στο 76’ ο Εμπεσίλιο πήγε να πετύχει ένα πανέμορφο τέρμα με νέα βολίδα που κατευθυνόταν στο παραθυράκι ωστόσο ο Αραμπατζής του στέρησε το γκολ. Ο Δώνης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο τόσο στον Εφραίμ όσο και στον Μακρή ενώ προς το τέλος έριξε στο παιχνίδι και τον Νικόλα Ιωάννου. Στο 83’ ο Εφραίμ έκανε σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή αλλά ο Αραμπατζής απόκρουσε σε κόρνερ. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς άλλη μεγάλη φάση και έτσι ο ΑΠΟΕΛ ουσιαστικά έκανε ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Σκόρερ: / 28' Εμπεσίλιο, 58' Μπερτόλιο
Κίτρινες: 23' Ράντου / 39' Φαρίας, 88' Σόουζα