Ντουντελάνζ-ΑΠΟΕΛ 0-1: Έκανε ότι έπρεπε και βλέπει Βιτορούλ

Ένας καλύτερος ΑΠΟΕΛ σε σχέση με τον πρώτο αγώνα κατάφερε να φτιάξει περισσότερες φάσεις απέναντι στην Ντουντελάνζ και να πάρει και δεύτερη νίκη.

Ένας καλύτερος ΑΠΟΕΛ σε σχέση με τον πρώτο αγώνα κατάφερε να φτιάξει περισσότερες φάσεις απέναντι στην Ντουντελάνζ και να πάρει και δεύτερη νίκη. Οι πρωταθλητές μας κέρδισαν και πάλι 1-0 με γκολ του Ντε Καμάργκο από το σημείο του πέναλτι, την παράβαση κέρδισε ο Ορ που ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης των πρωταθλητών. Πλέον έχει μπροστά του μια πολύ δυσκολότερη αντίπαλο, την Βιτορούλ Κονστάντζα της Ρουμανίας.

Ήταν καλύτερος και καθάρισε

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν αρκετά καλό σε ρυθμό ενώ είδαμε και φάσεις οι οποίες προήλθαν κυρίως από την πλευρά του ΑΠΟΕΛ. Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε για τους γηπεδούχους όταν σε μια αντεπίθεση ο Τουρπέλ έδωσε στον Ραφίκ ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Βάτερμαν ήταν έτοιμος και απέκρουσε. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα ενώ είχαν και την κατοχή την περισσότερη ώρα. Στο 17’ ο Ντε Καμάργκο κατέβασε στον Εμπεσίλιο και αυτός έκανε το σουτ το οποίο σταμάτησε στον Σνελ. Οι πρωταθλητές μας συνέχισαν να πιέζουν και στο 21’ ο Μπερτόλιο μετά από μακρινό σουτ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιούμπερτ. Στο 28’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε την μεγαλύτερη φάση του αγώνα όταν ο Τόμι Ορ έβγαλε συστημένη μπαλιά στο κεφάλι του Ντε Καμάργκο ο Βραζιλιάνος έδωσε στην μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά ο Γιούμπερτ με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Στο 39’ σε μια αντεπίθεση ο Ντε Καμάργκο έδωσε στον Ορ ο Αυστραλός έκανε το σουτ αλλά ο Γιούμπερτ απέκρουσε ξανά ασταθώς. Ωστόσο πριν ο Ορ καταφέρει να σουτάρει ξανά στην επαναφορά δέχτηκε κτύπημα από αντίπαλο και κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντε Καμάργκο στο 40’ για να ανοίξει το σκορ και ουσιαστικά να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους προβάδισμα και σαφώς με λιγότερο άγχος.

Χαμηλοί ρυθμοί, λίγες φάσεις

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε πολύ πιο χαμηλούς ρυθμούς σε σχέση με το πρώτο αφού η πρόκριση ήταν πολύ δύσκολο να χαθεί. Παρόλα αυτά οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο β’ ημίχρονο και στο 53’ έχασαν την πρώτη τους φάση όταν ο Μπερτόλιο δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Γιούμπερτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Καμάργκο σε παράλληλη μπαλιά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Η Ντουντελάνζ στη συνέχεια προσπάθησε να πιέσει για να πετύχει ένα γκολ. Στο 66’ ο Ντόμπρος έκανε ένα σουτ αλλά ο Βάτερμαν ήταν έτοιμος και έκανε την απόκρουση. Το ίδιο έγινε και δύο λεπτά αργότερα όταν ο Μερκής έκανε το λάθος και έστρωσε στον Ρόσα που έκανε σουτ αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας φώναξε ξανά παρών. Ο αγώνας στη συνέχεια έριξε κατακόρυφα ρυθμό και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να φτιάξουν φάσεις. Παρά την θέληση των Λουξεμβουργιανών για να βρουν ένα γκολ αυτό δεν έγινε ποτέ. Έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει την πρόκριση με δεύτερη νίκη.

Οι εντεκάδες:

Ντουντελάνζ: Γιούμπερτ, Σνελ (46' Πόκαρ), Μπαρμπόσα (73' Σινάνι), Στολτς, Ντα Κρούζ, Γιορτάνοφ, Πρεμπέ, Γκάρος, Λορεντιέ, Ομάρ (58' Ντόμπρος), Τουρπέλ

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Ρουέδα, Μερκής, Μιλάνοφ (61' Αρτυματάς), Βινίσιους, Μοράις, Όρ (72' Βάντερ), Εμπεσίλιο, Μπερτόλιο, Ντε Καμάργκο (80' Ποτέ)