Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 1-3: Πανάξιος πρωταθλητής με τριάρα

Πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΕΛ

Σε ένα δραματικό αγώνα όπου η Ομόνοια προηγήθηκε και ο ΑΠΟΕΛ ανέτρεψε το σκορ κρίθηκε τελικά το φετινό πρωτάθλημα. Την κακή πλευρά του ποδοσφαίρου μας είδαμε σήμερα αφού επεισόδια διαιτητικά λάθη και διακοπές στιγμάτισαν τον αγώνα. Με την νίκη του ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε τον 26ο τίτλο της ιστορίας του και τον 5ο συνεχόμενο.

Κυρίαρχος ο ΑΠΟΕΛ, από σπόντα η Ομόνοια.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στον ΑΠΟΕΛ έστω και αν το σκορ του δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Ουσιαστικά οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και στα τρία πρώτα λεπτά απείλησαν με σουτ του Αλωνεύτη και του Εφραίμ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 6’ ο Λάγο ανάγκασε τον Παναγή σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ. Στο 9’ η Ομόνοια σε μια αντεπίθεση και στην πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα έκανε το 1-0. Ο Μαργκάσα έβγαλε σέντρα στην περιοχή ο Ντάρμπισαϊρ ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η εξέλιξη αυτή ήταν αντίθετη στην εικόνα του αγώνα ωστόσο επηρέασε τον ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να πιέζουν και έφτιαχναν διαρκώς φάσεις όμως αυτές δεν μπορούσαν να θεωρηθούν κλασσικές. Στο 37’ ήρθε η ισοφάριση όταν ο Γιαννιώτας έκανε σουτ μέσα από την περιοχή με τον Παναγή να αποκρούει ασταθώς και τον Αλωνεύτη από κοντά με προβολή να ισοφαρίζει. Η πίεση του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος ωστόσο δεν είδαμε την μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Δραματικό ημίχρονο, είχαμε πρωταθλητή

Το δεύτερο ήταν δραματικό και ντροπή του ποδοσφαίρου μας αφού είχαμε ρίψη κροτίδων στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΑΠΟΕΛ τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να στεφθεί πρωταθλητής. Ο ΑΠΟΕΛ στο 50’ έχασε μεγάλη φάση όταν ο Βινίσιους από καλό σημείο μέσα στην περιοχή ανάγκασε τον Παναγή σε δύσκολη επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η φάση που τα προκάλεσε όλα. Στο 51’ ο Εφραίμ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον Βασίλη Δημητρίου σωστά να δίνει την παράβαση. Η απόφαση αυτή ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τους φίλους της Ομόνοιας που πέταξαν κροτίδες μέσα στο γήπεδο και προκάλεσαν διακοπή 12 λεπτών στον αγώνα. Με την επανέναρξη του αγώνα ο Πιέρος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 68’ άλλη μια φάση ξεσήκωσε αντιδράσεις όταν ο Ντάρμπισαϊρ σκόραρε με τον διαιτητή να σηκώνει λανθασμένα το σημαιάκι και να ακυρώνει το γκολ. Λόγω αυτού προκλήθηκε νέα τρίλεπτη διακοπή στον αγώνα. Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε αργό με τον ΑΠΟΕΛ να ελέγχει τον αγώνα και την Ομόνοια να μην μπορεί να απειλήσει. Στο 85’ ο Μπρέβελντ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Λόγω της μεγάλης διακοπής είχαμε 18 λεπτά καθυστέρηση. Στο 92’ ο Βάντερ πήρε πάσα από τον Πιέρο μέσα στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 3-1 καθαρίζοντας έτσι τον τίτλο για τον ΑΠΟΕΛ. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα δεν είχαμε κάποια άλλη φάση και έτσι ο αγώνας έληξε με 3-1 και τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει τον 5ο συνεχόμενό του τίτλου και 26ο στην ιστορία του.

Οι εντεκάδες:

Ομόνοια: Παναγή, Ρουσιάς (80' Χριστοφή), Τουρέ, Παναγιώτου (87' Κλέιτον), Αζίζ, Άρνασον, Φλορέσκου (99' Καρλίτος), Μαργκάσα, Μπρέβελντ, Βύντρα, Νταρμπισαϊαρ

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Αστίθ, Μερκής, Μιλάνοφ, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης, Εφραίμ (83' Μπαράλ), Γιαννιώτας (72' Βάντερ), Πιέρος (93' Ντε Καμάργκο).