Πάφος - ΑΠΟΕΛ 0-0: Έ(χ)ασαν μεγάλη ευκαιρία...

Χωρίς νικητή το παιχνίδι στην Πάφο

Το τέλος του παιχνιδιού στο «Στέλιος Κυριακίσης» βρήκε την Πάφο και το ΑΠΟΕΛ να μένουν στο ισόπαλο 0-0. Ένα παιχνίδι όπου το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά φτωχό σε ευκαιρίες ενώ το δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ είχε αρκετά καλές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ χωρίς όμως να τα καταφέρνει. Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε νικητή αν ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγιζε το πέναλτι στο σπρώξιμο του Τάμαρι στην περιοχή.

Ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχαμε την μεγάλη ευκαιρία από τις δυο ομάδες. Τα πρώτα λεπτά ήταν εντελώς αναγνωριστικά. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε λίγο τις στροφές του με αποτέλεσμα να κερδίσει λίγα μέτρα στο γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρει κάτι το αξιόλογο. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς από τη μια περιοχή στη άλλη. Οι περισσότερες μάχες έγιναν στο χώρο του κέντρου όπου οι δυο προπονητές έδωσαν περισσότερη εστίαση. Επίσης σε ένα φτωχό πρώτο ημίχρονο υπήρχαν και τα αρκετά λάθη στο χώρο της μεσοαμυντικής γραμμής, με τους δυο αντιπάλους να αλληλοεξουδετερώνονται.

Ένα δεύτερο ημίχρονο που ξεκίνησε πολύ καλύτερα από το πρώτο. Η Πάφος μπήκε πιο επιθετικά από τους «γαλαζοκίτρινους» και πίεσε αρκετά για τον γκολ αλλά χωρίς να βρει την ουσιαστική φάση που θα του την έβαζε σε θέση οδηγού. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα με τον Τραμετσάνι να κάνει δυο γρήγορες αλλαγές περνώντας στο γήπεδο τους Γκέντζογλου και Εφραίμ. Αυτό που ήθελε το κατάφερε ο Ιταλός τεχνικός αφού κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έκανε την ομάδα του πιο επιθετική. Η μεγαλύτερηες φάσεις του δεύτερου μέρους ήταν τα σουτ των Τάμαρι με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και τον Μολ να λέει όχι σε εκπληκτική συνεργασία του ΑΠΟΕΛ και το σουτ του Ντελατόρε.Οι «γαλαζοκίτρινοι» έβαλαν πίεση στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα μετά και την προσθήκη του Ρέζα στον αγώνα δίπλα από τον Ντελατόρε αλλά του έλειψε για ακόμη ένα παιχνίδι το κάτι παραπάνω και έτσι έμεινε στο 0-0.

Ένα παιχνίδι που καμία από τις δυο ομάδες δεν ξεχώρισε με την απόδοση της και το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Η μοναδική φάση που μπορεί να φωνάζει το ΑΠΟΕΛ ήταν το πέναλτι που δεν δόθηκε στην ανατροπή του Τάμαρι στην περιοχή.

Διακριθέντες:

Από πλευράς της Πάφου ο τερματοφύλακας της ομάδας στην μοναδική φάση που χρειάστηκε να επέμβει δήλωσε παρόν και κράτησε το μηδέν στην άμυνα του με την εκπληκτική απόκρουση στο σουτ του Ντελατόρε.

Απογοήτευσαν:

Ο Ντελατόρε πήρε το χρίσμα από τον Τραμετσάνι για την επιθετική γραμμή κρούσης. Ο Βραζιλιάνος σε καμία περίπτωση δεν βοήθησε την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι, μιας και οι τελικές προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι που προήλθαν από τον Ντελατόρε ήταν λίγες.

Από την πλευρά της ομάδας της Πάφου ο Νέμετς δεν κατάφερε να δώσει τα ανάλογα στο επιθετικό κομμάτι. Είναι από τους πιο επικίνδυνους επιθετικά ποδοσφαιριστές της ομάδας της Πάφου.

Κοουτσάρισμα:

Ζέλικο Κόπιτς: Ο Κροάτης τεχνικός της Πάφου έστησε πολύ καλά την ομάδα του όσο αφορά το αμυντικό κομμάτι. Κατάφερε να κρατήσει την μπάλα για τακτά διαστήματα και είχε και μερικές καλές επιθετικές προσπάθειες. Ίσως αν έβλεπε το παιχνίδι διαφορετικά θα μπορούσε να έπαιρνε και την νίκη.

Πάολο Τραμετζάνι: Ο Ιταλός τεχνικός του ΑΠΟΕΛ φοβήθηκε τον αγώνα και κράτησε τα νότα του πίσω στην άμυνα. Αν έμπαινε πιο επιθετικά στον αγώνα θα μπορούσε σίγουρα να έφευγε με το διπλό. Προσπάθησε να αλλάξει κάποια πράγματα με τις αλλαγές των Εφραίμ, Γκέντζογλου και Ρέζα αλλά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη.

Διαιτησία: Ο Λεόντιος Τράττος είχε ένα πολύ καλό παιχνίδι μέχρι και την στιγμή της ανατροπής του Τάμαρι στην περιοχή. Ήταν καθαρή η επαφή του ποδοσφαιριστή της Πάφου πάνω στο νεαρό άσσο του ΑΠΟΕΛ. Η λανθασμένη αυτή του επιλογή ίσως να μιλούσαμε για άλλο σκορ.

Συνθέσεις:

Πάφος: Μολ, Χολτ, Μπάγκαρτ, Ζίβουλιτς, Ζάντερ, Σιρόκ, Φολπρεχτ, Κουλς, Ζαχαρίου (Παναγιώτου 69'), Αγκούλο (Καρώ 75'), Νέμετς (Ράσιτς 83')

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Καζού, Σόουζα, Τάμαρι, Ζαχίντ (Ρέζα 83'), Μοράις (Γκέντζογλου 59' ), Βούρος, Μερκής, Νατέλ (Εφραίμ 67'), Ντελατόρε, Ιωάννου